Nezaměstnaných v říjnu ubylo. Podle dat, která sbírá Český statistický úřad, klesla nezaměstnanost v Česku meziročně o 1,1 procenta. Po očištění sezonních vlivů byla nezaměstnanost v minulém měsíci 5,8 procenta. Příznivou zprávu přinesl už dříve také Úřad práce, podle jehož údajů byla nezaměstnanost v říjnu na úrovni 7,1 procenta.

Nezaměstnaných mužů bylo 4,9 procenta a práci nemohlo najít 7,1 procenta žen v produktivním věku, tedy mezi 15 a 64 lety. Ve srovnání se zbytkem Evropy je tak nezaměstnanost v Česku nízká. 

Zaměstnanost se v říjnu v Česku meziročně zvýšila o 1,5 procenta. Práci mělo 77,4 procenta mužů a 61,6 procenta žen. U mladých lidí ve věku od 15 do 29 let pracovala téměř polovina. Zaměstnanost mladých lidí je přitom jedním z největších problémů nezaměstnanosti v Evropě. Nejvíce jich je v Chorvatsku, Španělsku a Řecku, všechny tyto země jsou ale na chvostu žebříčku nezaměstnanosti ve všech věkových kategoriích.

V Česku klesá pravděpodobnost toho, že si mladý člověk nenajde práci, s dosaženým vzděláním. Lépe si místo najde čerstvý absolvent vysoké školy, nejhůře člověk se základním vzdělání, uvádí ve svém průzkumu ČSÚ. Mezi lety 2009 a 2013 bylo průměrně nejvíce mladých nezaměstnaných v Ústeckém kraji. 

"V regionálním pohledu je nejhorší situace na severozápadě Čech. V Ústeckém a Karlovarském kraji v průměru každý třetí mladý člověk v krátké době po ukončení studia nenajde práci. Naopak v Praze je to pouze každý dvacátý," upozorňuje Gabriela Strašilová z ČSÚ.

V eurozóně i v EU v říjnu více lidí ztratilo práci, nicméně v míře nezaměstnanosti se to nepromítlo. Stejně jako v září byla 11,5 procenta. Eurostat odhaduje, že v celé Evropské unii bylo v říjnu bez práce 24,413 milionu lidí. Proti září se tak jejich počet zvýšil o 108 tisíc osob. V samotné eurozóně počet nezaměstnaných stoupl o 60 tisíc na 18,395 milionu.

Nezaměstnanost mladých lidí v Evropě ve srovnání s celkovou věkovou skupinou