reklama
reklama
19. 2. 2014 | poslední aktualizace: 19. 2. 2014  12:49

Praha má první bankomat, ve kterém je možné si koupit virtuální měnu bitcoin

Česko má první automat na virtuální měnu bitcoin. Stroj funguje v pražských Holešovicích a bitcoiny tam lze získat klasicky za hotové peníze. Tato měna se obchoduje například jako investiční komodita, ale platit s ní lze už u čtyř desítek českých firem.
Čtěte více o: bitcoin | měna | automat | peníze
První automat na bitcoiny v Česku a jeho provozovatel Karel Kyovský
První automat na bitcoiny v Česku a jeho provozovatel Karel Kyovský
foto: HN - Matej Slávik

Virtuální měnu bitcoin už v Česku přijímá přes 40 firem. Nyní je v Praze také možné ji nakoupit ve speciálním bankomatu, který od včerejška funguje v Holešovicích v prostorách centra Brmlab.

Automat umožňuje nakupovat bitcoiny za hotovost. Uložení peněz probíhá tak, že automat nejdříve načte ze smartphonu QR kód peněženky. Poté na ni pošle bitcoiny, a to podle toho, kolik korun se do automatu vložilo. Naopak vybírat reálné peníze za bitcoiny automat neumožňuje. A není to zatím ani v plánu.

reklama

Cena virtuální měny je nastavena fixně, ale v budoucnu bude automat bitcoiny nakupovat v průběhu transakce přímo na burze.

Zařízení vyvinula a vyrábí pražská firma General Bytes. Základem bankomatu je její vlastní počítač nazvaný Akarel, který funguje v operačním systému Android.

Karel Kyovský, zakladatel firmy a tvůrce automatu, chce nyní rozjet výrobu ve větším a bankomaty prodávat. "Automaty bychom chtěli prodávat celosvětově, ale sami jich chceme provozovat jen několik v Česku," říká s tím, že vlastní zařízení chce dál mít kvůli testování a zpětné vazbě. Podnikání na samotném směňování měn ale založit nechce.

"Zájem o nákup bitcoinů v automatu čekám od mladých lidí, kteří nakupují věci v zahraničí. Automat cílí hlavně na netechnické lidi, kteří chtějí bitcoiny, ale nechtějí si složitě zařizovat účet na některé z burz," vysvětluje Kyovský.

Jedná se o první zařízení svého druhu v Česku. Jeden z prvních bankomatů na virtuální měnu na světě byl nainstalován v Bratislavě, kde stojí od loňského podzimu. Světově první podobné zařízení funguje od loňska ve Vancouveru v Kanadě.

Plán spustit vlastní bankomat na bitcoiny v Praze oznámila i firma Marlyle, která chce zařízení od americké firmy RoboCoin spustit v dubnu na Smíchově. Celkově firma do tří zařízení investovala 1,5 milionu korun. Zbylé dva stroje by však měly být umístěny v zahraničí.

Zařízení RoboCoin umožňuje na rozdíl od českého produktu kromě nákupu bitcoinů i výběry hotovosti. Bankomat od General Bytes by však měl být zase řádově levnější.

Autoři: Michal Kopřiva
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Praha má první bankomat, ve kterém je možné si koupit virtuální měnu bitcoin (Marek)
neví někdo zda to funguje: http://btcsance.blogspot.cz at neklikám...
Směnárna Bitcoinů (Jarous757)
Nechcete podstupovat složité ověření Vaší identity na zahraničních...
Koupit Bitcoin (Virtuálníměny.com)
Nechcete podstupovat složité ověření Vaší identity na zahraničních...
Praha má první bankomat, ve kterém je možné si koupit virtuální měnu bitcoin (rybana ivana)
jinak najdete ho presne v brmlabu na vltavsky :)
Letadlo pristava (anonym)
Super měna ten bitcoin,jen je za těch 120 USD nejake předražené,blázni...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Baidu představuje své "chytré" hůlky.
VIDEO
Taxi, ilustrační foto
Největší pražská taxislužba AAA Radiotaxi Jiřího Kvasničky nakoupí od...
reklama
reklama
reklama