reklama
reklama
11. 5. 2014 | poslední aktualizace: 11. 5. 2014  16:49

EKONOM: Babiš pořádá hon na bohaté. Úřady chtějí kontrolovat majetek nejbohatších Čechů

Desítky lidí ročně by mohly přijít o své vily, vozy či akcie - pokud neprokážou finančním úředníkům, že k bohatství přišly legálně. Ministerstvo financí, v jehož čele stojí Andrej Babiš, má v plánu prosadit majetková přiznání.
Josef Pravec
Josef Pravec
redaktor
Ministr financí Andrej Babiš
Ministr financí Andrej Babiš
foto: HN - Libor Fojtík
Anketa
Měly by úřady kontrolovat majetkové poměry bohatých lidí?
77%
23%
Hlasovalo 1872 čtenářů

Nejen rezidence za desítky milionů korun, ale i sbírky obrazů, luxusní šperky, trofeje z cesty kolem světa či ferrari v garáži začnou být svým majitelům nebezpečné. Ministerstvo financí chce mít do letošního září připravený zákon o prokazování původu majetku a odčerpávání nelegálních příjmů.

Prověřovat se bude majetek u lidí podezřelých z jeho nelegálního nabytí. Požadavek levice, aby se zavedla plošná majetková přiznání pro všechny s majetkem nad 10 milionů korun, šéf resortu a miliardář Andrej Babiš odmítl.

Ohromnou moc při prověřování podezřelého majetku získají podle připravovaného zákona úředníci, zejména kontroloři z berňáku. „Pokud dojdeme k závěru, že někdo najednou má velký majetek, tak se také můžeme ptát, jak k němu přišel,“ řekla týdeníku Ekonom Babišova náměstkyně pro daně Simona Hornochová.

Odpověď na tuto otázku bude zcela zásadní. K předložení dokumentace, která doloží legálnost příjmů a nabytí majetku, bude na základě analytického šetření vyzývat stát. Podezřelí pak budou muset následně sami předložit dokumenty a na jejich základě prokázat, že je vše v pořádku.

reklama

Podobně jako ve Francii by mohli úředníci porovnávat životní standard dotčených osob s tím, jaké příjmy vykazují. K tomu už nyní existují nástroje využitelné i v Česku: speciální software může porovnávat údaje z registru vozidel a katastru nemovitostí s daňovými přiznáními za poslední roky. Sledovat lze nejen podíly ve společnostech, vlastnictví akcií a cenných papírů, ale také lodí a letadel a – alespoň teoreticky – i peníze uložené na účtech.

O kolik případů ročně může v případě schválení zákona jít? Policejní experti odhadují maximálně desítky, a to v závislosti na nastavených parametrech. Vliv bude mít například to, zda a v jaké míře se, po vzoru Slovenska, zapojí veřejnost. Kritici celého projektu už posměšně hovoří o celonárodní hře „udej svého souseda“. Na zmíněném Slovensku, kde přijali zákon o prokazování původu majetku v roce 2010, přišlo zatím přes sto udání.

S relativně nízkým počtem potenciálních hříšníků je spojena otázka, zda nezbytné personální a technické posílení finančních úřadů a možná i policie nakonec nepřevýší výnosy celého projektu. „Podle nás to cenu má. Půjde o důležitý nástroj v boji proti hospodářské kriminalitě, především té velké,“ trvá na ministerském plánu zakotveném v programovém prohlášení vlády náměstkyně Hornochová.

Zatímco ministerstvo financí Andreje Babiše chce majetková přiznání zavést, většina evropských států je v minulosti pozastavila, nebo rovnou zrušila (klikněte na infografiku pro její zvětšení).

10 EK19

 


 

obalka Ekonom 192014- Jak budou taková majetková přiznání účinná?

- Jak hluboko do minulosti se budou úřady dívat?

- A co všechno bude majetným Čechům hrozit?

Odpovědi najdete v novém čísle týdeníku Ekonom (vychází ve středu 7. května). Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

 

Autoři: Josef Pravec
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
víra v kostce (infekční vzdělání 1+1)
nejbohatší tím asi myslí pozemkovou mafii na pozemkovém fondu,...
EKONOM: Babiš pořádá hon na bohaté. Úřady chtějí kontrolovat majetek nejbohatších Čechů (anonym)
Tropí si z nás dobrý den? Jídlo zdražuje, ale inflace je prý nulová!...
Chodím po ulici, (anonym)
kapsy naruby, abych usnadnil volontérským i profi auditorům práci.
. (anonym)
Společnosti dlouhodobě orientované na dynamický ekonomický rozvoj...
Doris (Darča)
25 let se utahovaly opasky nám chudákům. Drobným podnikatelům...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Taxi, ilustrační foto
Největší pražská taxislužba AAA Radiotaxi Jiřího Kvasničky nakoupí od...
VIDEO
Pražská Náplavka
Ve světě existuje podle expertů už 700 měst, v nichž byl spuštěn tzv....
reklama
reklama
reklama