V tendru pro egyptské ministerstvo vnitra se Česká zbrojovka Uherský Brod utkala s desítkou konkurentů, včetně proslulých výrobců, jako je rakouský Glock nebo italská Beretta.

„Naší výhodou však byla odolnost české pistole vůči extrémním podmínkám,“ říká v rozhovoru pro server IHNED.cz obchodní ředitel firmy Ladislav Britaňák.

Jak zásadní je pro zbrojovku egyptská zakázka?

Podobně velký kontrakt rozhodně nemáme každý rok. Z hlediska počtu kusů je to pro nás zakázka, která je srovnatelná s objednávkou pro českou policii z přelomu tisíciletí (zbrojovka tehdy dodala české policii 46 tisíc kusů zbraní za 650 milionů korun – pozn. red.).

Jaká konkurence proti vám stála?

Šlo o velký tendr, kterého se účastnilo celkem dvanáct výrobců. Ve finále proti nám stál rakouský Glock a italská Beretta. Konkurence tedy byla značná.

Zbrojovka do Egypta vyváží již řadu let. Bylo pro vás výhodou, že Egypťané „čezety“ znají?

V samotném tendru to nehrálo roli. Výhodou spíš byla odolnost naší pistole vůči extrémním podmínkám. Egypťané dělali skutečně náročné testy. Pistoli například ponořili do vody smíchané s blátem a poté zjišťovali, zda bude nadále plnohodnotně střílet. Takovýmto testům odolala jen málokterá zbraň.

Česká zbrojovka loni vyrobila 180 tisíc kusů zbraní. Bude to letos díky egyptské objednávce ještě více?

Ano. Tento rok počítáme, že vyrobíme 230 tisíc kusů, což bude náš rekord minimálně od devadesátých let. Díky tomu se nám naskytnou další příležitosti investovat do nových technologií.