Zadlužené jihoevropské státy vykazují dobré výsledky. Španělsko, Itálie i Portugalsko si v posledních letech polepšily. 

Nejde ale o výkon tamních ekonomik. Jihu Evropy se paradoxně právě v době dluhové krize podařilo zlepšit situaci v oblasti korupce. 

Jak zjistil berlínský institut Hertie School of Governance, díky omezování státních výdajů a celkově nižších sumách, které se ve státním sektoru přerozdělují, se zmenšil i prostor pro úplatky. 

"Krize v těchto zemích zafungovala jako velká síla díky tomu, že vyschly zdroje a příležitosti pro korupci," cituje německý deník Die Welt ze studie. Tu by měli tento týden dostat na stůl poslanci Evropského parlamentu. 

Výjimku mezi jihoevropskými státy představuje jen Řecko, kde se ani v krizi míra korupce nezmenšila. 

K zemím, které jsou náchylné ke korupci, patří vedle Řecka a některých dalších i Česko. 

Tomu autoři studie vyčítají hlavně přílišnou byrokratičnost v kombinaci s velkým množstvím prostředků, se kterými je možné volně nakládat. To znemožňuje justiční i veřejnou finanční kontrolu. Společně s Poláky jsou na tom Češi v této skupině nejlépe a blíží se situaci na Slovensku a v Maďarsku, které autoři zařadili do "lepší" skupiny.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Za zlepšením stojí rozpočtové úspory. "Když je příležitost rozdávat státní peníze podle svého, korupci to podporuje," tvrdí výzkumníci. Úsporná politika podle nich sehrála pozitivní roli v celé EU, neboť se zmenšily sumy, které mohli politici z vlastní vůle a často i bez ohledu na evropská pravidla o vypisování veřejných zakázek rozdávat.

Státy, které jsou nejméně náchylné ke korupci, jsou podle studie Německo, Francie, Británie, Irsko, země Beneluxu a Skandinávie, Rakousko a Malta. "Vyjma Malty se do první skupiny nedostal žádný z nových členů EU," upozornil berlínský institut.

Unijní nováčky většinou zařadil do poslední skupiny států nejvíce ohrožených korupcí. Mezi ty podle německých odborníků patří Česko, Polsko, Bulharsko, Rumunsko, Lotyšsko a Řecko. 

"Existují doklady o tom, že země dosáhly snadno dobrých výsledků tak, že se zaměřily na reformu veřejné správy," tvrdí autoři a doporučují liberalizovat obchod, sjednotit schvalovací procesy a zajistit průhlednost u státních výdajů.