Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Jednání bankovní rady České národní banky.

Praha. Vyhlášení výsledků studie Best Employers ČR 2014 o nejlepšího zaměstnavatele podle hodnocení zaměstnanců.

Znojmo. Zveřejnění konsolidovaných hospodářských výsledků společnosti Pegas Nonwovens za první tři čtvrtletí 2014.

Berlín. Index spotřebitelské důvěry GfK na prosinec.

Vídeň. Schůzka ministrů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Mimo jiné se na ní bude rozhodovat, zda organizace zasáhne proti propadu cen.

Ženeva. Zástupci členských zemí Světové obchodní organizace (WTO) by měli přijmout první globální reformu obchodních pravidel od vzniku WTO.

Brusel. Jednání ministrů dopravy, spojů a energetiky členských zemí EU. Na programu mimo jiné debata o telekomunikačním balíčku. Za Česko se zúčastní náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný.

LucemburkDeveloperská společnost Orco Property Group zveřejní hospodářské výsledky za devět měsíců letošního roku.

OPEC bude rozhodovat, jak se postaví k prudkému poklesu cen ropy

Irák se v OPEC stal druhým producentem se 3,2 milionu barelů denně. Na snímku ropné pole na jihu země nedaleko Basry.Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na dnešním zasedání ve Vídni rozhodne, zda a jak zasáhne proti letošnímu prudkému poklesu cen této strategické suroviny. Zasedání ministrů OPEC bude patřit mezi nejdůležitější v posledních letech.

Signály z dosavadních ministerských jednání naznačují, že OPEC se nedohodne na snížení těžby, které by mohlo zastavit pokles cen. Proti omezení produkce se staví zejména Saúdská Arábie, která je nejvlivnějším členem kartelu a největším vývozcem ropy na světě.

Světové ceny ropy se od června propadly o více než 30 procent a nyní se pohybují pod 80 dolary za barel. Za poklesem cen ropy stojí vysoká nabídka na trhu v důsledku rozmachu těžby z břidlicových ložisek v USA spolu s obavami ze slabé poptávky v Evropě a v Asii. Pokud se OPEC na snížení těžby nedohodne, může to podle analytiků pokles cen ještě prohloubit.

Velcí obchodníci jsou podezíráni z manipulace cen

Americká banka Goldman Sachs, německý chemický koncern BASF, britská banka HSBS a jihoafrická Standard Bank Group budou ve Spojených státech čelit žalobě za údajné manipulování s cenami platiny a palladia. Bude to první civilní hromadná žaloba v případu ovlivňování cen těchto kovů, sdělili právníci firmy, která žalobu podala.

Obvinění firmy podle žaloby podané u soudu na Manhattanu se od roku 2007 spolčovaly s cílem ovlivňovat cenové "fixingy", které se na Londýnské burze kovů (LME) a na obdobném trhu v Hongkongu určují dvakrát denně. Těmito fixingy se poměřují termínové a opční kontrakty.

Český Home Credit čelil exekuci od klienta

Wonga dostatečně nekontrolovala dlužníky.Společnost Home Credit ze skupiny PPF čelí exekuci. Informoval o tom dnes server Exekutor má smůlu.cz. Home Credit rozhodnutí soudu o exekuci respektuje a situaci již vyřešil, reagovala firma pro ČTK. "Exekuce byla na 2540 korun a již byla uhrazena. Proto celou záležitost považujeme za účelovou snahu o zviditelnění," dodala mluvčí Home Creditu Zuzana Bienvenu.

Návrh na exekuci podal podle právníka portálu Petra Němce muž, který se ubránil protiprávní exekuci, již proti němu Home Credit přes rok vedl. Home Credit mu tak musel zaplatit soudní výlohy, což však neučinil. To nepřímo potvrdila Exekutorské komora ČR. "Soudní exekutor nyní vymáhá pohledávku pana M. K. po úvěrové společnosti. Dluh činí na jistině bezmála 3000 korun. Můžeme potvrdit, že soudní exekutor již zahájil exekuční řízení a že zaslal výzvu ke splnění vymáhané povinnosti," sdělila mluvčí komory Petra Báčová.

APA: Česká strojírna Alta chce v Srbsku postavit elektrárnu

Česká strojírenská společnost Alta chce v blízkosti jihosrbského města Sjenica postavit tepelnou elektrárnu za přibližně 800 milionů eur (přes 22 miliard korun). S odkazem na srbská média o tom dnes informuje agentura APA.

Bělehradský deník Blic kromě jiného uvádí, že pokud bude kontrakt podepsán do poloviny příštího roku, jak Češi doufají, mohla by elektrárna zahájit provoz v roce 2019.

Financování tohoto projektu, o němž se už jedná dva roky, je ale prý stále nejasné. Srbský ministr energetiky Aleksandar Antić vysvětlil, že Srbsko se vzhledem k nedávné úvěrové dohodě s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) nemůže pouštět do žádného projektu, který by vyžadoval úvěrové garance státu.

Sobotka a Mládek vystoupí na energetickém Žofínském fóru

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) vystoupí na dnešním Žofínském fóru, jehož tématem budou bezpečnostní rizika dodávek plynu do Česka. Hovořit se bude i o státní energetické koncepci.

Mládek na začátku listopadu uvedl, že vláda v energetické koncepci nechce jít cestou plynových elektráren a velké podpory obnovitelných zdrojů. Naopak bude prosazovat využití jaderných a uhelných zdrojů. Na nové koncepci se pracuje řadu let, o nynější podobě by měli ministři jednat do konce letošního roku.

Akce se zúčastní i velvyslanec Česka pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška a zástupci plynárenských společností.