Cena zlata v pondělí na asijských trzích výrazně vzrostla a poprvé v historii se dostala nad 1700 dolarů za troyskou unci.

Kov tak reaguje na snížení ratingu Spojených států, k němuž v pátek přistoupila mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's.

Propadem zahájily pondělní obchodování také asijské akciové trhy. Indexy hlavních burz ztrácely mezi dvěma a pěti procenty.

V reakci na snížení amerického ratingu v rámci nedělního obchodování  výrazně propadly akcie na Blízkém východě. Index 25 nejvýznamnějších akcií telavivské burzy v závěru klesl o 7 %. Od začátku roku ztrácí 18 procent.

Začátek obchodování v Tel Avivu byl přitom kvůli silnému poklesu o hodinu odložen, což se stalo poprvé od 21. září 2008, kdy po pádu americké banky Lehman Brothers eskalovala globální finanční krize.

Kvůli obavám z návratu recese a dluhových problémech eurozóny už v pátek masivně propadly evropské burzy a v podnělí v tom pokačovaly. Zlý den zažila i pražská burza.

On-line reportáž: Pondělní vývoj na trzích

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
07:42
Zlato pokořilo hranici 1700 dolarů

Cena zlata na asijských trzích výrazně vzrostla a poprvé v historii se dostala nad 1700 dolarů za troyskou unci.

07:43
Asijské burzy ve ztrátách

Japonský Nikkei 225 ztrácí 2,25 %, jihokorejský index Kospi propadl o 5 %, Hongkong klesá o 4 % a Bombaj o 3 %.

07:55
ECB chystá intervenci

Evropská centrální banka uvedla, že začne zavádět kontroverzní program nákupu státních dluhopisů, aby zabránila dalšímu šíření evropské dluhové krize. ECB to uvedla po mimořádné noční telekonferenci, které předcházela narychlo svolaná porada ministrů nejvyspělejších zemí G7 a G20.

Předpokládá se, že ECB přistoupí k odkupu italských a španělských dluhopisů.

08:24
DAX: Očekávaný propad 2 %

Evropský akciový index DAX top-30 zahájí pondělní obchodování ztrátou 1,9 %, odhaduje podle předběžných dat brokerská společnost  Lang & Schwarz v 0606 GMT.

08:59
Asijské burzy před závěrem mírně korigují

Aktuální propad hlavních asijských burzovních indexů podle BBC:

Japonský Nikkei - 2.2 %, jihokorejský Kospi 3.8%., hongkongský Seng -3.5% a Bombaj - 2 %.

09:07
Koruna mírně oslabuje vůči euru

Česká koruna v úvodu týdne obchoduje na hladině 24,23 CZK/EUR a 16,84 CZK/USD, k euru mírně slabší, k dolaru mírně silnější proti pátečnímu závěru, informuje server Patria.cz.

09:14
Evropa otevírá opět do červené. Pražská burza není vyjímkou

Evropské akciové indexy nevybočují z trendu a otevírají úterní obchodování se ztrátami. Britský index FTSE oslabuje o 0,78 procenta, německý DAX o 0,7 procenta a CAC 40 klesá o mírných 0,06 %.

Pražská burza navazuje na evropské trhy, když index PX oslabuje o 0,91 procenta na 1082,5 bodu.

09:27
Evropské akcie smazaly ztráty

Evropské burzy své ztráty nerozšiřují. Naopak některé trhy dokonce rostou. Investoři oceňují reakci Evropské centrální banky (ECB), která podle všeho začala nakupovat evropské státní dluhopisy, aby zabránila šíření krize.

Očekává se, že ECB bude kupovat hlavně italské a španělské obligace. Rostou oba zmíněné trhy, kromě nich se do kladného teritoria dostaly i hlavní indexy FTSE (+ 0,7 %), CAC 40 (+ 1,4 %) a DAX (+ 0,1 %).

Index PX pražské burzy snížil ztráty a klesá o 0,51 procenta.

09:47
Analytik: O dolar bude i po snížení ratingu USA zájem

Pohled analytika ČSOB Petra Báči na současnou situaci americké měny:

,,Americký dolar zůstává v zajetí dluhových krizí v EMU a USA. Po snížení amerického ratingu a prohlášení ECB o “aktivní implementaci” programu nákupů státních dluhopisů se sice měnový pár EUR/USD krátce po zahájení asijského obchodování vyhoupl nad 1,43 EUR/USD, nicméně v zápětí valnou většinu ztrát smazal a vrátil se těsně nad 1,43 EUR/USD.

