Italský kabinet chce v pondělí schválit rozsáhlé strukturální reformy, jejichž součástí budou patrně opatření na urychlené snížení deficitu a na podporu hospodářského růstu. Řekl to tamní premiér Mario Monti. O podrobnostech ale Monti hodlá mluvit až po schválení návrhu.

"Pokud to Itálie promarní, nebo udělá něco méně, než co se od ní čeká, ty následky budou pro všechny velmi vážné," řekl podle agentury AP Monti. Zároveň vyzval odbory a zákonodárce k odpovědnosti, až budou reagovat na změny v penzijním systému, s nimiž se také počítá.

 

Monti jednal v Bruselu se svými kolegy z Evropské unie. Ujistil je prý, že Itálie je odhodlána vyrovnat rozpočet do roku 2013, jak původně slíbila. Zadlužení Itálie dosahuje 1,9 bilionu eur (asi 48,1 bilionu Kč) a Monti je pod značným tlakem, aby reformy prosadil v parlamentu.

Z hlediska výše zadlužení patří Itálii první místo v eurozóně. Ve vztahu k hrubému domácímu produktu zadlužení dosahuje asi 120 procent, což je po Řecku druhý nejhorší výsledek. Pokud má Itálie potíže zvládnout, bude muset podpořit hospodářský růst, který zůstává velmi slabý.

Itálie má třetí největší ekonomiku v eurozóně a je příliš velká na to, aby ji ostatní země hodily záchranný kruh, jako to udělaly v případě Řecka, Irska a Portugalska. Ekonomové se shodují, že případná platební neschopnost Itálie by měla s vysokou pravděpodobností ničivé dopady na Evropu a vyslala by vlnu šoku napříč globální ekonomikou.