Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk předpokládá, že cena ruského plynu během prvního čtvrtletí příštího roku klesne. Současně ujistil o odhodlání pokračovat v úsilí o snížení energetické závislosti na Rusku, kterou přirovnal k drogové závislosti. Zbavit se jí pomáhají i dodávky plynu ze sousedních zemí, které jsou členy Evropské unie.

"Nahradili jsme 60 procent dodávek plynu z Ruska dodávkami ze zemí EU," řekl Jaceňuk na zasedání vlády. Další podrobnosti o plánech na diverzifikaci dodávek a přepravních cest však premiér podle agentury Reuters neupřesnil.

Rusko v červnu zastavilo Ukrajině přítok plynu kvůli sporu o ceny a dluhy. Ukrajincům však pomohly dodávky z Polska, Slovenska a Maďarska, za zprostředkování Evropské komise se pak podařilo uzavřít dohodu umožňující nákupy ruského plynu na zimu.

Pomohl by pokles cen

Premiér očekává, že v návaznosti na pokles cen ropy klesne i cena ruského plynu ze současných 376 na 350 dolarů za 1000 metrů krychlových. Ujistil také, že zásobníky státní energetické společnosti Naftogaz, které ještě před devíti měsíci byly prázdné, skladují nyní 15 miliard kubíků plynu. Spotřeba plynu na Ukrajině oproti loňsku klesla o pětinu.

"Říkal jsem, že nebude teplo, ale nezmrzneme. Teď můžu říci, že bude trošku tepleji, ale nemůžeme odpočívat," řekl Jaceňuk. Ukrajina obvykle spotřebuje asi 50 miliard metrů krychlových plynu ročně. Asi polovinu dováží z Ruska.

Kyjev je pod tlakem, aby zreformoval státem ovládaný Naftogaz, jehož schodek je i kvůli komplikovanému systému dotací třikrát větší než schodek státního rozpočtu. Vláda letos zvýšila spotřebitelům ceny plynu o 50 procent, tento krok ale podle Jaceňuka neměl na ozdravení Naftogazu "žádný vliv", a to kvůli propadu kurzu ukrajinské hřivny.

Čerpání z balíku půjček od Mezinárodního měnového fondu ve výši 17 miliard dolarů, což je v přepočtu 374,5 miliardy korun, závisí i na schopnosti úspěšně zreformovat ukrajinskou energetiku.