Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v dubnu meziročně zvýšil o 4,6 procenta na 1,1 milionu vozů. Oznámilo to v pátek Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Automobilový trh EU tak stoupl již osmý měsíc za sebou, tempo růstu nicméně výrazně zpomalilo z březnových 10,6 procenta.

V Německu, které je největším automobilovým trhem v Evropě, prodej v dubnu klesl o 3,6 procenta, zatímco všechny ostatní významné trhy vykázaly růst. V období od ledna do dubna se prodej aut v EU meziročně zvýšil o 7,4 procenta na 4,3 milionu vozů, píše ACEA.

Analytici podle agentury Reuters upozornili, že k růstu prodeje nadále přispívají rozsáhlé slevy a vládní opatření na podporu poptávky. Podle společnosti JP Morgan nicméně rozsah slev zůstal zhruba na březnové úrovni, což naznačuje, že cenová válka mezi automobilkami nenabírá na intenzitě.

Český Svaz dovozců automobilů (SDA) již dříve oznámil, že v České republice prodej za první čtyři měsíce roku vzrostl meziročně o 17 procent na rekordních 60 491 vozů. V samotném dubnu se prodej zvýšil o 16,2 procenta na 17 498 vozů.

Volkswagen prodal rekordních 3,2 milionu aut

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto podle údajů ACEA v dubnu v zemích EU zvýšila prodej o téměř 22 procent na 48 234 vozů. Její tržní podíl tak stoupl na 4,4 procenta z 3,8 procenta před rokem.

"Nejvyšší procentní růst mezi většími výrobci vykazuje již tradičně Dacia následovaná Škodou Auto. Toto pořadí pravděpodobně nějaký čas vydrží, což je dobrá zpráva nejen pro mladoboleslavskou automobilku, ale také pro řadu jejích dodavatelů, kteří sídlí převážně v České republice," uvedl k pátečním údajům analytik Jan Linhart ze společnosti KPMG Česká republika.

"Automobilový průmysl se proto letos zřejmě stane tahounem růstu domácí ekonomiky," dodal.

Škoda Auto je součástí největší evropské automobilky Volkswagen. Ta v dubnu podle ACEA zvýšila prodej v EU o 4,4 procenta na 287 962 vozů. Volkswagen v pátek navíc zveřejnil podrobnější údaje o svém celosvětovém prodeji. Ten v dubnu stoupl o 8,2 procenta na 848 500 vozů.

V prvních čtyřech měsících roku se celosvětový prodej Volkswagenu zvýšil o 6,4 procenta na 3,25 milionu vozů. Šéf podniku Martin Winterkorn již na úterní valné hromadě uvedl, že prodej v období od ledna do dubna překročil 3,2 milionu vozů, a dostal se tak na nový rekord.

Evropští spotřebitelé v uplynulých letech kvůli rostoucí nezaměstnanosti omezili nákupy dražšího zboží, jako jsou právě automobily. Díky zlepšujícím se hospodářským vyhlídkám se však poptávka po automobilech začala zotavovat.

V celém loňském roce se ještě prodej aut v EU snížil o 1,7 procenta na 11,85 milionu vozů. Zaznamenal tak už šestý pokles za sebou a dostal se na nejnižší úroveň od roku 1995. V letošním roce by měl prodej podle lednové prognózy ACEA stoupnout o dvě procenta.