Jedním z důsledků povodní bude zdražení domů a bytů v bezpečné vzdálenosti od řek a potoků. Alespoň podle generálního ředitele České podnikatelské pojišťovny Jaroslava Besperáta se totiž dá očekávat, že povodně nepovedou jen k poklesu cen bydlení v rizikových oblastech.

"Tam, kam se dostala voda, se nemovitosti stanou v podstatě nepojistitelné a bude velké riziko v nich bydlet. Naopak by se mohly zvýšit ceny nemovitostí, které jsou bezpečně v suchu," řekl pro IHNED.cz Besperát. 

Do čtvrtečního odpoledne dosáhly nahlášené škody podle tuzemských pojišťoven stovek milionů korun. Celková výše přitom bude dál stoupat. Z nových staveb skončily pod vodou například byty, které v pražské Libni staví společnost Crestyl. S napětím pak čekali obyvatelé Karlína, jestli čtvrť zaplaví voda podobně jako před 11 lety.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

 Ceny bytů i domů v záplavových oblastech budou podle odborníků dál nejspíš klesat. "Cena nemovitostí bude skutečně odrážet problém pojistitelnosti. Už dnes jsou některé nepojistitelné. Pokud máte chatu na Berounce, která se zaplaví každých pět let, budete tam mít každých pět let škodu 50 tisíc, tak byste jen na tohle riziko musel platit 10 tisíc korun ročně pojistné," vysvětluje Martin Žáček, předseda představenstva a generální ředitel UNIQA pojišťovny.

Naopak za bezpečné bydlení a ochranu před povodněmi si lidé v budoucnu připlatí ještě víc. Pro ty, kteří bydlí v rizikových oblastech, to znamená složitou situaci. 

"Myslím, že to je to největší trápení lidí, kteří v těch oblastech bydlí. Jednak mají vazby k těm nemovitostem, ale pokud by se chtěli přestěhovat, budou je prodávat výrazně pod tržní hodnotou," vysvětluje Renata Mrázová, generální ředitelka ING pojišťovny. Některé nemovitosti tak budou podle jejích slov skoro neprodejné.

Developery voda neodradila

Developerské společnosti, které staví převážně luxusní bydlení v Praze přímo u Vltavy, ovšem povodně neodradily. 

Největší stavební ruch byl v minulých letech na Rohanském ostrově v pražském Karlíně. Díky protipovodňovým zábranám zvládla čtvrť záplavy bez větších problémů a výstavba zde tak bude pokračovat dál.

"Na naší budově River Garden I, která je už rok otevřená, jsme si ověřili, že je odolná. Voda se tam nedostala. Ukázalo se tak, že ani taková situace nemůže projekt ohrozit," řekl mluvčí společnosti HB Reavis Group CZ Ladislav Pavlík. Developer sídlící v Lucembursku proto bude pokračovat ve stavbě dvou rozestavěných etap River Garden II a III. Soubor nových budov, které nabídnou 24 500 metrů čtverečních kancelářských ploch, bude dokončen příští rok na jaře.

VIDEO: Povodeň zdraží pojišťovnám byznys

Problém velká voda nezpůsobila ani společnosti Karlín Group, která na stejném místě postavila budovu River Diamond a plánuje tam další rezidenční projekty. "Letošní povodně plány developerské skupiny Karlín Group v Karlíně negativně nijak neovlivní, naopak chceme se ještě více soustředit na připravované rezidenční projekty na Rohanském nábřeží," uvedl belgický podnikatel Serge Borenstein, který je spolumajitelem Karlín Group.

Vyčíslení škod a nejspíš i přehodnocení plánů nejspíš čeká společnost Crestyl, která stojí za "novou pražskou čtvrtí DOCK". Ta je na rozhraní Libně, Karlína a Holešovic a povodní byla zasažena.

"V průběhu víkendu jsme učinili veškerá opatření k ochraně zdraví osob a majetku a byla provedena evakuace osob. V současné chvíli je celý areál projektu uzavřen bez možnosti přístupu a nemáme tak k dispozici podrobnější informace. Nyní tedy nelze blíže konkretizovat dopady a nedokážeme se k věci detailněji vyjádřit," uvedl už v úterý obchodní ředitel Crestyl Radim Sayed.

Zda bude developer pokračovat v druhé etapě projektu, který na svých internetových stránkách propaguje mimo jiné jako "poklidné a romantické bydlení s výhledem na vodní hladinu", není nyní jasné. Podle původních plánů měl projekt DOCK po dokončení čtyř etap nabídnout celkem 120 000 metrů čtverečních komerčních i obytných ploch.