Soud v Česku vůbec poprvé nezamítl stížnost solární firmy na likvidační účinek šestadvacetiprocentní solární daně. Jeden ze senátů Nejvyššího správního soudu tak učinil v případě firmy MGP2, která provozuje solární elektrárnu u jihomoravského Zaječí.

Konečný verdikt v kauze vynese rozšířený senát Nejvyššího správního soudu, jehož stanovisko bude závazné, píšou Lidové noviny (LN).

 

Firma MGP2 doložila, že je kvůli odvodům daně ve ztrátě, která loni činila 1,6 milionu korun. V letech 2011 a 2012 firma na dani zaplatila víc, než vydělala.

"Primární příčinou špatné finanční kondice je tak právě zavedení solárního odvodu, který postupně vede k likvidaci jinak prosperující společnosti," uvedla podle LN firma v žalobě.

Zatím samé zamítnutí

Soudy již desítky podobných stížností zamítly, nyní ale soudci připustili možnost, že by daň mohla být prodělečným elektrárnám odpuštěna nebo odložena.

"Počkáme si na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, každopádně je to zajímavý směr pro posuzování případů solární daně. Je to skutečně první případ, kdy nedošlo k zamítnutí stížností, a proto to bude velmi důležitý verdikt," řekl LN Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost, která podporuje producenty energie z obnovitelných zdrojů.

Ministerstvo financí nechce případ do konečného rozhodnutí soudu komentovat.

Šestadvacetiprocentní solární daň pro solární elektrárny uvedené do provozu v letech 2009 a 2010 schválili poslanci na konci roku 2010. Platit měla tři roky. Letos ale sněmovna její platnost prodloužila pro elektrárny uvedené do provozu v roce 2010, snížila ovšem její sazbu na deset procent.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE