Lídři Evropské unie se ve čtvrtek podle diplomatů citovaných agenturami na summitu dohodli, že právní otázky spjaté s vytvořením jednotného bankovního dozoru nad bankami v eurozóně by se měly dořešit do konce roku. Samotný plán by se realizoval až během příštího roku.

Ambicí bylo, aby jednotný dohled nad 6000 bankami v eurozóně začal fungovat už od ledna příštího roku. Právě reálně fungující jednotný bankovní dohled je podmínkou, aby záchranný fond eurozóny ESM mohl přímo rekapitalizovat evropské banky v potížích. To zajímá v současné době hlavně země jako Španělsko či Irsko.

Vznik jednotné supervize pod záštitou Evropské centrální banky (ECB) je jedním z dílů rodící se bankovní unie. Dalšími jsou společný garanční systém vkladů a fond na řešení problémů bank. Zatímco u dohledu už jsou na stole konkrétní návrhy, tak u zbylých dvou dílů tomu tak není. Řada zemí včetně Česka ale tlačí na to, aby se o všem rozhodovalo společně.

Český finanční systém může být ohrožen, stěžuje si v Bruselu Nečas

Česká republika může být skutečně ohrožena návrhy týkajícími se vzniku bankovní unie. Řekl to ve čtvrtek v Bruselu premiér Petr Nečas. Už ve středu pohrozil, že je v určitém případě připraven jednání vetovat.

"Žádná jiná země nemá takto výrazně postavené prvky bankovního systému," řekl Nečas na dotaz jednoho z novinářů, proč Češi jako jediní otevřeně hovoří o možnosti veta v souvislosti s plány na bankovní unii.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se