reklama
reklama
1. 5. 2012 | poslední aktualizace: 2. 5. 2012  08:39

I z uhlí může být čistá energie, přesvědčuje šéf polských těžařů z JSW

Uhelné pánve v Anglii či Německu už nejsou, v Polsku a v Česku se vyčerpávají. Uhlí vydrží ještě třicet až čtyřicet let, odhaduje Jaroslaw Zagórowski, ředitel největšího producenta koksovatelného uhlí v Evropské unii.
Čtěte více o: uhlí | těžba
Povrchová těžba uhlí
Povrchová těžba uhlí
foto: Jan Šilpoch

Pokles cen v ocelářství se zastavuje a na této úrovni zůstane delší dobu, takže všichni musíme zefektivnit výrobu, říká Jaroslaw Zagórowski, ředitel polské firmy JSW, největšího producenta koksovatelného uhlí v Evropské unii.

HN: Pociťuje JSW tzv. druhou vlnu krize v Evropě?

Uhlí je základem energetické bezpečnosti mnoha zemí na světě i v Evropě. Prožívá renesanci v Číně, v USA. Politicky se Evropa uhlí zbavuje, i když ono může být zdrojem čisté energie za použití moderních technologií při spalování.

reklama

JSW je specifická tím, že produkuje hlavně koksovatelné uhlí. Jsme proto velice citliví na situaci našich partnerů, což je ocelářský průmysl, který signály z ekonomiky vnímá takřka okamžitě třeba ve výrobě aut, nebo bílé domácí techniky či ve stavebnictví.

Naší největší výhodou je, že jsme největší výrobce tohoto druhu koksovatelného uhlí. Další naše převaha spočívá v kvalitě. Máme dobré doly i koksovny a prodáváme už zpracovaný materiál, přidaná hodnota tak zůstává v naší skupině.

Info

Jastrzębska Spółka Węglowa – JSW

Největší evropský výrobce koksovatelného uhlí. 62 procent akcií vlastní polský stát, od června 2011 jsou její akcie na varšavské burze. Zaměstnává 29,7 tisíce lidí.

Hospodářské zpomalení cítíme hlavně přes pokles cen, které v poslední době klesají o deset procent za čtvrt rok. Dnes už se pokles zastavuje a úroveň cen, která je nyní, si bude udržovat delší dobu. To bude nová úroveň dodávek celého řetězce výroby oceli. Na této úrovni se musíme všichni nějak srovnat, zefektivnit těžbu. Tato úroveň cen je dobrá, odpovídá cenám z roku 2010, kdy naše firma měla zisk kolem 400 milionů eur.

HN: Proto máte problémy s odboráři?

Potřebujeme zvýšit efektivitu. Jedna věc: chceme nakoupit lepší zařízení, druhá lepší využití pracovního času. A třetí je motivace. Letos zvyšujeme odměny, ale v prémiové části. A to se odborářům nelíbí, protože nesouhlasíme se zvýšením pevné části mzdy. Nechceme platit našim pracovníkům za to, že chodí do práce, ale za práci. Říkáme: to, co jste měli, máte.Jaroslaw Zagórowski, generální ředitel JSW

A budete mít víc, když vydolujete víc uhlí. Jako firma těžíme čím dál víc uhlí, letos už máme víc, než předpokládaly plány. Pokud jsme schopni rozumně, aby se neohrozila bezpečnost práce, motivovat pracovníky, tak je vidět, že jsou schopni pracovat efektivněji. Odbory nejsou spokojené, protože se tak neděje podle nich. Neodpovídáme už ale jen státu jako hlavnímu majiteli, ale od loňska, kdy jsme vešli na burzu, i individálním akcionářům a fondům. Naším cílem tak musí být zvyšování hodnoty firmy.


HN: V Česku a trochu méně v Polsku se diskutuje o jaderné elektřině, v Polsku je hlavním tématem břidličný plyn. Jaká je v této konkurenci situace uhlí?

Ta debata je dobrá, protože uhelné pánve v Evropě jsou čím dál starší, v Německu a v Anglii už nejsou. Naše uhelné pánve v Polsku a v Česku se vyčerpávají. Zároveň roste odpor společnosti vůči rozšiřování těžby, v Polsku jsou čím dál častěji proti samosprávy. Proto už dnes musíme přemýšlet o alternativních zdrojích – o jádru, břidličném plynu, větru. Když budeme hledat vyrovnaný energetický mix, tak tam v něm všichni najdeme místo.

HN: Jak dlouho bude ještě uhlí základem energetického mixu?

Tak třicet čtyřicet let, když hovoříme o černém i hnědém uhlí. Jeho podíl se bude samozřejmě zmenšovat a je dobře, že se pracuje na nových technologiích. Je třeba také zdůraznit, že uhlí není tak špinavé. Záleží na technologii zpracování. A tím, jak o technologii hovoříme a měníme ji, tak neustále zvyšujeme efektivitu spalování uhlí a snižujeme emise.

HN: Jak zvýšit konkurenceschopnost středoevropských firem v porování s firmami ze západní Evropy?

JSW je spoluzakladatelem v Bruselu registrované organizace CEEP, která má za cíl shromažďovat různé firmy z energetického sektoru, ropné, plynařské, jakékoli z našeho regionu. Tím budeme mít podstatně silnější hlas v Evropské unii a můžeme toho více zařídit.

V etapě zpracovávání strategií se tam potýkají různé vize a nápady, a to je moment, kdy je třeba se účastnit diskuse, argumentovat – to je šance prosazovat naše zájmy. Když už se koncepce předělávají na direktivy, tak už je pozdě a těžko s evropskými úředníky diskutovat.

HN: Co bylo za dva roky fungování organizace největším úspěchem?

Už samotné její vytvoření. V EU se začíná hovořit o změně energetické politiky, že cíle dekarbonizace už začínají fungovat proti ekonomickým zájmům. Začínáme prolamovat onen stereotyp, že ekologie je nejdůležitější a bez ní nic nelze.

Samozřejmě, že je velmi důležitá, ale je třeba se také dívat na to, zda Evropa kvůli takové restriktivní politice neztrácí svoji konkurenceschopnost. Evropa si myslela, že bude takovým mesiášem v ekologickém chování, ale svět tu rukavici nezvedl. Evropská konkurenceschopnost začala klesat. Evropa si myslela, že získá náskok vývojem a výrobou nových technologií.

Ale větrné elektrárny či panely fotovoltaických elektráren a další zařízení pro čistou energii se vyrábějí v Číně, ne v Evropě.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
nejčistší energie je z ruského plynu (Ruský plyn)
a i kdyby náhodou nebyla, stějně žádné globální oteplování není....
I z uhlí může být čistá energie, přesvědčuje šéf polských těžařů z JSW (kudlanka)
jo jo cista a vecna je energie z uhli, hlavne z toho naseho -...
I z uhlí může být čistá energie, přesvědčuje šéf polských těžařů z JSW (anonym)
Přestaňte vyrábět elekřinu z uhlí a problém se oddálí min. o padesát...
Mám jinou otázku (Horal)
Elektřinu umíme vyrobit i jinak než z uhlí. Umíme vyrobit bez...
No, (Matýsek)
A) ano, umíme - jen by to bylo dražší... B) uhlí, které se pálí...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Taxi, ilustrační foto
Největší pražská taxislužba AAA Radiotaxi Jiřího Kvasničky nakoupí od...
VIDEO
Pražská Náplavka
Ve světě existuje podle expertů už 700 měst, v nichž byl spuštěn tzv....
reklama
reklama
reklama