reklama
reklama
21. 9. 2012 | poslední aktualizace: 24. 9. 2012  11:17

Nové kolky problém s nebezpečným alkoholem nevyřeší, tvrdí likérky. Navrhují jiná řešení

Stát by měl zakázat jen ty značky, kde se našel metanol. Současný postup vlády je neefektivní a poškodí reputaci českých lihovin. Tvrdí to Unie výrobců a dovozců lihovin. "Užívání kolků nemá žádný význam," říká Anthony Schofield, generální ředitel Becherovky.
han
Čtěte více o: prohibice | alkohol | Becherovka | export
Becherovka, ilustrační foto
Becherovka, ilustrační foto
foto: archiv HN – Radim Beznoska

Prohibiční opatření vlády jsou bezprecedentní a způsobují nevratné škody nejen na reputaci českých výrobců lihovin. Tak zní páteční prohlášení Unie výrobců a dovozců lihovin. Dosavadní opatření vlády, která zakázala prodej a vývoz lihovin s vyšším než 20procentním obsahem alkoholu, prý postihuje hlavně legální a renomované výrobce, neřeší současnou situaci a paradoxně vytváří sekundární rizika se všemi jejich důsledky.

"Nové kolky nejsou řešením stávajícího problému," prohlásil generální ředitel společnosti Jan Becher - Karlovarská becherovka Anthony Schofield na páteční tiskové konferenci. "Může se jich zmocnit kdokoliv, jakmile se dostanou na lahev s alkoholem, každý spotřebitel ji bude považovat za legální. Užívání kolků je velmi zastaralé, kolky jako takové nemají žádný význam ani hodnotu," dodal Schofield.

reklama

Jakákoliv druhotná manipulace s kolky bude vyžadovat další náklady likérek, které už tak denně počítají milionové ztráty. Výrobci lihovin se obávají, že tisknutí a distribuce kolků bude trvat příliš dlouho. Nový kolek je navíc jen krátkodobé řešení, které skupiny nelegálních výrobců a distributorů lihu dokážou postupně překonat.

Kabinet už ve středu rozhodl o uvolňování prohibice. Nově vyrobený alkohol by se mohl začít vracet do obchodů a restaurací poté, co by měl "rodný list" s informacemi o svém původu, výrobě a distribuci a také nové kolky. Vyhlášku o nich už podepsal ministr financí Miroslav Kalousek.

Speciální skupina pro boj s černým trhem

Veškeré požadované postupy ohledně vybavení každého výrobku tzv. rodným listem s novými parametry jsou podle Unie pouze zdvojením již existujícího systému, který všichni výrobci lihovin mají zaveden již několik let. Zavádění nových, zvláštních postupů do standardní mezinárodní praxe tak podle lihovarníků může způsobit problémy s uznáním původu českého zboží v rámci legálního mezinárodního obchodu.

Unie výrobců a dovozců lihovin proto navrhuje vládě sérii i dlouhodobých opatření - co nejdříve požaduje stažení všech značek, ve kterých byla nalezena nezákonná hladina metanolu. Navrhuje také zrušit zákaz prodeje výrobků, které prošly kontrolou výrobních šarží, a tím současně umožnit obnovení exportu. Naopak u nedohledatelných lihovin doporučuje Unie prodej zakázat.

Dlouhodobě lihovarníci požadují důslednou denaturaci lihu a jeho sledování, snížení objemu spotřebitelských balení na 3 litry nebo ustanovení speciální kriminalistické skupiny zabývající se nelegální výrobou lihu.

Zákaz exportu byl nevyhnutelný

Čtvrteční zákaz exportu lihovarníci vnímají jako špatnou zprávu, ale postoj EU, která hrozila zákazem exportu českých lihovin po dobu až dvou měsíců, byl v posledních dnech dost výrazný.

"Bylo jasně řečeno, že pokud z naší strany nepadnou dlouhodobá a jasně srozumitelná opatření a navíc, pokud sami zakazujem své výrobky, znamená to, že jsou nebezpečné. Pokud by to zakázala EU, byly by to nezvratné škody dlouhodobého charakteru, proto česká vláda vzala riziko na sebe," říká Tomáš Otta, generální ředitel Global Spirits CZ.

Ztráty společností, které exportují až 40 procent své produkce, budou nejen finanční, ale i reputační. "Zákaz pro moji značku, kterou zastupuji - tedy becherovku, je devastující," uvedl Anthony Schofield.

Nejistá je budoucnost zaměstnanců Becherovky. Ti se o dalším vývoji situace ve společnosti dozví toto pondělí. Vedení se snaží situaci uklidňovat prohlášením o případné výrobě nového nízkoalkoholického likéru na bylinné bázi.

"To, jestli je nový výrobek na trh možné uvést či ne, budeme řešit v nejbližších hodinách," prohlásil Vladimír Darebník, provozní ředitel Jan Becher - Karlovaská Becherovka, o údajném novém"prohibičním" likéru.

Autoři: han
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Nové kolky problém s nebezpečným alkoholem nevyřeší, tvrdí likérky. Navrhují jiná řešení (jirizu)
Nejvyšší čas kopnout včechny ty rádobymenežery z MF a celní správy...
Tohle nové kolky opravdu nevyřeší: http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-57600770-lorencova-padelatele-alkoholu-meli-kryti-u-celniku-i-na-ministerstvu-financi (Otazník)
!!!
Nové kolky problém s nebezpečným alkoholem nevyřeší, tvrdí likérky. Navrhují jiná řešení (anonym)
Nelegální výroba alkoholu je u nás tak rozšířena proto, že ti,...
Nové kolky problém s nebezpečným alkoholem nevyřeší, tvrdí likérky. Navrhují jiná řešení (anonym)
Je pravda, že kolky a "rodné listy" u tvrdého alkoholu nevyřeší...
kujme pikle kujme pikle masssírujmme kebulky masssírujme (anonym)
MEKMEK-Média se plní články o čackých celnících, kteří odhalují...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Taxi, ilustrační foto
Největší pražská taxislužba AAA Radiotaxi Jiřího Kvasničky nakoupí od...
VIDEO
Pražská Náplavka
Ve světě existuje podle expertů už 700 měst, v nichž byl spuštěn tzv....
reklama
reklama
reklama