Energetický regulační úřad (ERÚ) nesouhlasí s navrženou novelou energetického zákona, kterou předložilo ministerstvo průmyslu (MPO). Na tiskové konferenci to řekla šéfka ERÚ Alena Vitásková.

Z prostředí, kde mají mít všichni účastníci energetického trhu stejná práva, se podle ní stane privilegovaný prostor pro monopolní výrobce a distributory, což znevýhodní spotřebitele. MPO již dříve sdělilo, že navržené znění novely nemusí být konečné.

"Návrh novely vychází vstříc přirozenému monopolu, naopak na spotřebitele a jejich ochranu má negativní dopad," uvedla Vitásková s tím, že novela v podstatě popírá smysl existence regulátora.

Mluvčí ERÚ Jiří Chvojka dodal, že doba zlevňování energie skončí. "Navržená novela energetického zákona poškozuje ty, co za energie platí, a zvýhodňuje ty, kdo na energiích vydělávají," uvedl. Podle Vitáskové by spotřebitel de facto hradil i chybná rozhodnutí firem.

ERÚ má podle návrhu MPO mimo jiné předřadit povinnost návratnosti financí a zajištění finanční stability regulovaných subjektů před ochranu zájmů zákazníků a spotřebitelů. S tím ale úřad nesouhlasí, protože podle něj jedna jeho zákonná povinnost tak v podstatě popírá druhou.

Porovnejte si nabídky cen elektřiny a cen plynu jednotlivých dodavatelů

"Takto předložená novela znamená v podstatě likvidaci nezávislé regulace cen energií v České republice," upozornila Vitásková.

MPO podle ní s úřadem během přípravy novely spolupracovalo. ERÚ měl více než 110 připomínek, o kterých se jednalo.

Z projednávání poslední verze novely však byl podle slov Vitáskové ERÚ vynechán a úředníci MPO část zákona, která je pro činnost úřadu zásadní, připravili bez něj. Podle Vitáskové se tak pravděpodobně stalo za "vydatné pomoci" regulovaných subjektů a jejich poradenských firem.

"Do jaké míry (úředníci) touto ´kulišárnou´ překvapili ministra Mládka, to nevím, ale nás jako úřad tento postup již nezaskočil," uvedla Vitásková. Podle ERÚ se totiž stejní pracovníci MPO pokoušeli o takový krok už loni. Tehdy podle Chvojky nakonec musel zasáhnout ministr a návrh novely stáhnout a odložit jeho přípravu.

Novelu zákona kritizuje i Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE), která sdružuje deset nezávislých dodavatelů energií.

Podle ní počítá úprava se zásadní změnou výpočtu odběru energií pro domácnosti a firmy. Dosud platilo, že částka, dvě koruny za MWh elektřiny a koruna za MWh plynu, se hradila za odebraný počet MWh. Nový návrh počítá s tím, že částky se budou platit za odběrné místo.

"Malá domácnost bude platit stejný poplatek jako velká průmyslová firma, která bude mít například vlastní trafostanici, a tedy jen jedno odběrné místo. Domácnosti by tak měly vlastně převzít náklady, které dosud hradil průmysl," upozornil člen ANDE Břetislav Novosad.

Mluvčí MPO Filip Matys v reakci na kritiku ANDE již dříve uvedl, že každý zákazník, respektive každé odběrné místo, vyvolává přibližně stejné administrativní náklady související s činnosti ERÚ. Návrh je podle něj proto v tomto duchu i koncipován.

"Novela je ale stále v meziresortním připomínkovém řízení a očekáváme diskusi nejenom nad tímto bodem. Je tedy možné, že navržené znění není konečné," řekl minulý týden ČTK Matys. Připomínky mohou subjekty, které na to mají právo, uplatnit na MPO do 11. července.