Úředníci vlád zemí eurozóny začali tajně připravovat kroky k prodloužení splatnosti řeckých dluhopisů. Napsal to v úterý nizozemský ekonomický list Het Financieele Dagblad s odvoláním na zdroje z Bruselu.

Eurozóna také podle deníku zvažuje založení nezávislé instituce, která by převzala proces privatizace řeckého státního majetku z rukou řecké vlády.

Vládní úředníci již podle listu začali práce na technických přípravách mírné formy restrukturalizace řeckého dluhu v podobě takzvané "reprofilace", tedy krátkého odsunutí splatnosti dluhopisů.

Nizozemský ministr Jan Kees de Jager podle deníku řekl, že reprofilace je seriózní možnost, avšak jen jako poslední krok "celkového balíku" a poté, co Atény splní sliby reforem.

Ministr uvedl, že reprofilace by byla založena na dobrovolné účasti soukromých investorů a lhůty splatnosti by se v něm prodloužily maximálně o tři roky. Tento krok je podle něj nezbytný, pokud se má země vyhnout "úvěrové události" čili kroku, který by znamenal platební neschopnost.

Situace v Řecku může opět podlomit okrajové ekonomiky

Ratingová agentura Moody's v úterý jako poslední ze tří velkých světových agentur dala najevo, že jakékoli zmírnění dlužní zátěže Řecka v podobě prodloužení splátek by znamenalo "úvěrovou událost".

Moody's upozornila, že v takovém případě by hrozilo podobné prudké zhoršení známek úvěrové spolehlivosti jaké zaznamenalo Řecko, i Irsku a Portugalsku, dalším dvěma zemím, které se s EU a Mezinárodním měnovým fondem dohodly na finanční pomoci.

 

,,Plný dopad na evropské kapitálové trhy je těžké předvídat a ještě těžší pak kontrolovat. Důsledky by dopadly hlavně na emitenty, jejichž úvěryschonpost by v očích ivestorů klesla," napsala Moody´s.

Pod tlak by se podle analytika Moody's Alastaira Wilsona dostaly i ratingy Španělska, Itálie a Belgie.

Země eura také podle nizozemského listu zvažují návrh ministra de Jagera na vytvoření nezávislé agentury, která by měla uskutečňovat privatizaci v Řecku. O víkendu tuto myšlenku podpořil i předseda seskupení ministrů financí eurozóny Jean-Claude Juncker.