Petrochemický holding Unipetrol za letošní tři čtvrtletí vykázal konsolidovanou ztrátu 1,15 miliardy korun, když loni ve stejném období hospodařil se ztrátou 706,1 milionu korun. Tržby firma zvýšila o 28 procent na 95,3 miliardy korun. V samotném třetím čtvrtletí se ale Unipetrol vrátil k zisku, vydělal 1,4 miliardy korun. Společnost o tom informovala ve středu při povinném reportingu hospodářských výsledků.

Za třetí čtvrtletí vykázal letos Unipetrol čistý zisk po loňské ztrátě 129,7 milionu korun. Výrazně tak překonal odhady analytiků, kteří očekávali čistý zisk mezi 500 a 700 miliony korun. Tržby se meziročně zvýšily o 37 procent na 34 miliard korun díky provozování vyšší rafinerské kapacity a významnému nárůstu prodeje, uvedla firma.

Výsledky Unipetrolu za devět měsíců negativně ovlivňuje mimořádná bezhotovostní účetní položka z druhého čtvrtletí. Holding prostřednictvím ní snížil hodnotu aktiv v rafinerském segmentu o 4,721 miliardy korun.

"Do velmi dobrých výsledků třetího čtvrtletí se promítlo výrazné zlepšení rafinerských marží, které byly nejvyšší od začátku roku 2013, nárůst jsme zaznamenali i v případě petrochemické marže," komentoval výsledky na webu firmy generální ředitel Unipetrolu Marek Świtajewski. K meziročnímu zlepšení výsledků ve třetím čtvrtletí podle firmy přispěl také vývoj cen ropy i měnových kurzů. Nepříznivý dopad naopak měla neplánovaná odstávka výrobní jednotky v kralupské rafinerii na konci září.

"Výsledky za 3. čtvrtletí jsou podstatně lepší než tržní očekávání," uvedl analytik J&T Banky Bohumil Trampota. Podle něj se vzhledem k lepším maržím podstatně zlepšila výkonnost rafinerského segmentu, Unipetrol navíc tentokrát nezaúčtoval žádnou podstatnou jednorázovou položku. "Výsledky proto hodnotíme pozitivně," dodal Trampota. Výsledky vnímá kladně i analytik BH Securities Petr Hlinomaz. "Pokud by příznivé prostředí vydrželo do konce roku, nemusela by společnost končit celoroční hospodaření se ztrátou," domnívá se Hlinomaz.

Objem zpracované ropy se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o víc než polovinu. Objem prodeje rafinerských produktů stoupl o 41 procent, víc se prodalo hlavně benzinu a nafty. Nárůst prodeje podpořilo podle Unipetrolu omezení šedé zóny a příznivý vývoj ekonomiky, naopak negativně působilo snížení marží kvůli silnější konkurenci na českém trhu.

Analytik Komerční banky Miroslav Frayer nicméně varuje, že během října došlo k prudkému poklesu rafinerské marže, což podle něj naznačuje horší ziskovost rafinerského odvětví v příštím čtvrtletí. "Je tak nanejvýš pravděpodobné, že takto optimistické výsledky se opakovat nebudou," upozornil Frayer.

Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. V roce 2005 se stal součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

Zisk PKN Orlen za třetí čtvrtletí klesl

Čistý zisk polské společnosti PKN Orlen klesl za třetí čtvrtletí v meziročním srovnání o pět procent na 615 milionů zlotých (zhruba čtyři miliardy korun). Snížily se rovněž celkové výnosy, které oslabily pokles cen ropy a silnější kurz zlotého.

Výsledek skončil výrazně nad očekáváním. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru zisk 312 milionů zlotých.

Celkové tržby PKN klesly o čtyři procenta na 29,2 miliardy zlotých. Podle společnosti na to měly přímý vliv výrazný pokles světových cen ropy a posílení kurzu zlotého vůči dolaru.

PKN je za prvních devět měsíců roku kvůli jednorázovým odpisům ve ztrátě 4,65 miliardy zlotých. Jeho tržby jsou meziročně nižší o pět procent.