Ruské sankce český trh s mléčnými ani masnými výrobky zatím výrazně nepokřivují. Vyplývá to alespoň z výsledků zemědělské statistiky za letošní třetí čtvrtletí, tedy první sankcemi ovlivněné období. Omezení na dovoz potravin z Evropské unie ruský prezident Vladimir Putin ohlásil v srpnu a směrem k Česku se týkala zejména zákazu vývozu mléčných výrobků. Ten v prvé řadě zasáhl exportéry v čele s jihočeskou Madetou, v druhém sledu se čekalo, zda se na český trh dostane neudaný dovoz ze zemí, které byly zvyklé vyvážet do Ruska vyšší objemy.

Tato obava se ale naplnila pouze částečně. Na první pohled výrazně - celkem o 24 procent - se podle Českého statistického úřadu meziročně od července do září zvýšil dovoz mléčných výrobků do Česka. Největší podíl na tom má surové mléko (meziroční nárůst o 69,5 procenta) a nejvíce stoupl jeho dovoz z Polska.

Z těchto čísel se může zdát, že se predikce naplňuje a český trh trpí návalem dovozu mléka. Jak ale upozorňuje agrární analytik Petr Havel, je třeba sledovat nejen dynamiku, ale hlavně absolutní čísla. "A ta ukazují, že vývoz mléka a mléčných výrobků i po těchto změnách stále významně převažuje nad dovozem," říká.

Podle čerstvé statistiky se totiž stále vyvezlo přibližně třikrát víc mléčných výrobků a mléka, než činil dovoz. Konkrétně činil český vývoz i přes meziroční snížení o 1,4 procenta 226 tisíc tun a dovoz i po čtvrtinovém nárůstu pouze 77 tisíc tun. To podle Havla odráží dlouhodobý stav. "Hlavně u surového mléka to je tak, že čeští zemědělci se chovají tržně a vyvážejí ho do Rakouska a Německa, kde za něj dostanou víc zaplaceno. Naopak do Česka doteď téměř nikdo, až na výjimky, mléko nedovážel," vysvětluje.

Mléko navíc meziročně podražilo o 12,8 procenta, což je nejvyšší nárůst ze všech sledovaných živočišných komodit. Výrobci prodávali mléko jakostní třídy Q za průměrnou cenu 9,47 korun za litr. Je to víc ve srovnání s loňským 3. čtvrtletím, ale o 29 haléřů méně než v minulém čtvrtletí letošního roku. A konečně - i objem mléka vykoupeného na českém trhu se meziročně zvýšil o dvě procenta - na 595 446 tisíc litrů.

Produkce masa stoupla meziročně o 0,7 procenta

Další živočišné zemědělské produkty - tedy různé druhy mas - již takové výkyvy nezaznamenaly. Produkce masa v České republice ve 3. čtvrtletí meziročně stoupla o 0,7 procenta na 113 760 tun. Ceny zemědělských výrobců se podle statistiků meziročně zvýšily o jedno procento u jatečného skotu, o 1,5 procenta u jatečných prasat. Naopak o 3,6 procenta klesly ceny, za něž zemědělci prodávají jateční kuřata.

Produkce zemědělských výrobců byla vyšší u všech druhů masa. Hovězího a telecího masa vyrobili 15 913 tun, meziročně o 0,6 procenta víc, vepřového 58 196 tun, což je o 0,6 procenta víc než v loňském 3. čtvrtletí, a drůbežího 39 578 tun, to je o 0,8 procenta víc.

Ceny zemědělských producentů jatečného skotu se ve 3. čtvrtletí meziročně snížily u jalovic o 0,1 procenta, u krav o 2,4 procenta a u telat o 7,8 procenta, naopak se zvýšily v nejvýznamnější jatečné kategorii, u býků, a to o 3,1 procenta. Jejich průměrná cena byla 46,10 korun za kilo v živém stavu a 83,90 korun za kilogram jatečně upraveného masa, což je stejná cena jako letos v minulém čtvrtletí.

Ceny jatečných prasat pokračovaly v mírném růstu, meziročně se zvýšily o 1,5 procenta. Zemědělci je prodávali za 35 korun za kilogram v živé hmotnosti a za 44,98 korun za kilo v mase. Ceny zemědělských výrobců jatečných kuřat se meziročně snížily o 3,6 procenta. Průměrná cena jatečných kuřat v I. jakostní třídě byla 23,78 korun za kilogram v živém stavu.