Řecko splní sliby dané mezinárodním věřitelům a bude reformovat, aby se vrátilo k hospodářskému růstu. Řekl to v úterý při vystoupení před německými průmyslníky řecký premiér Jorgos Papandreu a vyzval evropské partnery, aby mu pomohli řešit dluhovou krizi jeho země.

"Slibuji vám, že my Řekové si po období bolestí brzy probojujeme cestu zpět k růstu a prosperitě," prohlásil Papandreu. Od pěti hodin Papandreu večeří s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, která na konferenci Svazu německých průmyslníků vystoupila po řeckém premiérovi.

Merkelová slíbila, že Německo bude solidární se svými partnery v eurozóně, aby zabezpečilo budoucnost eura, a naznačila, že je rozhodnuta zachránit Řecko a tím i euro za každou cenu.

Kancléřka je přitom pod tlakem voličů a své středopravé koalice, aby přijala vůči Řecku tvrdou linii. Průzkum mínění z tohoto měsíce ukázal, že proti další pomoci insolventnímu Řecku jsou plné tři čtvrtiny Němců.

"Poskytneme z německé strany veškerou požadovanou pomoc, aby se obnovila důvěra v Řecko," řekla. "Jestliže je v sázce stabilita eura a zkušenosti posledních několika let říkají, že obtíže jedné země ohrožují naši společnou měnu - pak nás to zavazuje prokázat solidaritu," dodala. "Pomůžeme, pokud země udělá všechno, co má."

Papandreu řekl, že chápe neochotu daňových poplatníků v ostatních zemích Evropské unie přispět svými penězi k vytažení Řecka z krize. Podle něj to však nebude záchrana před chybami minulosti, ale investice do budoucího úspěchu.

"Eurozóna teď musí podniknout obtížné kroky směrem k fiskální integraci, které zajistí stabilizaci měnové unie. Nedovolme těm, kteří sázejí proti euru, aby uspěli," řekl Papandreu.

Řecko se loni v květnu stalo první zemí eurozóny, která požádala EU a Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc a dohodla se s nimi na tříletém úvěrovém programu v objemu 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč). Letos v červenci se summit eurozóny dohodl na druhém záchranném balíku za 109 miliard eur, k němuž mají přispět i soukromí věřitelé. Výměnou za mezinárodní finanční pomoc musí Řecko plnit řadu podmínek, zejména privatizovat státní firmy a zavádět úsporná opatření včetně snižování mezd ve státním sektoru a penzí či zvyšování daní.