Centrální banka zhoršila svůj odhad vývoje českého hospodářství pro letošní i příští rok. Podle nové makroekonomické prognózy ČNB ekonomika letos poroste jen o 2,5 procenta. Banka přitom ještě v červenci počítala s růstem 2,9 procenta.

V příštím roce ČNB počítá se stejným růstem jako letos a v roce 2016 by hospodářství mělo podle prognózy růst o 2,8 procenta. Před čtyřmi měsíci banka odhadovala růst ekonomiky v následujícím roce o tři procenta. 

Nové odhady ČNB počítají s tím, že se postupně bude dále zvyšovat inflace a na počátku roku 2016 překročí dvouprocentní inflační cíl. Ve čtvrtém čtvrtletí 2015 by měla inflace činit 1,5 procenta a v prvním čtvrtletí 2016 2,1 procenta, uvádí prognóza. Předchozí odhady počítaly s dvouprocentní inflací již ve čtvrtém čtvrtletí příštího roku.

ČNB bude dále pokračovat v režimu devizových intervencí. "Bankovní rada ČNB zopakovala, že uvedený kurzový závazek považuje za jednostranný," uvádí mluvčí centrální banky Tomáš Zimmermann. Banka tak nadále bude udržovat kurz koruny kolem 27 korun za euro.

Rada se na čtvrtečním jednání také rozhodla ponechat stejné úrokové sazby. "Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 procenta, diskontní sazba na 0,05 procenta a lombardní sazba na 0,25 procenta," uvádí Zimmermann.  

Rozhodnutí banky analytici očekávali jak u oslabení koruny, tak u úrokových sazeb. "Od listopadového zasedání bankovní rady ČNB žádné změny v nastavení měnové politiky neočekávám. Na rozdíl od zářijového zasedání budou mít centrální bankéři k dispozici novou makroekonomickou prognózu, avšak oproti té předchozí by měly být změny jen marginální," uvedl například analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Analytici předpokládají, že centrální banka bude s oslabenou korunou operovat nejméně do konce příštího roku. Bankovní rada ale už dříve uvedla, že s devizovými intervencemi počítá až do roku 2016.

Česká národní banka začala s devizovými intervencemi téměř na den přesně v minulém roce. Oslabení koruny většina odborníků loni nečekala. ČNB tímto krokem chtěla zabránit deflaci a podpořit české hospodářství. Řada expertů se domnívá, že opatření pomohlo zabránit poklesu cen. Intervence také pomohly vývozcům, naopak poškodily nezajištěné dovozce zboží nebo cestovní kanceláře. 

Prognózy pro růst české ekonomiky se různí. Podle dokumentu Evropské komise z tohoto týdne letos poroste česká ekonomika o 2,5 procenta. Pro roky 2015 a 2016 komise předpokládá růst hrubého domácího produktu o 2,7 procenta. Evropská komise je v odhadu letošního českého růstu nepatrně optimističtější než ministerstvo financí. To počítá letos s 2,4procentním růstem. V roce 2016 i 2017 by ekonomika podle odhadů ministerstva financí měla růst o 2,5 procenta.