Společnost Baumax ČR, která na tuzemském trhu provozuje 24 hobbymarketů, se loni propadla do ztráty 471 milionů korun. V roce 2012 řetězec prodělal 297 milionů korun. Baumax tak vykázal ztrátu již čtvrtý rok za sebou. Tržby firmy se snížily o 11 procent na 3,88 miliardy korun.

Finanční situace firmy se v minulém roce kvůli ztrátě zhoršila. Společnost ale platí své splatné závazky včas, uvedl Baumax ve výroční zprávě. Také splátkový režim poskytnutých úvěrů je dodržován.

Hobbymarket uvádí, že na hospodaření má vliv i intervence České národní banky (ČNB) z loňského listopadu. "S novým oceněním závazků v cizích měnách (hlavně koncernové půjčky ve výši přes 50 mil. eur) se podstatně zhorší hospodářský výsledek roku 2013 a s tím i vlastní kapitál," píše firma ve výroční zprávě.

Řetězec pokračuje v restrukturalizaci, mezi její hlavní kroky patří například zavedení nového cenového modulu, optimalizace portfolia obchodů nebo odprodej nemovitostí.

Nevyšel ani prodej umění

Hobbymarkety Baumax patří do rakouské podnikatelské skupiny Baumax AG. Na tuzemském trhu působí sedm hobbymarketových řetězců OBI, Baumax, Bauhaus, Globus Baumarkt, Hornbach Baumarkt, Uni Hobby a Mountfield. Nejvíc prodejen má Mountfield, který v Česku provozuje 55 poboček.

Baumax již dříve oznámil, že kvůli špatným hospodářským výsledkům se chce soustředit na trhy v Rakousku, Česku, Slovensku, Maďarsku a Slovinsku a že se stáhne z Chorvatska, Rumunska, Bulharska a Turecka.

Počátkem srpna agentura APA informovala, že pobočka v Istanbulu byla již uzavřena a že zbývající tři obchody v Turecku ji budou brzy následovat. Rumunské obchody Baumaxu v červenci koupila francouzská skupina Adeo.

Zakladatel Baumaxu Karlheinz Essl v březnu oznámil, že chce v rámci sanace firemních financí prodat rakouskému státu svou uměleckou sbírku za 86 milionů eur (2,4 miliardy korun). Vláda ale obchod odmítla a Essl svou nabídku následně stáhl. Sbírka v Esslově muzeu v Klosterneuburgu tak nadále zůstává a podle Essla má instituce dostatek peněz pro příští roky.