Nálada mezi spotřebiteli v Německu poprvé za více než rok a půl klesla. Ukázal to index důvěry, který sestavuje výzkumná společnost GfK. Spotřebitelé se stále více obávají ruských sankcí a dalších mezinárodních konfliktů.

Index důvěry na září klesl o 0,3 bodu na 8,6 bodu. Pokles indexu byl nejvyšší za více než tři roky a první od ledna 2013. Analytici dotazovaní agenturou Reuters v průměru očekávali, že hodnota indexu bude činit devět bodů. Nejhorší odhad přitom počítal s poklesem na 8,7 bodu.

"Eskalace situace v Iráku, Izraeli a na východní Ukrajině, stejně jako pozvolné zrychlování spirály ruských sankcí, mají nyní také negativní dopad na dříve velmi optimistický hospodářský výhled Němců," uvedl analytik GfK Rolf Bürkl.

Sankce Německa vůči Rusku po červencovém pádu malajsijského letadle již ovlivnily vývoz a Bürkl upozornil, že se mohou stát reálným rizikem pro ekonomiku. Očekávání příjmů a ochota utrácet však zatím zůstávají relativně vysoké. Oba indikátory sice mírně klesly ve srovnání s předchozím měsícem, zůstávají však na vysoké úrovni, dodal Bürkl. To je vítaná zpráva pro německou vládu a ekonomiku, pro kterou se domácí poptávka stává hlavním zdrojem růstu.

V posledních týdnech však německá ekonomika zažila několik šoků. Hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí nečekaně klesl o 0,2 procenta. Podle ministerstva financí ruské sankce a ukrajinská krize poškodily důvěru a způsobily pokles. Konflikt také přispěl ke zhoršení nálady podnikatelů.

Na seznamu možných hrozeb pro ekonomiku je také neuspokojivé zotavování eurozóny z krize, stupňování konfliktu v Iráku a nízká důvěra investorů. Pokud se dále zhorší podmínky na domácím trhu, je pravděpodobné, že německou ekonomiku čekají ještě hroší časy, varovala GfK.