Irská vláda zkoumá možnosti, jak zrušit mezeru ve svém daňovém systému, která umožňuje nadnárodním firmám výrazně snížit své daně ze zisku. Píše o tom v neděli místní list Sunday Business Post.

Irsko v posledních týdnech kritizují britští i američtí zákonodárci kvůli skutečnosti, že nadnárodní firmy, jako Apple a Google, si snižují své daňové účty převedením zisku na své irské dceřiné společnosti.

Podle listu irské ministerstvo financí zkoumá, jak by bylo možné postupně zrušit tuto techniku. List však neupřesnil, o jaké změny by se mohlo jednat.

Ministři z irské vlády již dříve uvedli, že daňový systém země je spravedlivý a transparentní a že je potřeba mezinárodní spolupráce, aby se omezily daňové úniky nadnárodních společností, napsala agentura Reuters.

Apple se tento týden dostal do centra zájmu amerických zákonodárců a médií. Zpráva vyšetřovacího podvýboru Senátu ukázala, že si Apple výrazně snižuje své daně prostřednictvím pěti firem v Irsku.

Firmy mají stejnou adresu v Corku a stejné členy představenstva. V Irsku jich je sice všech pět zapsáno do obchodního rejstříku, pouze dvě jsou tam ale i daňovými rezidenty a jejich příjmy tam podléhají platbě daně. To znamená, že další tři firmy nemají ze zákona povinnost v Irsku platit daně.

Zpráva upozornila, že Apple využívá rozdílu mezi zákony v USA a v Irsku. V Irsku firma platí daně v případě, že tam má nejen sídlo, ale i vedení a je odsud řízena a kontrolována.

Podle amerického zákona je firma daňovým rezidentem, tedy poplatníkem, v zemi, kde byla zřízena. Firmy Applu tak nejsou daňovými rezidenty ani v Irsku, ani v USA. Hlavní dceřiná firma, holdingová společnost zahrnující maloobchody Applu po Evropě, neplatila firemní daň již nejméně pět let.