reklama
reklama
16. 5. 2014 | poslední aktualizace: 18. 5. 2014  19:06

Ministerstvo financí pošle do světa jarní dluhopisy. Nabízí tři druhy obligací

Lidé si budou moci od pondělí koupit státní spořicí dluhopisy. K mání budou v rámci jarní emise tři typy obligací: pětileté, sedmileté a nově i dluhopisy s variabilním úročením. Objem dluhopisů ministerstvo neuvedlo.
pav
Ministerstvo financí
Ministerstvo financí
foto: Archiv HN

Od pondělí si mohou lidé pořídit tradiční konzervativní investici: státní spořicí dluhopisy. V nabídce ministerstva financí budou tři druhy obligací.

Prodávat se budou v devíti stovkách poboček ČSOB, České spořitelny a Komerční banky až do 4. června. Objem emise zatím ministerstvo nestanovilo, počká na reakci trhu. Pro lepší představu: loni si stát půjčil ve dvou emisích státních dluhopisů 38,8 miliardy korun.

"Cílem je především zachovat nabídku spořicích dluhopisů pro občany se zájmem o nejkonzervativnější a nejstabilnější formu zhodnocování úspor, nikoliv maximalizovat výši poptávky," uvedl k emisi ministr financí Andrej Babiš (ANO).

reklama

Babiš zdůraznil, že státní kasa za každou cenu peníze z dluhopisů nepotřebuje. Podle něj je potřeba financování z jiných zdrojů v letošním roce dostatečně zajištěná "díky efektivnějšímu postupnému zapojování disponibilní likvidity státu", stojí v prohlášení jeho úřadu.

K dipozici budou tři typy obligací. Pětiletý reinvestiční s průměrným ročním výnosem necelá dvě procenta a sedmiletý protiinflační dluhopis.

Novinkou v nabídce je variabilně úročený dluhopis, který je vhodný zejména pro ty investory, kteří očekávají v následujících letech růst krátkodobých úrokových sazeb. Výnos u něj je určený pohyblivou úrokovou sazbou, která bude stanovena jako průměrná referenční úroková sazba šestiměsíční úrokové sazby PRIBOR.

V předchozích emisích dluhopisů s nominální hodnotou jedna koruna museli zájemci koupit minimálně tisíc kusů. Stejně tak tomu bude nyní.

Maximální hodnota dluhopisů, které může jedna osoba celkem během upisovacího období získat, bude v případě reinvestičního a variabilního dluhopisu jeden milion korun. V případě protiinflačního dluhopisu to je 50 milionů korun.

Autoři: pav
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Ministerstvo financí pošle do světa jarní dluhopisy. Nabízí tři druhy obligací (anonym)
Tyhlety kalouskoviny měly být už dávno zákonem zakázány. Kdy už...
Re: Ministerstvo financí pošle do světa jarní dluhopisy. Nabízí tři druhy obligací (anonym)
Nechápu vaší myšlenku. Můžete ji rozvést?
Státní dluhopisy občanům (Ach jo (bls1))
Stát snížil přímé daně bohatým a (nejen) díky tomu mu chybí peníze...
Já už jsem z dluhopisů vyléčený. Raději akcie. (Mo)
A poněvadž se jen těžko hledá kam dlouhodobě uložit peníze zvolil...
Re: Já už jsem z dluhopisů vyléčený. Raději akcie. (Ach jo (bls1))
Na akciích se s logikou vydělat nedá. To pak dělají všichni totéž....
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Taxi, ilustrační foto
Největší pražská taxislužba AAA Radiotaxi Jiřího Kvasničky nakoupí od...
VIDEO
Pražská Náplavka
Ve světě existuje podle expertů už 700 měst, v nichž byl spuštěn tzv....
reklama
reklama
reklama