Západoevropské akciové trhy neudržely vysoké ranní zisky a postupně je všechny smazaly. Odpoledne se propad ještě prohloubil, když se ve volném pádu ocitly akcie bank. Na ty hodně působily spekulace o chystaném snížení ratingu Francie.

Například akcie Société Générale, která v České republice vlastní Komerční banku, odepisovala více než 11 procent. Akcie banky Paribas klesly skoro o osm procent; obě si vedly mnohem hůř, než index bankovních titulů. Ten měl ztrátu do čtyř procent.

Francie má nejvyšší rating AAA, o který minulý týden přišly poprvé v historii Spojené státy.

Tři největší ratingové agentury Standard & Poor's, Moody's Investors Service a Fitch Ratings přitom rating Francie na nejvyšším možném stupni AAA potvrdily se stabilním výhledem. Standard & Poor's tak učinila již v úterý, další dvě agentury ve středu poté, co se jich na francouzský rating kvůli spekulacím na trhu ptala agentura Reuters.

Data z trhu ale podle agentury Bloomberg ukazují, že investoři považují za jistou investici již pouze německé dluhopisy, zatímco riziková přirážka u dluhu Francie, Holandska a Dánska roste.

Sarkozy přerušil dovolenou

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy přerušil kvůli panice na finančních trzích dovolenou ve Středomoří a vrátil se do Paříže. Na mimořádnou poradu nechal svolat ekonomické ministry a šéfa tamní centrální banky, s nimiž chce projednat další opatření na snížení rozpočtového deficitu země.

Ekonomičtí ministři mají navrhnout postup, kterým by se předpokládané snižování deficitu zrychlilo. Návrh má být předložen 17. srpna na schůzce se Sarkozym a premiérem Françoisem Fillonem. Na další schůzce, která se má uskutečnit 24. srpna, by se navržené kroky oficiálně schválily, poznamenala Sarkozyho kancelář.

Sarkozy není prvním evropským politikem, který kvůli dluhové krizi ruší svou dovolenou. Nedávno totéž učinil španělský premiér José Zapatero.

Francie je nejzadluženější ze všech šesti zemí eurozóny, které se těší nejvyššímu ratingu AAA. Země má v plánu, že příští rok sníží rozpočtový deficit na 4,6 procenta hrubého domácího produktu a v roce 2013 jej chce mít na třech procentech. Loni přitom deficit činil 7,1 procenta a letos by se měl snížit na 5,7 procenta HDP.

Veřejný dluh má Francie vysoko nad 60 procenty, což je strop, který by podle pravidel eurozóny neměla žádná země překročit. V současné době činí veřejný dluh zhruba 85 procent. Panika na burzách přitom snižuje naděje, že se zvýší investice, které by pomohly rozpohybovat ekonomiku a zajistily jí rychlejší růst.

Akciové burzy ve světě už asi dva týdny zažívají horké časy, propad se ale urychlil až na konci minulého týdne. Další silný výprodej akcie zasáhl na začátku tohoto týdne, kdy trhy reagovaly na zprávu, že Spojené státy poprvé v historii přišly o nejvyšší rating. Francouzský burzovní index CAC 40 během dvou týdnů spadl asi o 23 procent.