"Velké výkyvy a nejistota na trhu s vládními dluhopisy USA ovlivní stabilitu mezinárodního měnového a finančního systému, čímž poškodí oživení světové ekonomiky," řekl Čou.

Spojené státy v uplynulých dnech na poslední chvíli odvrátily hrozbu platební neschopnosti díky dohodě o zvýšení stropu pro státní dluh. Součástí dohody jsou rovněž úsporná opatření v rozsahu 2,4 bilionu dolarů během příštích deseti let.

Čína největším americkým věřitelem

Čou pokrok USA při řešení dluhových problémů přivítal. Vyzval však Washington ke "konkrétním a zodpovědným opatřením", která by podpořila důvěru v americké dluhopisy. Čína je největším věřitelem Spojených států, takže je na jejich dluhové problémy obzvlášť citlivá, uvedla agentura Reuters.

Někteří čínští ekonomové upozorňují, že úsporná opatření povedou k pomalejšímu hospodářskému oživení v USA, což by mohlo mít negativní vliv také na čínskou ekonomiku. "Spotřeba USA bude dohodou o úsporách rozhodně zasažena. V budoucnosti se již nemůžeme na tento kdysi největší zahraniční trh spoléhat," uvedl jeden z čínských analytiků. Dodal, že dluhové problémy USA by mohly Čínu přimět k urychlení restrukturalizace domácí ekonomiky, jejímž cílem je snížení závislosti na zahraniční poptávce.