Slovenské ministerstvo hospodářství muselo kvůli prudkému rozvoji solárních elektráren změnit zákon, jenž omezení jejich výstavby umožnil.

Jedním z důvodů byl výrazný rozmach fotovoltaických elektráren na volných plochách. Zastavila se rovněž podpora zařízení s výkonem nad 100 kW.

Výkon solárních elektráren na Slovensku by bez zásahu vlády mohl vystoupat až na 700 megawattů, uvedl to v pátek slovenský ministr hospodářství Juraj Miškov. Jejich další rozvoj by navíc byl v rozporu s podporou jiných obnovitelných zdrojů.

Pro dosažení 24procentního cíle ve výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) Slovensko počítalo s celkovým instalovaným výkonem ze solární energie 300 MW v roce 2020.

,,Investoři kvůli původnímu příznivému nastavení výkupních cen, rychle klesajícím nákladům na výrobu elektřiny ze slunce a následnou nečinností regulátora využili ve fotovoltaice mnohem vyšší marži," připomněl státní tajemník ministerstva hospodářství Kristián Takáč.

Výsledkem byl prudký rozvoj solární energie v roce 2010 a v první polovině letošního roku, která kvůli vysokým výkupním cenám nejvíc prodražuje koncovou cenu elektřiny pro obyvatele i firmy.

Cena je několikanásobně vyšší

Výkupní cena elektřiny ze solární energie, jež je několikanásobně vyšší než tržní cena elektřiny, se významně promítá do cen elektřiny.

Úřad pro regulaci síťových odvětví (ÚRSO) pro letošní rok zvýšil plánované náklady na podporu OZE v tarifu za zprovoznění systému z 1,70 EUR/MWh na 8,80 EUR/MWh. V letošním roce koncová cena elektřiny pro domácnosti podražila v průměru o 4,82 procenta.

Více než polovina solárních zdrojů je umístěna na území Středoslovenské energetiky. Největšími dodavateli elektřiny na Slovensku jsou regionální distribuční společnosti ZSE, SSE a VSE.