Za současné problémy kolem podpory fotovoltaiky může Fischerova vláda, která působila od června 2009 do léta 2010, tvrdí v rozhovoru Martin Bursík, exministr životního prostředí a muž, který stál u vzniku zákona na podporu obnovitelných zdrojů.

„Myslím si, že to selhání nastalo tehdy, když Fischerova vláda dostala úplně jednoznačný vzkaz – už tehdy měli informace o tom, že je mimořádný zájem o připojování solárních elektráren, že je to ohromný byznys. A tehdy měli zasáhnout a neudělali to,“ říká Bursík.

Podle něj šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková připravuje půdu pro zastavení veškeré provozní podpory obnovitelných zdrojů. „O tomhle se prostě mluví,“ uvádí Bursík.

Vy jste byl ministrem životního prostředí. Jak tehdy situace kolem fotovoltaiky probíhala?

Neustále na mě někdo hází odpovědnost za fotovoltaickou havárii. My jsme ale jako vláda končili v květnu 2009 a na konci roku 2009 byl instalovaný výkon solárních elektráren těsně pod 500 MWh. Teprve v roce 2010 byl nárůst téměř na dva tisíce.

Ceny nastavuje Energetický regulační úřad nezávisle na politice. Má být nezávislý, o čemž mám v současné době pochybnosti. ERÚ analyzuje průměrné investiční náklady na jednotku instalovaného výkonu, čímž se myslí náklady na technologii, na vyvedení výkonu a náklady na předací místo, kde se elektřina předává do sítě.

Na základě tohoto úřad stanoví podle typu obnovitelné energie výkupní cenu.

Potom tam byla pětiprocentní omezující klauzule v zákoně, která do konce listopadu nastavuje cenu pro následující rok. A podle ní nesměl ERÚ snížit výkupní cenu o více než pět procent.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se