Ačkoliv snížení amerického ratingu se může jevit na první pohled jako negativní zpráva pro dolar, domníváme se, že i nadále bude v očích investorů měnou preferovanou v dobách zvýšené averze k riziku. S velkou pravděpodobností chystané nákupy španělských a italských dluhopisů ze strany ECB představují pouze krátkodobé řešení a důvěryhodnost eura nijak zvlášť nevylepšují - dlouhodobě je tomu spíše naopak.

Zajímavé z pohledu americké měny bude jistě i úterní zasedání FOMC, na kterém by mohla padnout zmínka o třetí vlně kvantitativního uvolňování. To by mohlo mít na dolar o poznání negativnější efekt než páteční snížení ratingu."

10:02
Moody´s opět varovala USA před snížením ratingu

Ratingová agentura Moody´s opět varovala Spojené státy americké, že jim sníží dluhové hodnocení ještě před rokem 2013. A to v případě, že se fiskální situace a ekonomický výhled USA výrazně zhorší.

Zároveň ale sdělila, že vidí naději v nové dohodě amerických zákonodárců, která by měla snížit deficit USA.

10:18
Výnosy problémových evropských ekonomik klesají

Intervence ECB na dluhopisovém trhu uklidňuje investory.

Výnos italských státních dluhopisů splatných za pět let klesl o 65 bazických bodů na 4,85 procenta, podobně výnos ekvivalentních španělských papírů spadl o 69 bodů na 4,73 procenta.

10:31
Čeká nás návrat do recese? Ptejte se v on-line chatu ekonoma Aleše Michla

Co pro USA znamená snížení ratingu? Není to předzvěst další ekonomické krize?

Hostem serveru IHNED.cz bude ekonom a portfóliový stratég Raiffesenbank Aleš Michl. Odpovídat na Vaše dotazy začne dnes od 13:00.

Dotazy můžete už teď pokládat zde.

10:43
Akciový trh v Evropě opět padá

Dnešní dopolední průběh obchodování na evropských burzách připomíná houpačku. Hlavní akciové indexy se opět zahalily do červené barvy. Index FTSE - 0,07 procenta, DAX - 0,61 procenta a CAC 40 - 0,12 procenta.

Pražská burza se do kladného teritoria zatím vůbec nepodívala. Index PX naopak rozžiřuje ztráty a klesá o 1,14 procenta. K poklesu nejvíce přispívají akcie těžaře NWR ( ) a mediální CME ( ).

Futures na akciové indexy v USA pak signalizují, že americké burzy otevřou s více než jednoprocentní ztrátou.

10:58
Německý ekonom: Stojíme na pokraji nové krize

Svět stojí na pokraji nové krize, uvedl v komentáři ke snížení ratingu USA na serveru německého ekonomického deníku Handelsblatt přední německý ekonom Klaus Zimmermann.

Očekává přitom další snižování amerického ratingu, a to i od ostatních agentur. Jiní němečtí ekonomové se zase obávají negativních dopadů vývoje v USA na Německo. Financial Times Deutschland (FTD) považuje "americké fiasko" za budíček pro zbytek světa. 

,,Stojíme zcela na pokraji nové krize, zejména proto, že mezinárodní hospodářský motor je znovu slabší," píše Zimmermann a připomíná, že současné dluhové problémy nejen USA jsou již dlouho známy.

Více čtěte zde.

11:02
Nouriel Roubini: Evropské sazby by měly spadnout na nulu

Evropská centrální banka by měla přehodnotit současné nastavení základní úrokové sazby a měla by ji v rámci protikrizových opatření snížit až na nulu.  Pro list The Financial Times to napsal ekonom Nouriel Roubini. ECB naposledy se sazbou hnula v květnu, kdy ji zvýšila na 1,5 procenta.

Roubini, známý svými pesemistickými ekonomickými předpověďmi, zároveň dodal, že vlády nemají nástroje jak zabránit opětovné recesi, můžou ale ovlivnit její velikost.

