Německá vládní koalice nepřekvapila a podle očekávání oznámila, že plánuje ponechat natrvalo mimo provoz osm nejstarších německých jaderných reaktorů.

Sedm z nich bylo dočasně uzavřeno v březnu v reakci na katastrofu v japonské jaderné elektrárně Fukušima a jeden je odstaven již delší dobu.

Do roku 2021 by mělo být odpojeno dalších šest jaderných reaktorů. Tři zbývající by mohly zůstat v provozu až do roku 2022, pokud by hrozily výpadky v dodávkách elektřiny. V roce 2018 bude přezkoumáno, zda by byl možný úplný odchod od jaderné energie již v roce 2021, napsala agentura DPA.

"Je to definitivní. Nejzazší termín pro konec posledních tří jaderných elektráren je rok 2022," uvedl německý ministr životního prostředí Norbert Röttgen.

Rozhodnutí německé vlády o odchodu od jaderné energie ještě musí schválit parlament. Před březnovým uzavřením sedmi nejstarších reaktorů pokrývaly jaderné elektrárny 23 procent spotřeby elektrické energie v Německu, napsala agentura Reuters.

V současnosti dodávají elektřinu do sítě pouze čtyři německé jaderné elektrárny kvůli vládnímu moratoriu a přechodnému odstavení některých reaktorů v rámci údržbářských prací. Podle úřadů však nehrozí žádné výpadky v dodávkách elektřiny.

Operátoři na trhu s elektřinou ale tuto jistotu nesdílejí. Varují, že kvůli současnému odstavení sedmi jaderných elektráren hrozí v zimě jižním částem Německa rozsáhlé výpadky proudu.

Šéf české energetické společnosti ČEZ Martin Roman začátkem měsíce v rozhovoru pro list Handelsblatt uvedl, že firma chce s plánovaným odklonem Německa od jaderné energie prodávat Němcům více proudu.

Evropská unie požaduje, aby se všechny jaderné elektrárny v Evropě, i v zemích mimo unii, podrobily novým bezpečnostním testům.