Evropský parlament překvapil. Odmítl totiž odložit aukci stovek milionů povolenek na vypouštění průmyslových škodlivin do ovzduší. Od návrhu si Evropská komise slibovala, že se ceny povolenek zvýší a oživí se tak trh. 

Rozhodnutí je také velmi špatnou zprávou pro ČEZ. To se rychle projevilo i na cenách akcií energetického obra, které v úterý klesaly o tři procenta.

"Pro ČEZ je to vysloveně špatná zpráva. Naopak uvítat to mohou ty energetické společnosti, které jsou zaměřené především na fosilní paliva," uvedl Jiří Gavor, analytik společnosti ENA.

Na nové historické minimum propadly po hlasování europoslanců i ceny emisních povolenek. Za tunu CO2 tak vycházela cena povolenky jen 2,63 eur. 

Návrh komise počítal s tím, že se odloží aukce 900 milionů emisních povolenek a díky tomu se sníží jejich objem na trhu a stoupnou jejich ceny. To ale evropští zákonodárci těsně odmítli.

Změna počtu povolenek by podle nich mohla podkopat důvěru v systém obchodování s nimi, část poslanců se také obávala, že zvýšení ceny CO2 sníží konkurenceschopnost evropského průmyslu a v důsledku se přenese na účty za energie domácností.

Levné povolenky tlumí zájem o šetrné technologie 

Proti byli například zákonodárci za ODS. Podle jednoho z nich, Miroslava Ouzkého, by sice stažení části povolenek mohlo být právě teď pro některé podniky výhodné, celý systém je však prý založen na pochybných předpokladech.

Naopak podle europoslance za ČSSD Pavla Poce je hlasování, které materiál vrátilo do výboru, špatný signál a jen prodlužuje nejistotu zúčastněných stran.

Největším problémem systému obchodování s povolenkami je nízká cena povolenek. Ta je z velké míry daná poklesem ekonomické aktivity v řadě oborů. Na trhu je tak k dispozici množství nevyužitých povolenek, což vedlo k poklesu cen z původních asi 30 eur za tunu oxidu uhličitého na přibližně sedm eur za tunu, a tím i nižší motivaci podniků využívat šetrné technologie.