11:27
Evropa je podle Francie připravena zvýšit objem záchranného fondu. Německo to odmítá

Evropské vlády zvýší prostředky v záchranném fondu eurozóny (EFSF), pokud to bude nezbytně nutné. Novináům to dnes řekl francouzský ministr financí Francois Baroin. Současný fond má kapacitu 440 miliard eur.

Návrh se ale příliš nezamlouvá německu. Mluvčí CDU/CSU pro oblast financí Flosbach řekl, že odmítá myšlenku navýšení zdrojů EFSF. Podle něj situaci nemlžou zachránit ani společné dluhopisy, ale pouze reformy a fiskální konsolidace, které povedou vedou k obnovení důvěry.

11:34
Pražská burza klesá o více než 2 procenta

Index PX pražské burzy během dopolední části obchodování rozšířil své ztráty a klesá o 2,34 procenta na 1066 bodů.. K poklesům ho stále nejvíce tlačí těžařská NWR ( ) s mediální CME ( ).

Evropské trhy ale zaznamenávají stejný vývoj. Po úvodních ziscích klesají všechny hlavní trhy o zhruba 2 procenta. Konkrétně FTSE -1,93 %, DAX - 2,59 % a CAC 40 - 2,35 %.

Podívejte se: Mapa vývoje akciových trhů

11:52
Dolar i přes pokles ratingu USA posiluje

Ze současné situace vychází jako vítěz na měnovém páru USD /EUR dolar. Evropská měna totiž po půl jedenácté dopoledne oslabila pod hranici 1,43 za dolar.

12:04
Komentátorka HN Julie Hrstková: ECB válčí s trhem, úspěch není zaručen

Evropská centrální banka se rozhodla uklidnit trh nabídkou odkupu dluhopisů dalších zemí v problémech. Tak trochu to připomíná paralely z historie, kdy se centrální banky snažily hájit měny. Což se jim nikdy nepodařilo.

Válčit s trhem je velmi obtížné a nakolik se jej podaří uklidnit vstřícností ECB zůstává otazníkem. Problém je, že měny mohou zdevalvovat či opustit pevný kurz.

V současné situaci by obdobný vývoj (cílený útok na dluhopisy) ovšem mohl vést k bankrotu zemí, které se snaží ubránit hodnotu svých cenných papírů. Z tohoto důvodu bychom měli ECB držet palce, aby se jí navržený krok vydařil. I když v tomto případě jde víc o přání a víru, než o reálnou možnost.

12:14
Jim Rogers: Snížení ratingu teď čeká Británii a další země eurozóny

V následujících několika málo měsících dojde podle amerického investora Jima Rogerse ke snížení dluhových závazků Velké Británie a dalších zemí eurozóny jako je třeba Belgie nebo Španělsko. Dluhové problémy Evropy se totiž stále zhoršují a politici už nemají peníze na to, aby jimi mohli ekonomiku podpořit.

Rogers také řekl, že snížení ratingu USA agenturou S&P přišlo i tak pozdě. Co se týče současného investičního doporučení, Rogers stále vidí potenciál růstu u komodit. A to kvůli tomu, že investoři se stále více přiklání k reálným aktivům.

12:25
Pražská burza rozšiřuje ztráty, klesá o více než 3 procenta

Index  PX pražské burzy krátce po obědě prolomil ve ztrátách tříprocentní hranici. Momentálně klesá  o 3,24 procenta zejména kvůli NWR ( ), Fortuně ( ) a CETV ( ).

Jediným rostoucím titulem je teď Komerční banka ( ).

Evropské trhy po lehkém růstu z počátku pondělního obchodování klesají zhruba o 2 procenta.

Podívejte se: Mapa vývoje akciových trhů

12:37
V Praze bylo pozastaveno obchodování s akciemi bazaru AAA

Pražská burza dočasně pozastavila obchodování s titulem AAA Auto, který klesl o 23,4 procenta na 16 korun za akcii.

Index PX klesá o 3,4 procenta.

12:53
EK věří, že opatření ECB a dalších hráčů zklidní trhy

Itálie a Španělsko nepotřebují od partnerů finanční pomoc, k jaké byly ze zemí eurozóny nuceny kvůli dopadům krize přistoupit Řecko, Portugalsko a Irsko. Vyplývá to z dnešního prohlášení Evropské komise.

