Francie a Německo navrhují kolektivní "vládu" eurozóny pod vedením prezidenta Evropské unie, daň na finanční transakce a zakotvení principu vyrovnaného rozpočtu do ústavy členských zemí eurozóny. Zaznělo to na společné tiskové konferenci francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a německé kancléřky Angely Merkelové po jejich úterním jednání v Paříži.

Euro po jejich prohlášení smazalo ztráty vůči dolaru, napsala agentura AFP. Sarkozy řekl, že on i Merkelová chtějí "skutečnou evropskou ekonomickou vládu", kterou by tvořili šéfové států a vlád všech zemí eurozóny.

Recepty v bodech
  •  společná kolektivní vláda pod vedením Hermana van Rompuye
  • daně na finanční transakce
  • zakotvení principu vyrovnaného rozpočtu u zemí eurozónyod roku 2012 do ústavy členských zemí
  • koordinace finanční a hospodářské politiky Francie a Německa

Toto těleso by se setkávalo dvakrát ročně, v případě potřeby i vícekrát. V první fázi by ho na dva a půl roku vedl nynější prezident Evropské unie Herman Van Rompuy. Ten dostane písemný návrh v tomto smyslu ve středu, dodal Sarkozy.

Vyrovnané finance již příští rok

"K ochraně eura tu musí být silnější koordinace finanční a hospodářské politiky", prohlásila Merkelová. Podle Sarkozyho by měl být princip vyrovnaných financí zemí používajících euro přijat do léta 2012. Zároveň by měl být zakotven do ústavy členských zemí eurozóny.

V návrzích se má také objevit tzv. zlaté pravidlo, aby státy dodržovaly snižování svého zadlužení.  Podle Sarkozyho by toto pravidlo mělo být povinné, tzn. že by za jeho nedodržování mohly být členské státy sankcionovány.

"Je to opravdu ambiciózní záměr, ale jenom cestou takovýchto reforem získáme zpět ztracenou důvěru, kterou chceme obnovit, protože euro je naší budoucností je základem naší prosperity a euro také souvisí s naším přátelským a mírovým soužitím," zdůraznila Merkelová.

Více pro konkurenceschopnost

Oba politici zdůraznili, že budou společně dbát na zvýšení konkurenceschopnosti. Kvůli tomu budou Francie a Německo spolupracovat ještě úžeji než nyní.

"Je nutné více propojit hospodářskou politiku obou zemí. Německo a Francie půjdou v tomto směru Evropě příkladem," řekla Merkelová.

Pro potřeby zlepšení konkurenceschopnosti budou také společně navrhovat zřízení zvláštního strukturálního fondu. Ten by měl být zřízen od roku 2013.

"Na začátku každého ekonomického semestru by francouzský a německý ministr financí měli diskutovat ekonomické výhledy, tak aby mohli společně koordinovat úpravy plánů," podotknul Sarkozy s tím, že obě země budou spolu rovněž zasedat při přípravě vlastních státních rozpočtů.

Eurobondy nyní ne

Na dotaz, zda diskutovali i variantu záchrany zadlužených států prostřednictvím společných evropských dluhopisů, oba státníci uvedli, že s nimi nyní nepočítají.

"Jednoho dne možná příjdou na řadu, ale až na konci integrace Evropy, ne nyní, kdy jsme na začátku. Daleko produktivnější by měla být společná vláda, pakt o stabilitě, zlaté pravdilo nebo zlepšení konkurenceschopnosti," uvedl Sarkozy.

Pro zavedení tohoto nástroje se nedávno už vyslovili evropský komisař pro měnové záležitosti Olli Rehn a předseda ministrů financí zemí eurozóny Jean-Claude Juncker. Naposledy o víkendu po něm volal šéf italské státní pokladny Giulio Tremonti, jehož země patří k dalším státům postiženým dluhovou krizí.

Merkelová mimo jiné řekla, že nevěří, že by eurobondy přispěly k řešení nynější vratké situace eura. "Krizi nelze odstranit naráz, ale usilovnou prací." Podle Sarkozyho by navíc mohly uvést do vážného nebezpečí nejlépe hodnocené státy.