Řecko je po letech ekonomického propadu na cestě k obnově, nesmí ale polevit především se strukturálními reformami a zrychlením privatizace, řekl dnes novinářům předseda Evropské komise José Barroso.

Učinil tak po jednání s řeckým premiérem Antonisem Samarasem v Bruselu.Předseda řecké vlády sám poznamenal, že "Řecko je zpátky na kolejích" a v některých ohledech si vede dokonce lépe, než si dalo za cíl.

V této souvislosti premiér připomněl nynější menší míru ekonomické recese, než jaká se očekávala, a směřování země k přebytku primárního rozpočtu na konci roku. Za prvních osm měsíců letošního roku dosáhl přebytek tří miliard eur (77,5 miliardy Kč).

"Znamená to, že oběti Řeků přinášejí konkrétní výsledky," myslí si předseda řecké vlády. Řecko se podle něj bude nastoupené cesty držet. "V zásadě provádíme fiskální konsolidaci a strukturální reformy tam, kde jsou nutné," poznamenal Samaras.

Debaty o případné další pomoci se musí odehrávat tak, že budou viděny v tomto světle. Musí se prý také odvíjet od toho, že se Řecko snaží vyrovnat s potížemi.

Proto by podle něj při dialogu o další pomoci Aténám mělo být možné využít doložky z loňské smlouvy o mezinárodní pomoci. Ta umožňuje Řecku požádat věřitele o další dluhovou úlevu.

Podle Barrosa má politika škrtů své politické a sociální limity. Proto jsou podle něj potřeba také investice a podpora nejchudších částí společnosti. "Například navrhujeme silnější sociální záchranné sítě, třeba podporu lidí, kteří nemají zdravotní pojištění," připomněl Barroso.

Řecko podle něj s reformami i privatizací začalo se zpožděním. Jde přitom o možnosti, jak se vyrovnat s nedostatkem peněz. "Pokud máte větší příjmy z těchto zdrojů, můžete jich využít, aniž byste po občanech chtěli další oběti," poznamenal předseda Evropské komise.

Po několikáté v posledních dnech Barroso připomněl, že v minulých letech odborníci předpokládali odchod Řecka z eurozóny, který ale nenastal. Špatné předpovědi podobného druhu podle šéfa EK řeckou krizi vlastně prodlužovaly, protože kromě jiného ztěžovaly Aténám možnost získat levně finanční prostředky.

V příštím víceletém finančním rámci si podle Barrosa Řecko vyjednalo "velmi dobrý balíček" a bude mít od 1. ledna 2014 vyčleněný dostatek peněz. V čerpání strukturálních fondů se země výrazně zlepšila a nyní je na čtvrté pozici mezi všemi 28 členy unie.

S Barrosem se dnes Samaras bavil také o řeckém předsednictví EU, kterého se země chopí na počátku ledna. Podle řeckého premiéra i tato prestižní funkce bude symbolem řeckého návratu na evropskou scénu.