Ta rovněž ocenila poslední vyjádření a přísliby opatření ze strany některých zemí a mezinárodního seskupení a institucí, třeba Evropské centrální banky. Jdou prý správným směrem. Cílem je utišit rozbouřené trhy a zabránit propadu do ještě hlubší krize.

,,Všechny tyto vzkazy, které přišly během víkendu od G20, G7, různých členských zemí a Evropské centrální banky, jdou stejným směrem a vysílají silný signál důvěry trhům a klíčovým hráčům," prohlásil na pravidelné tiskové konferenci v Bruselu mluvčí komise Olivier Bailly.

13:17
Wall Street se chystá na zahájení obchodování. Futures indikují propady cen akcií

Americké akcie zřejmě otevřou se ztrátami. Podle futures na americké indexy by ztráty měly být více než dvouprocentní. Konkrétně index Dow Jones by měl otevřít o 2,19 procenta slabší, S&P o 2,51 procenta níž a NASDAQ by měl vstoupit do nového týdne ze ztrátou 2,4 procenta.

13:52
Warren Buffett: Snížení ratingu USA? Pro mě se nic nemění

Legendární investor Warren Buffett zůstává i po snížení ratingu Spojených států od agenturya S&P klidný. Buffett stále vidí rating USA na špici hodnocení.

,, Jestli se něco změnilo, je to můj pohled na agenturu S&P," řekl novinářům.

14:03
Jak uzavřou americké burzy? Tipněte si

Burzy v zámoří zahájí dnešní obchodování v 15:30. Futures na americké indexy indikují otevření hlavních indexů do červených čísel, tedy ztráty. Vše ale do konce obchodování jinak. S jakým ziskem/ztrátou podle Vás zakončí dnešní obchodování index Dow Jones?

Tipovat můžete zde.

14:15
Ředitelé předních italských firem chtějí nakupovat dluhopisy

Ředitelé předních italských společností chtějí nakupovat domácí vládní obligace a pomoci tak zemi odvrátit finanční krizi. Nabídku, pod kterou se podepsalo 24 šéfů firem, ekonomů a manažerů, zveřejnil italský list Milano Finanza.

,,Jestliže Itálie potřebuje naši pomoc, jsme zde," uvádí se v prohlášení, které mimo jiné podepsali ředitelé italského výrobce pneumatik Pirelli, ropné a plynárenské skupiny Eni a výrobce luxusní obuvi Tod's.

,,Zhruba 50 procent veřejného dluhu Itálie je v italských rukách. Pokud Itálie potřebuje naši pomoc při vydávání (dluhu), jsme zde."

14:23
Aleš Michl: Blíží se recese, nebo v ní už jsme

Aleš Michl je hostem on-line chatu serveru IHNED.cz, který právě probíhá.

,,Ano. Asi se blíží recese - nebo v ní už jsme, kdo ví. Vsadil bych si na "W".


Jak v ekonomice platí stejně jako v životě, že jednou jste nahoře, podruhé dole. Růstové období v rámci cyklu trvá v USA v průměru 42 měsíců (data od roku 1854). Současný růst začal podle modelu v červnu 2009. Zatím tedy červen 2009 až červenec 2011= 25 měsíců růstu. Přijmu-li předpoklad, že současné růstové období nebude o moc delší než průměr (stěží nacházím argumenty, proč by mělo...), pak jsme již za polovinou. Měli bychom být zase ve střehu na recesi... Nebude to holt žádná pohádka.."

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

14:32
Evropské indexy stále klesají, Amerika by na tom neměla být lépe

Evropské indexy se od dopoledne nemohou vymanit ze ztrát. Konkrétně index FTSE klesá o 1,56 procenta, DAX si pohoršuje o 2,13 procenta a CAC 40 oslabuje o 1,7 procenta.

Index PX pražské burzy stále klesá zhruba tříprocentním tempem. K tomuto vývoji ho tlačí zejména akcie NWR ( ) a CETV ( ). Jediným rostoucím titulem je Komerční banka ( ).

Americké trhy by pak podle futures na indexy měly strmě oslabit (začátek obchodování v 15:30 SELČ).

Podívejte se: Mapa vývoje akciových trhů

14:48
Komentátor Respektu Jan Macháček: Globální recese je zpět. Přijde i Deprese?

