reklama
reklama
16. 5. 2014 | poslední aktualizace: 18. 5. 2014  19:06

Ministerstvo financí pošle do světa jarní dluhopisy. Nabízí tři druhy obligací

Lidé si budou moci od pondělí koupit státní spořicí dluhopisy. K mání budou v rámci jarní emise tři typy obligací: pětileté, sedmileté a nově i dluhopisy s variabilním úročením. Objem dluhopisů ministerstvo neuvedlo.
pav
Ministerstvo financí
Ministerstvo financí
foto: Archiv HN

Od pondělí si mohou lidé pořídit tradiční konzervativní investici: státní spořicí dluhopisy. V nabídce ministerstva financí budou tři druhy obligací.

Prodávat se budou v devíti stovkách poboček ČSOB, České spořitelny a Komerční banky až do 4. června. Objem emise zatím ministerstvo nestanovilo, počká na reakci trhu. Pro lepší představu: loni si stát půjčil ve dvou emisích státních dluhopisů 38,8 miliardy korun.

"Cílem je především zachovat nabídku spořicích dluhopisů pro občany se zájmem o nejkonzervativnější a nejstabilnější formu zhodnocování úspor, nikoliv maximalizovat výši poptávky," uvedl k emisi ministr financí Andrej Babiš (ANO).

reklama

Babiš zdůraznil, že státní kasa za každou cenu peníze z dluhopisů nepotřebuje. Podle něj je potřeba financování z jiných zdrojů v letošním roce dostatečně zajištěná "díky efektivnějšímu postupnému zapojování disponibilní likvidity státu", stojí v prohlášení jeho úřadu.

K dipozici budou tři typy obligací. Pětiletý reinvestiční s průměrným ročním výnosem necelá dvě procenta a sedmiletý protiinflační dluhopis.

Novinkou v nabídce je variabilně úročený dluhopis, který je vhodný zejména pro ty investory, kteří očekávají v následujících letech růst krátkodobých úrokových sazeb. Výnos u něj je určený pohyblivou úrokovou sazbou, která bude stanovena jako průměrná referenční úroková sazba šestiměsíční úrokové sazby PRIBOR.

V předchozích emisích dluhopisů s nominální hodnotou jedna koruna museli zájemci koupit minimálně tisíc kusů. Stejně tak tomu bude nyní.

Maximální hodnota dluhopisů, které může jedna osoba celkem během upisovacího období získat, bude v případě reinvestičního a variabilního dluhopisu jeden milion korun. V případě protiinflačního dluhopisu to je 50 milionů korun.

Autoři: pav
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Ministerstvo financí pošle do světa jarní dluhopisy. Nabízí tři druhy obligací (anonym)
Tyhlety kalouskoviny měly být už dávno zákonem zakázány. Kdy už...
Re: Ministerstvo financí pošle do světa jarní dluhopisy. Nabízí tři druhy obligací (anonym)
Nechápu vaší myšlenku. Můžete ji rozvést?
Státní dluhopisy občanům (Ach jo (bls1))
Stát snížil přímé daně bohatým a (nejen) díky tomu mu chybí peníze...
Já už jsem z dluhopisů vyléčený. Raději akcie. (Mo)
A poněvadž se jen těžko hledá kam dlouhodobě uložit peníze zvolil...
Re: Já už jsem z dluhopisů vyléčený. Raději akcie. (Ach jo (bls1))
Na akciích se s logikou vydělat nedá. To pak dělají všichni totéž....
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Pražská Náplavka
Ve světě existuje podle expertů už 700 měst, v nichž byl spuštěn tzv....
VIDEO
Petr Hovorka, BrandBakers
Rozhovor
Firmy často lákají nové pracovníky na uvítací balíčky a méně využívají...
reklama
reklama
reklama