Evropská komise požádala Českou republiku, aby kvůli smrtícím otravám z pančovaného alkoholu zakázala export tvrdého alkoholu z Česka. Zástupce komise o tom informoval na zasedání výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin.

Do Prahy kvůli tomu ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi volal eurokomisař pro ochranu spotřebitele John Dalli. V rozhovoru ho prý požádal, aby Česko opatření, která už kvůli nebezpečnému alkoholu přijalo, rozšířilo na zákaz vývozu z ČR. "Pokud tak neučiní česká vláda, je komise připravena přijmout potřebná opatření," uvedl následně v prohlášení pro tisk europoslanec výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Pavel Poc (ČSSD).

Mluvčí komisaře Dalliho Frédéric Vincent ale ČTK řekl, že je zcela na českých úřadech, jak budou věc řešit. Praha však podle něj musí Brusel a ostatní členské země informovat.

Ročně se z Česka vyveze tvrdý alkohol za dvě miliardy korun. Denně by tak při zákazu likérky přicházely v průměru o 5,5 milionu korun.

Ministr zdravotnictví Heger řekl ČTK a Českému rozhlasu, že o riziku možného zákazu vývozu alkoholu do zemí EU se hovoří od úterý. "My jsme intenzivně na nižších úrovních, i dnes s panem komisařem Dallim já osobně, projednávali, jaké jsou možnosti, aby se tomu zákazu exportu z ČR předešlo," uvedl Heger.

Zakáže se vývoz alkoholu s nejasným původem

Hegr prohlásil, že podle EK nemělo nařízení ministerstva zdravotnictví platit jen pro Česko, ale pro celou Evropskou unii, protože při existenci volného trhu jsou nebezpečným alkoholem ohroženi všichni její občané. České vysvětlení, že problém se z praktického hlediska týkal především levného alkoholu, který byl pančován, či dokonce ve falešných lahvích, komise neuznala za dostatečný argument, poznamenal Heger.

ČR podle ministra slíbila, že v nařízení ministerstva zdravotnictví zakazujícím prodej lihovin bude doplněno, že rizikový alkohol nesmí být nejen distribuován a prodáván v Česku, ale ani vyvážen mimo jeho území. Prakticky se tak zákaz bude týkat jen alkoholu, jehož původ je nejasný a distributoři jej neumí jasně doložit, dodal ministr.

V Česku tento měsíc kvůli otravám metylalkoholem zemřelo již více než 20 osob a další desítky lidí se přiotrávily. V zemi od minulého pátku platí částečná prohibice - zákaz prodeje nápojů s obsahem alkoholu nad dvacet procent. Toto nařízení ministra zdravotnictví se vztahovalo na veškerý prodej na českém území, nikoli však na vývoz. Prodej českého tvrdého alkoholu na svém území zakázaly Polsko a Slovensko.

"Ze strany komise je to zcela jistě doporučení a bude věcí české vlády to doporučení buď respektovat, nebo zdůvodnit, proč není třeba takovým způsobem reagovat," řekl Poc o požadavku Bruselu zakázat export tvrdého alkoholu z Česka. Europoslanec se také nedomnívá, že podobné opatření něco zásadně řeší. V tomto případě jde totiž o oficiální vývoz, kdy vyvážené produkty jsou korektní. "Zbytečně by tím trpěli podle mě poctiví výrobci," řekl Poc.

"Já si myslím, že je do značné míry srozumitelné, že ostatní země chtějí komunikovat a chtějí nějaké záruky, že ten alkohol, který je z něčeho podezřelý, se nedostane ven za hranice a neohrozí zdraví jejich lidí," řekl další z českých europoslanců Milan Cabrnoch (ODS).

Cabrnoch rovněž vítá komunikaci mezi Bruselem a českým ministrem zdravotnictví. Je prý nyní na jeho odpovědnosti, aby dohodl pravidla, která ČR na jedné straně obchodně nepoškodí a na straně druhé budou garantovat, že nebude ohroženo zdraví lidí v jiných zemích.

Lidovecká europoslankyně Zuzana Roithová podotkla, že i pokud by byl vývoz zakázán, určitě by prý šlo o velmi krátkodobé opatření.