,,Dnes to má autor Auditu nelehké. O tom, jak bude svět stravovat snížení ratingu USA, se dozvíme až odpoledne, poté co se otevřou americké trhy, leč pravidelný komentář vychází každý den po poledni. Takže cokoli by se pokoušel předpovídat, může být za pár hodin jinak. Takže jen několik postřehů a poznámek."

15:05
Evropa vstupuje do závěrečné fáze obchodování. Pražská burza se propadá o 4,5 %.

Index PX pražské burzy po 15. hodině výrazně rozšířil své ztráty, když klesá o 4,46 procenta na 1043,7 bodu.

Klesají už všechny tituly ve SPADu, tedy i Komerční banka ( ), která se do té doby držela v kladných hodnotách.

Pražská burza tak patří k nejvíce oslabujícím burzám v regionu střední Evropy.

Své ztráty rozšiřují i hlavní evropské terhy. Index FTSE - 1,81 procenta, DAX - 2,64 procenta a CAC 40 - 2,23 procenta.

Německý index DAX a evropský kaciový index EuroStoxx 600 si ud únorových maxim pohoršily už o jednu pětinu a vstupují tak do medvědího trhu.

15:33
Americké indexy otevřely obchodování s výraznou ztrátou

Americké akcie dnes zahájily obchodování s prudkými ztrátami. Index Dow Jones v počátku klesl o 1,7 procenta, S&P o 1,3 procenta a NASDAQ si odepisoval dokonce až 3,4 procenta. Během pár minut sice ztráty lehce smazal, i přes to ale NASDAQ ztrácí více než 2 procenta.

Americké dluhopisy naopak paradoxně zpevnily a jejich výnosy klesly, protože investoři se uchylují k aktivům, která pokládají tradičně za bezpečná.

15:45
Cena zlata se nad 1700 dolary za unci neudržela

Cena zlata začala odpoledne před otevřením amerických burz silně klesat. Jeho cena se na promptním trhu v noci dostala na nový rekord, když překonala 1700 dolarů za trojskou unci. V současnosti se obchoduje za 1699 dolaru za unci.

15:48
Analytici: Odkup dluhopisů je špatným řešením, bohužel jediným

Dnešní krok Evropské centrální banky (ECB) odkupovat italské a španělské státní dluhopisy je podle ekonomů špatným, ale prakticky nevyhnutelným krátkodobým řešením dluhových problémů eurozóny.

Česka se zatím podle ekonomů uvedené kroky bezprostředně nedotýkají, země musí ale udržet důvěru investorů a nezvyšovat veřejné zadlužení a zachovat politickou stabilitu. V opačném případě Česku hrozí růst nákladů na státní dluh.

,,Intervence ECB na trhu španělských a italských dluhopisů je poslední možnost, jak zabránit rozšíření akutní dluhové krize na další státy, zejména na Francii. Je to zároveň varianta, která může mít za následek zvýšenou inflaci, a proto může být vnímána jako poněkud kontroverzní. Jiná varianta však neexistuje," uvedl člen Národní ekonomické rady vlády Pavel Kohout.

16:03
Pražská burza se prudce propadla, index PX uzavřel se ztrátou 6,22 %

Akcie na pražské burze dnes zalila červené barva, a to všechny bez rozdílu. Index PX po celý den oslaboval o zhruba 3 procenta, hodinu před koncem hlavní části obchodování začal prudce ztrácet a nakonec seanci zakončil se ztrátou 6,17 procenta na 1025 bodech.

K poklesům nejvíce přispěly akcie ČEZu ( ), NWR ( ) a CETV ( ).

Objem obchodů přesáhl 3 miliardy korun.

16:24
Výnosy desetiletých dluhopisů USA klesají

 

Cena dluhopisu ministerstva financí USA se splatností 30 let stoupla o více než bod a jeho výnos klesl na 3,79 procenta z páteční úrovně 3,85 procenta. Výnos desetiletého bondu klesl až na 2,44 procenta z pátečních 2,57 procenta a přiblížil se čtvrtečnímu minimu za téměř deset měsíců.

Pokles výnosů dluhopisů znamená, že americká vláda by za nové úvěry mohla platit méně než dosud. Analytici však vesměs čekají, že v delším období půjdou výnosy amerických dluhopisů v důsledku snížení ratingu vzhůru.

