Těžební společnost tak ukazuje, že se nehodlá vzdát stovek milionů tun hnědého uhlí, které leží za těžebními limity pod obcemi Horní Jiřetín a Černice. Po sedmi letech se chystá nabídnout obyvatelům severočeských obcí více peněz za to, že se vystěhují ze svých domovů.

„Myslím, že nová nabídka je nutná. Pokud se chceme v dnešní době nějakým způsobem dohodnout, musíme obcím a jejich obyvatelům něco nabídnout. Primárně by to měla být přímá dohoda mezi těžařem a lidmi, kterých se to týká,“ uvedl v rozhovoru pro HN spolumajitel Litvínovské uhelné Jan Dienstl.

Nově má podle Dienstla proběhnout vyrovnání ve dvou rovinách. Nejprve bude firma zjišťovat, co lidé chtějí – zda peníze, nový dům, nebo pracovní místo. Následně přijde nabídka obcím, co všechno je pro ně Litvínovská uhelná schopna udělat – například ochranné valy nebo novou silnici.

„Na podzim bychom na tom měli intenzivně pracovat, abychom měli plán začátkem příštího roku hotový. Neříkám, že už to budeme nějak prezentovat, ale musíme mít podklady, abychom mohli začít přemýšlet,“ říká Dienstl.