Finanční arbitr v prvním nálezu ve sporu o poplatek za vedení úvěrového účtu konstatoval, že banka je povinna poplatek klientovi vrátit a zaplatit pokutu podle zákona o finančním arbitrovi. Rozhodnutí je soudně vykonatelné.

Finanční arbitr Monika Nedělková o tom ve středu informovala ČTK, konkrétní banku, které se rozhodnutí týká, nejmenovala. Podle sdružení Jdeto.de by mělo jít o Komerční banku.

Vydání prvního nálezu ve sporu o poplatek za vedení úvěrového účtu či správu úvěru ale podle ní neznamená, že všechny další případy budou posuzovány shodně.

Proti nálezu arbitra může kterákoli strana sporu podat odůvodněné námitky, o nichž znovu rozhoduje finanční arbitr v námitkovém řízení. Pokud není strana sporu s výsledkem řízení o námitkách spokojena, může rozhodnutí finančního arbitra napadnout žalobou u soudu. Protože nebylo řízení dosud pravomocně skončeno, nezveřejňuje arbitr žádné informace o kterékoli straně sporu.

Finanční arbitr posuzoval platnost smluvního ujednání o poplatku na základě úvěrové smlouvy, obchodních podmínek, sazebníků, výpisů z účtů, vyjádření stran sporu, důkazů předložených stranami sporu (rozsudky českých i zahraničních soudů, stanoviska Soudního dvoru EU atd.). Dospěl k závěru, že ujednání o poplatku je neplatné pro jeho neurčitost. Nyní vede další více než tři stovky takovýchto sporů.

O vrácení poplatků za vedení hypotéky nebo spotřebitelského úvěru žádá přes 270 000 klientů bank, které zastupují servery Poplatkyzpět.cz, Bankovnípoplatky.com a Jdeto.de.

Majitel serveru Bankovnipoplatky.com Patrik Nacher odhadl, že dalších 20 000 až 30 000 plných mocí ještě přijde. Iniciativa Poplatkyzpět.cz se snaží získat pro klienty bank zpět údajně neoprávněně inkasované úvěrové poplatky a usiluje o jejich zrušení.

"Rozhodnutí arbitra je logické a z mého pohledu očekávatelné," řekl Nacher. "Instituce se sice ještě může odvolat, ale v kontextu situace, která kolem kritizovaného poplatku nastala, tedy individuálního vracení poplatků, hromadného rušení poplatku pro nové klienty, pravomocného rozhodnutí soudu, je dnešní rozhodnutí logickým vyústěním a dalším kamínkem do mozaiky. Nevím, co se musí ještě stát, aby to dotčené banky přimělo změnit jejich dosavadní postoj," uvedl Nacher.

Obvodní soud v Praze 5 rozhodl ve sporu o vrácení úvěrových poplatků ve prospěch klienta banky 18. dubna. Podle představitelů iniciativy Poplatkyzpet.cz je rozsudek průlomový. Hypoteční banka reagovala tvrzením, že rozhodnutí soudu se vztahuje k velmi specifickému případu a rozhodně jej nelze považovat za precedentní. Názory právníků na to, zda jde o průlomové rozhodnutí, se liší.

 

Klient Hypoteční banky Michal Novák žádal vrácení 4200 korun, které bance zaplatil na poplatku za správu úvěru v měsíční výši 150 Kč. Soudce Martin Šalamoun řekl, že Novákovi vyhověl. Vedle zaplacených úvěrových poplatků mu přiznal náklady soudního řízení, jež banka musí uhradit.

Projekt rozeslal bankám jménem všech klientů, kteří společnost BSP Lawyer Partners zplnomocnili k zastupování, výzvy k jednání. Banky na ně prý reagují zamítavě, takže iniciativy vyzvou klienty k tomu, aby souhlasili s řešením soudní cestou, aby schválili podání žaloby k soudu a uhradili soudní poplatek 400 Kč.

Tuzemské banky čelí prvním individuálním žalobám kvůli poplatkům za vedení úvěrových účtů od února. Ke zrušení poplatku za vedení a správu úvěru vyzval časopis dTest Komerční banku a Českou spořitelnu. Podal i žalobu, protože poplatek za správu úvěrového účtu považuje za nezákonný.