reklama
reklama
16. 5. 2014 | poslední aktualizace: 18. 5. 2014  18:48

Pražská plynárenská vydělala Praze 642 milionů. Zisk může jít třeba na prodloužení metra

Na jaře se hlavní město stalo jediným vlastníkem Pražské plynárenské. Nyní se mu šestimiliardová investice do zbylého podílu začíná pomalu vracet. Firma loni vydělala 642 milionů korun a v červnu se bude rozhodovat, kam přesně tyto peníze zamíří.
Čtěte více o: plyn | Praha | energetika | Hudeček Tomáš
Plynárna Pražské plynárenské v Michli.
Plynárna Pražské plynárenské v Michli.
foto: HN - Likáš Bíba

Politici z hlavního města řeší příjemnou starost: jak naložit s tučným ziskem Pražské plynárenské. Česká plynárenská dvojka – kterou Praha od dubna plně vlastní – loni podle informací IHNED.cz vydělala 642 milionů korun.

Na tržbách si přišla na 8,9 miliardy korun, jde tedy o velmi jistý byznys. A vzhledem k tomu, že metropole investicí šesti miliard získala většinový podíl německé firmy E.ON, nemusí se o dividendy už s nikým dělit.

Jejich část by mohla jít například na placení úvěru za stavbu nové části metra z Dejvické do Motola nebo rozvoj městské infrastruktury.

reklama

O vyplácení dividend, a tím pádem i směřování této nemalé částky do rozpočtu Prahy, se rozhodne na červnové valné hromadě Pražské plynárenské. Část peněz, zhruba čtvrtina, zůstane ve firmě automaticky. Půjde do oprav a obnovy sítí – to už je v podstatě jasné.

"U zbytku peněz ještě uvidíme. Problémem je placení prodloužení metra linky A, otazník je nad další částí půjčky od Evropské investiční banky na tuto stavbu. Část peněz může jít na rozvoj infrastruktury a také do rezerv města," řekl IHNED.cz náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09), který měl akvizici zbylého podílu plynáren na starosti.

Jako významný příspěvek do městské kasy vnímá zisky z Pražské plynárenské i primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) a s nadsázkou říká, že výše zisku odpovídá aktuální ceně Lobkovického paláce na Malé Straně, kde sídlí německé velvyslanectví.

"Ideální situaci bych si představoval tak, že část zisku, která dříve putovala do Německa, bychom mohli použít ke splácení úvěru, který jsme si na akvizici vzali. Část, která vždy zůstávala Praze, by náležela do příjmové stránky rozpočtu i nadále," vypočítává Hudeček.

Dvouleté licitování

K dokončení obchodu došlo po dvouletém licitování s manažery firmy E.ON. Kupní smlouvy podepsali zástupci obou stran na konci loňského roku.

Pražská plynárenská a.s.Jde o strategický obchod, díky němuž Praha získala větší kontrolu nad energetikou ve městě a může například ovlivňovat cenovou politiku a případně uvažovat o získání dalších společností – třeba Pražské energetiky.

A pak je tu samozřejmě rovina pragmatická: pražští politici se rozhodli investovat s vidinou poměrně jistých zisků. Předloňský čistý zisk Pražské plynárenské byl nejvyšší v historii firmy – 672,9 milionu korun. Na dividendách společnost rozdala akcionářům 633,5 milionu korun.

Příjmy a zisky za rok 2013 byly i kvůli teplejší zimě o něco nižší, ale přesto jde o velmi jistý podnik, na něž si město neváhalo půjčit nemalé peníze. Konsorcium bank vedené Českou spořitelnou a ČSOB poskytlo hlavnímu městu půjčku ve výši 4,1 miliardy korun.

Pražské plynárenské navíc loni – i díky jedenáctiprocentní slevě – přibyly desítky tisíc nových klientů. Firma podniká nejen v Praze, ale i v části středních Čech.

Autoři: Michal Pavec
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Cyklení - aneb zestátnění - privatizayace - zkomunálnění - (V.Novák)
Co přijde dál? Marx tomu říkal "dialektický vývoj ve spirále"...
akconář se velmi mýlí, s ohledem na chrakter společnosti (Kaplan)
výplatu dividend pro akcionáře musí předcházet investice do údržby...
Pražská plynárenská vydělala Praze 642 milionů. Zisk může jít třeba na prodloužení metra (anonym)
kdyby ty peníze raději rozdali potřebným
Kdo bude určovat, kteří jsou potřební? (anonym)
A za jak velký úplatek se stane občan potřebným?
Pražská plynárenská vydělala Praze 642 milionů. Zisk může jít třeba na prodloužení metra (anonym)
No já tam moc perspektivu nevidím, ti co mjaí kotle si přidají...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Taxi, ilustrační foto
Největší pražská taxislužba AAA Radiotaxi Jiřího Kvasničky nakoupí od...
VIDEO
Pražská Náplavka
Ve světě existuje podle expertů už 700 měst, v nichž byl spuštěn tzv....
reklama
reklama
reklama