Zbývající rok a půl vládnutí kabinet Petra Nečase zřejmě zasvětí snaze vylepšit svou pověst u byznysu a uvolnit podnikům ruce, aby nastartovaly ekonomiku.

Podle návrhu nové koaliční smlouvy, do nějž měly Hospodářské noviny možnost nahlédnout, výslovně slibuje, že firmám nezvýší daně. Do nové smlouvy chce také prosadit zbrusu nový systém rekvalifikací, postavený na tom, že by se lidé přeškolovali jen na obory, které průmysl poptává.

A ještě jedna novinka - vláda chce mnohem mírněji dohlížet na švarcsystém, tedy najímání živnostníků tam, kde by měli mít standardní zaměstnaneckou smlouvu.

Chce ze zákoníku práce zcela vypustit definici, co je práce závislá (od níž se odvíjí rozlišování švarcsystému), a navíc zmírnit pokuty, jež hrozí každému, kdo nepředloží příslušné pracovní smlouvy. Podle informací Hospodářských novin hodlá ODS zrušit minimální hranici pokuty 250 tisíc korun.

Vstřícná chce být vláda i k zaměstnancům na částečný úvazek, především k důchodcům a matkám v domácnosti - ODS navrhuje pružnější formu práce, tzv. job sharing, kdy jedno pracovní místo sdílí více zaměstnanců. Vláda by podle největší vládní strany měla nabídnout daňové slevy lidem, kteří se starají o své blízké doma - ať už o seniory, či zdravotně postižené.

Nečasova rekonstruovaná vláda chce novou verzi smlouvy s TOP 09 a LIDEM podepsat nejpozději do poloviny ledna. Měla být hotová už letos, ale ODS přišla se zhruba dvacítkou zcela nových návrhů.

Zpružnění trhu práce

"Jde o návrhy, které budou dál zpružňovat pracovní trh - například podporou částečných pracovních úvazků pro maminky s malými dětmi," řekl premiér Nečas s tím, že "všechny návrhy se ještě budou muset projednat v koalici".

Většina novinek pochází z materiálu Cesta k důvěře, jehož autorem je sám premiér. Ten jej představil už na letošním kongresu ODS, ale až teď se k němu strana vrátila. Nečasovy nápady by mohly v koalici narazit - zejména na nechuť koaličních partnerů vkládat do chystané smlouvy novinky.

"Vzhledem k tomu, jak málo času zbývá do konce funkčního období, je potřeba velmi opatrně nakládat s novými nápady na nová opatření," říká vyjednávač TOP 09 a exministr práce Jaromír Drábek.

Nečas: Kontroly zaměřené na švarcsystém by měly skončit, postrádají smysl - čtěte ZDE

Pokud by skutečně ODS chtěla prosadit alespoň některá z nově navrhovaných opatření, měla by zákony do vlády poslat už začátkem roku, jinak je nestihne prosadit.

"Musíme se dohodnout, kde je ta hranice, jak hodně kreativní je možné být," vzkazuje Drábek před první schůzkou koaličních vyjednávačů. Ti by měli k jednacímu stolu zasednout už tento týden.