Ve středu večer se na mimořádné schůzce Evropské rady rozhodne o dalším postupu v řešení krize. Bojují proti sobě dvě koncepce. Německo se snaží zastavit další rozširování evropského záchranného fondu (EFSF). Nejsilnější ekonomika Evropy je totiž jeho největším přispěvatelem, její příspěvky tvoří 27 % fondu.

Berlín vidí řešení v garanci nákupu státních dluhopisů ohrožených zemí. Paříž preferuje udělení bankonví licence EFSF. Fond by si tak mohl půjčovat další peníze a jeho hodnota by mohla vzrůst až na dva biliony eur. Dosavadní průběh jednání nasvědčuje tomu, že se eurozóna vydá cestou německého návrhu. „Vyloučena ale není ani kumulace obou koncepcí,“ uvedl předseda Evropské rady van Rompuy.

V současnosti je v záchranném fondu 440 miliard eur. Vzhledem k nutnosti poskytnutí dalších prostředků Řecku a zhoršování ratingů Itálie a Španělska je tato částka nedostatečná. Itálie je třetí největší evropskou ekonomikou a evropskou dvojkou ve strojírenském průmyslu, její nezadržený pád by byl pro eurozónu pravděpodobně osudný.

Hlavní evropští lídří chtějí Berlusconiho vyzvat ke strukturálním reformám. Už o víkendu ho vyzvali k výraznému zkrácení státního dluhu. "Důvěry nebude dosaženo jen skrze vysoké částky ve fondu. Důvěry nebude dosaženo novým balíčkem pro Řecko. Důvěry je možno dosáhnout jen tehdy, když všichni udělají svůj domácí úkol,“ uvedla německá kancléřka Merkelová.

Na trzích zavládl optimismus, bitva ale není u konce

Jednou z možností řešení italského problému je zavedení vyššího věku odchodu do důchodu a zefektivnění podpory v nezaměstnanosti. Dluh Itálie v absolutních číslech není nijak závratný, ratingy mu ale snižuje nestabilní politická situace.

Díky dosavadním jednáním nastal na finančních trzích optimismus, v pondělí euro posílilo. "Nezáleží na tom, jaký posun přinese summit 26. října. Podpora Evropské banky a proces vedoucí k fiskální konsolidaci v ohrožených zemích, zejména Itálie, je základní podmínkou, aby Evropa opustila dluhovou krizi,“ uvedl mluvčí Credit Suisse.

Zdaleka ale ještě není vyhráno, výsledky středčního jednání s napětím očekává celý svět. "Každý čeká na evropské řešení, neuspokojivé řešení by mohlo spustit další výprodeje zlata dalších produktů,“ řekl Ronald Leung z honkongské burzy. "Nikdo nepopírá, že následující dny mohou být rozhodující pro ekonomický osud Evropy. Někdo říká, že několik zemí by mohlo v následujících týdench ekonomicky zmizet, pokud nepřijmeme rychlá rozhodnutí,“ uvedl premiér předsednického Polska Donald Tusk.