Francouzská firma Areva v pátek předala společnosti ČEZ podrobné námitky proti rozhodnutí, kterým ji ČEZ vyřadil z tendru o dostavbu Jaderné elektrárny Temelín.

Areva v tiskové zprávě vyjádřila přesvědčení, že její nabídka je v souladu s kritérii výběrového řízení. ČEZ má na vyhodnocení výhrad Arevy deset dní, sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

ČEZ rozhodl o vyřazení Arevy z tendru o Temelín 5. října. Zástupci ČEZ uvedli, že důvody pro vyřazení Arevy byly obchodní i zákonné, bližší výtky k nabídce francouzské společnosti ale nezveřejnili. List Mladá fronta Dnes později s odvoláním na zdroje v ČEZ napsal, že nabídka Francouzů negarantovala fixní cenu dodávky či občas ignorovala český atomový zákon.Areva od začátku uváděla, že se proti rozhodnutí ČEZ odvolá. Nyní francouzská společnost oznámila, že "se vypořádala se všemi důvody k vyřazení její nabídky, které uvedla společnost ČEZ".

Areva

 - Francouzský nadnárodní konglomerát se sídlem v Paříži. Stát vlastní kolem 90 procent akcií.
- Největší světový podnik v odvětví jaderné energetiky.
- Staví nejen atomové elektrárny, ale vyrábí i reaktory, těží uran a produkuje jaderné palivo, recykluje použité palivové články atd.
- Byl založen v roce 2001 fúzí podniků Cogema a Framatome.
- Předloni mu agentura Standard & Poor's snížila rating na BBB+ kvůli problémům s výstavbou jaderné elektrárny ve Finsku.
- Zaměstnává 78 tisíc lidí.

 

Francouzské ministerstvo zahraničí tento týden uvedlo, že vyřazení Areva z tendru na dostavbu Temelína Francii překvapilo a Paříž věří, že odvolací proces umožní vyjasnit veškerá "nedorozumění".

"Areva je přesvědčena, že její nabídka na výstavbu třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín je nejvíce konkurenceschopná," uvedla společnost v tiskovém prohlášení. "Závazek Arevy k tomuto projektu a souvisejícím aktivitám, včetně spolupráce s českým průmyslem, zůstává nezměněn."

Kříž potvrdil, že Areva v pátek vznesla oficiální námitku proti vyřazení z tendru. "Rozhodně nejde o formální záležitost, jakkoliv důvody pro vyřazení byly naprosto zásadního charakteru. Určitě bedlivě vyhodnotíme námitku a zdůvodnění ze strany Arevy," uvedl mluvčí ČEZ.

Náklady na dostavbu temelínské elektrárny se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Stavba třetího a čtvrtého bloku má být hotova nejpozději v roce 2025. Vítěz tendru má být vybrán v příštím roce.

Kromě Arevy se o dostavbu Temelína ucházejí ještě americký Westinghouse a česko-ruské Konsorcium MIR.1200, které tvoří ruské společnosti Atomstrojexport a Gidropress a česká firma Škoda JS.