16:27
Goldman Sachs snížila výhled pro index S&P 500

Investiční banka Goldman Sachs snížila svůj vlastní výhled pro letošní závěr indexu S&P 500 - z 1450 bodů na 1400. Analytici tohoto finančního domu nepočítají s dalším snižováním svého odhadu.

16:49
Politici se přou o to, kdo způsobil problémy USA

Američtí politici se po bezprecedentním snížení úvěrového ratingu Spojených států přou o to, kdo situaci zavinil.

Demokraté za viníka označují konzervativní hnutí Tea Party, jež podle nich nedávno v Kongresu zablokovalo plán na výrazné rozpočtové škrty. Republikáni naopak za snížením ratingu vidí zvýšené vládní výdaje za současného prezidenta Baracka Obamy.

17:01
Analytik: Snížený rating USA ohrozí především riziková aktiva

Snížení ratingu USA je pak podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška krátkodobě špatné pro riziková aktiva.

"Dlouhodobě může vést k oslabování dolaru kvůli urychlení procesu diverzifikace devizových rezerv ze strany Číny. Krok ale také může dodat impulz americkým zákonodárcům k hledání efektivních řešení proti dalšímu zadlužování," uvedl analytik.

17:04
Pražská burza má za sebou nejhorší den od 13. května 2009

Index PX se dnes propadl o 5,95 % a uzavřel na 1027 bodech. "Pod blízkou hranicí 1000 bodů se index naposledy pohyboval před více než dvěma lety," řekl Miroslav Adamkovič z Komerční banky. Dvojciferné ztráty dnes zaznamenaly hned tři tituly - AAA Auto, CME a NWR.

"U dalších čtyř titulů včetně největší emise ČEZ překonaly ztráty 8 %. Defenzivní Telefonica ČR odepsala 6 %. Nejlepšího výsledku dosáhly akcie Unipetrolu se ztrátou 0,9 %. Objem obchodů byl nezvykle vysoký, což naznačuje, že situace se zřejmě sama od sebe neuklidní," doplnil Adamkovič.

17:27
Ceny ropy klesají o 3 procenta

 

Ceny ropy na světových trzích klesly o více než tři procenta. Důvodem byl nárůst obav ohledně vývoje světové ekonomiky po rozhodnutí ratingové agentury Standard & Poor's zhoršit úvěrové hodnocení Spojených států.

Kolem 17:45 SELČ se cena americké lehké ropy WTI snížila o 3,25 dolaru na zhruba 84,06 dolaru za barel. Během dne se propadla až na 82,52 USD, nejníže od loňského listopadu. Severomořská ropa Brent zlevnila o 2,90 dolaru na zhruba 106,20 dolaru za barel.

17:48
Na měnových trzích je v centru pozornosti švýcarský frank a japonský jen

Investoři se přesouvají ke švýcarskému franku, jehož kurz k dolaru dnes stoupl až na rekordní maximum 0,7480 CHF. Vedle franku silně získává i japonský jen, rovněž považovaný za bezpečnou měnu.

18:02
Evropské trhy uzavřely ve výrazných ztrátách

 

Index Stoxx 600 -3,7 % (nejníže od srpna 2009), FTSE100 -2,7 %, DAX -4,7 %, CAC40 -4,2 %.

18:15
V USA jsou ztrátové především banky, těžaři a zpracovatelé

Nejvyšší ztráty na akciových trzích v USA zaznamenávají banky a firmy ze sektoru komodit. Oborový index bank klesá o 4,7 procenta a index výrobců materiálů oslabuje o 3,7 procenta.

Akcie oceláren U.S. Steel se propadají o osm procent, Bank of America ztrácí pak dokonce přes 15 procent.

18:27
Rating USA se jen tak nezvýší, uvedla samotná agentura S&P

Spojené státy jen tak nezískají zpět špičkový rating AAA, který jim agentura Standard & Poor's odebrala v pátek.

Zástupci agentury to dnes uvedli v telefonickém rozhovoru s novináři. Zemi podle nich naopak hrozí ještě nižší hodnocení, pokud američtí politici nezačnou věrohodně řešit fiskální problémy země.

Další vývoj ratingu podle agentury závisí čistě na rozpočtové politice Spojených států. Její pracovníci upozornili, že Francie či Británie si například hodnocení udržely, protože jejich vlády podnikly významné kroky ke snižování dluhů. Paříž například v poslední době zvýšila věk pro odchod do důchodu.

