Evropská centrální banka (ECB) přestala dodávat likviditu těm řeckým bankám, které neprošly úspěšnou rekapitalizací.

Tvrdí to zdroje z eurozóny, na které se odvolává agentura Reuters. ECB se k informacím nechtěla vyjadřovat. Zatím není jasné, kolika bank se to může týkat.

Zpráva se objevuje v době, kdy odliv vkladů z řeckých bank výrazně zrychluje, jelikož se obyvatelé obávají odchodu země od eura a návratu k drachmě. Řečtí střadatelé jenom v pondělí ze svých účtů vybrali nejméně 700 milionů eur (18 miliard korun).

"ECB provádí refinanční operace jen se solventními bankami. Ty, které nebyly rekapitalizovány, se musí obracet na domovskou centrální banku v rámci nouzového financování," uvedl zdroj, který si nepřál být jmenován.

Podle dalšího zdroje je kapitál čtyř řeckých bank je tak vyčerpán, že tyto ústavy fungují se záporným vlastním jměním. Podle pravidel ECB není možné tak zdevastovaným bankám žádné další peníze poskytnout.

ECB už dříve uvedla, že řeckým bankám dál poskytuje likviditu, ke zprávě zdrojů se ale nechtěla vyjadřovat. Informace nicméně stačila na to, aby se ceny akcií vydaly dolů a s nimi i kurz eura.

Panevropský index FTSEurofirst 300 odepsal 4,89 procenta a obchodní den uzavřel slabší o 0,49 procenta na hodnotě 992,81 bodu. Klesá přitom už tři dny v kuse a je teď nejníže od začátku roku.

Řecké parlamentní strany se v úterý nedohodly na vytvoření vlády a v červnu země půjde k novým volbám. Zvyšuje se tak šance, že Řecko odmítne podmínky záchranného úvěru a bude muset vyhlásit bankrot a opustit eurozónu.

Nový francouzský prezident François Hollande s německou kancléřkou Angelou Merkelovou dali na své první schůzce v úterý najevo přání, aby Řecko zůstalo v eurozóně. Pro setrvání Řecka v měnové unii se po několika protichůdných vyjádřeních zástupců Evropské centrální banky vyslovil dnes i její šéf Mario Draghi.