Více než čtvrtinu veškerého provozu na českém internetu tvoří stahování hudby a filmů ze serverů v čele s Ulož.to. Jejich podnikání ale může brzy skončit kvůli chystaným žalobám autorských svazů i snaze největších úložišť začít nabízet placený obsah.

Právě tyto servery přitom dnes tvoří velkou překážku pro příchod již existujících služeb s legální distribucí na český trh.

Hlavní spor se vede o to, kdo má za předcházení pirátství platit. Držitelé autorských práv chtějí, aby provozovatelé úložišť investovali do technologií bránících nahrávání nelegálních souborů. Servery se ale brání, že plní své zákonné povinnosti a mažou nelegální soubory, které autoři sami a na své náklady najdou a nahlásí.

"Ulož.to je prostředí pro sdílení souborů, které může být zneužívané," připouští Matěj Vácha z advokátní kanceláře Pelikán Krofta Kohoutek, který největší český stahovací server zastupuje.

Ulož.to zdůrazňuje, že má oddělení, které vyřizuje stížnosti, a umožňuje držitelům práv, aby sami nelegální kopie mazali. Nainstalovali také systém, který brání jejich opětovnému nahrávání. Podle Váchy se tak odlišují od úložišť, která k pirátství přímo vyzývají.

"Megaupload také zavřeli kvůli tomu, že se na odposleších domlouvali na tom, jak odmění nahrávání pirátských filmů," připomíná Vácha známý případ z USA.

Podobný argument padl i v nedávném vítězném sporu režiséra Jana Svěráka proti serveru Share-rapid. "Ponoukali uživatele, aby se soustředili na dílo, které tam bylo nelegálně," řekl v rozhovoru pro časopis Právní rádce Svěrákův advokát František Vyskočil z kanceláře Vyskočil, Krošlák a spol.

Oslovení právníci se ale shodují, že rozsudek nad Share-radpid byl spíše symbolický. Týkal se totiž jen toho, že server nesplnil povinnost smazat film Kuky se vrací. Nevyřešil tak základní problém držitelů práv, kteří musí sami zdlouhavě a nákladně pirátské kopie hledat a hlásit. Většině z nich se to nevyplatí. "Podle mého názoru to příliš dobrý model není," říká Vyskočil.

Skutečný průlom díky Evropě

Právě Vyskočil ale připravuje pro autorské svazy žalobu, která by mohla přinést opravdu průlomový rozsudek. Podobné žaloby chystá podle své ředitelky Markéty Prchalové i Česká protipirátská unie.

Konkrétní právní postup nechce nikdo z nich z taktických důvodů prozradit. Jednu z cest ale mohl ukázat i Soudní dvůr EU v Lucemburku. Ten se zabýval požadavkem belgického autorského svazu SABAM na zavedení filtru nelegálního obsahu nahrávaného na web. Soudci sice rozhodli, že požadované opatření by bylo za hranicí nepřípustné cenzury uživatelů, avšak upozornili, že podle evropského, a tedy i českého práva, musí soudy zabránit nejen probíhajícímu, ale i budoucímu porušování autorských práv.

Takovou pojistkou by mohl být například požadavek na zavedení systému, jako má videoserver YouTube. Ten přímo při nahrávání videa kontroluje, zda není v databázi autorsky chráněných děl. Skutečným vlastníkům pak dává možnost ho nejen odstranit, ale také třeba nechat k dispozici a vydělávat na zobrazované reklamě. Jak ale upozorňuje Fred von Lohman z Googlu, takový systém je velice nákladný a jeho povinné zavedení by si nemohly dovolit menší nebo začínající firmy.

Podle českého soudce Evropského soudního dvora Jiřího Malenovského, který klíčové rozsudky napsal, je především potřeba najít rovnováhu mezi svobodami uživatelů, právy autorů i serverů jakožto internetových podnikatelů. Právě jejich náklady na požadovaná opatření je také potřeba brát v úvahu.

Ředitelka české pobočky mezinárodní federace fonografického průmyslu IFPI Petra Žikovská se ale domnívá, že podobný systém je nutný. "Je to do budoucna jediná možná cesta," říká.

Ulož.to chce předběhnout soudy

Rozšíření stahování obsahu v Česku a působení úložišť může přitom bránit ve vstupu na trh i legálním hráčům. "Jednoznačně to má vliv, protože stahovací servery mají již na trhu vybudovanou pozici díky tomu, že neplatí autorům," říká Žikovská. V Česku přitom působí několik větších hráčů, jako jsou MusicJet, Supraphon nebo francouzský Deezer. Mluví se také o možném příchodu švédského Spotify. Jeho příchod na nizozemský trh přitom podle firmy samotné výrazně snížil tamní míru pirátství.

České stahovací servery jim ale mohou díky své pozici tvrdě konkurovat v legálním prodeji hudby a videa. Již delší dobu o něm mluví server Ulož.to, který vyjednával právě s IFPI a jejími členy a podle Žikovské se rozešli na nastavení obchodních podmínek. Server ale jedná i s dalšími držiteli práv a zaštítí i novou službu pro legální distribuci hudby začínajících a alternativních hudebníků. Pracuje na ní stejný tým a spuštění se očekává již v září.

S přispěním Michala Kopřivy