19:00
Evropské trhy dnes propadly na dvouletá minima

Akciové trhy v západní Evropě po dočasném oživení nabraly nakonec ztrátu přes tři procenta a jejich hlavní index se propadl až na dvouleté minimum. Akciím jen dočasně pomohly intervence Evropské centrální banky (ECB) na trhu italských a španělských dluhopisů. Mezi investory se po snížení amerického ratingu ještě prohloubily obavy ze sklouznutí největší světové ekonomiky zpět do recese.

Hlavní západoevropský index FTSEurofirst 300 v závěru klesl o 3,4 procenta na 942,15 bodu a předtím sestoupil až na 935,83 bodu, nejníže od srpna 2009. Minulý týden se index propadl o deset procent a od počátku roku ztrácí 16 procent.

19:50
Index strachu stoupá

Index strachu vystoupal na roční maxima na 38,54 bodu, což je jen za dnešek téměř o čtvrtinu více. Jde o technický ukazatel, který popisuje volatilitu trhu a je mezi odborníky znám jako index, který dokáže nejlépe vyjádřit obavy investorů o budoucí vývoj, je ale stále pod svými historicky nejvyššími hodnotami z podzimu roku 2008. Tehdy jeho hodnota vyšplhala až k 80 bodům.

20:23
Obama volá po řešení

Americký prezident Barack Obama dnes po víkendovém snížení úvěrového ratingu Spojených států v Bílém domě vyzval k řešení fiskálních problémů země. Podle něj je potřeba kombinace rozpočtových škrtů, úpravy výdajů na zdravotnictví a reformy daňových zákonů. Šéf Bílého domu zároveň v prvním veřejném prohlášení ke změně ratingu uvedl, že trhy přes nižší hodnocení stále považují USA za důvěryhodné.

Odkazoval přitom na pokračující zájem investorů o americké dluhopisy, díky němuž dnes náklady Spojených států na půjčování peněz oproti pátku dokonce klesly. Na Wall Streetu ale kvůli obavám o vývoj ekonomiky Spojených států a evropské dluhové krizi pokračoval propad. Nezastavil se ani během projevu amerického prezidenta, který podle některých komentátorů mimo jiné chtěl zklidnit situaci.

20:26
Dow Jones spadl pod 11 000 bodů

Na Wall Street pokračují výprodeje. Projev prezidenta Baracka Obamy, který měl uklidnit trhy příliš nezabral. Index Dow Jones již propadl pod hranici 11 tisíc bodů, když klesá o více než 5 procent. Silné propady vykazují i další indexy. Širší index S&P 500 padá o více než 6 procenta na 1 127 bodů a index mimoburzovního trhu Nasdaq oslabuje také o více než 6 procent na 2378 bodů.

21:49
Zlato rekordní

Zlato má za sebou rekordní den. "Zlato funguje jako jediná měna, která se nedá vytisknout," řekl agentuře Reuters James Rife z investiční společnosti Haber Trilix Advisors. Analytici čekají, že cena zlata bude nadále růst vzhledem k současným nejistotám a vyhlídkám dlouhodobého zachování nízkých úrokových sazeb v USA. Banka Goldman Sachs zvýšila odhad ceny za 12 měsíců na 1860 dolarů za unci a JP Morgan předpověděla, že zlato by se do konce roku mohlo vyšplhat až na 2500 dolarů.

22:14
Wall Street zažil černý den

Americké akcie v pondělí zakončily obchodování s hlubokými ztrátami v důsledku pátečního snížení ratingu AAA na AA+ agenturou Standard & Poor's.

Index Dow Jones ztratil  634,76 bodu a klesl pod hranici 11 tisíc bodů poprvé od loňského října. S poklesem o 5,55 % zakončil na hodnotě 10 810 bodu. Jde o pátý největší jednodenní pokles v historii indexu a nejhorší od 1. prosince 2008, kdy vrcholila finanční krize.

V obdobně tragickém duchu si vedly i další americké indexy. Index S&P 500 ztratil téměř 80 bodů s poklesem o 6,7 procenta, čímž zaznamenal také nejhorší jednodenní pokles od prosince 2008. Téměř 7 procent ztratil i index Nasdaq Composite , který klesl o 174,7 bodů na 2 357,69 bodů.