Co se bude dít ve středu::

- seminář o exportní strategii České republiky

- Business den Běloruska - vystoupí např. náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka

- článek o výrobci nejrychleji se otevíracích vrat, které šetří teplo a další zajímavé rozhovory a články


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:00
Druhý den veletrhu v Brně sledujeme na IHNED.cz opět on-line

Jsme opět tu a budeme vás informovat o aktuálním dění na veltrhu v Brně. Jste-li tu tedy právě teď i vy, zastavte se u nás a pochlubte se se svým výrobkem, postupem, nápadem... Máme pro vás připraveno i dnešní vydání Hospodářských novin se speciální "brněnskou přílohou". A pokud budete chtít, snadno se na titulní stránce HN můžete objevit i vy. Hezký den z Brna!

Píšeme pro vás: Karel Tinl a Jan Strouhal, editoři IHNED.cz

09:31
Den druhý, začínáme ve stánku Vítkovice Machinery Group

Jsme tu opět - od rána až dop večera. Na veletrhu v Brně je dnes už od prvních minut živeji. Včerejší zahájení bylo velkolepé, dnešek slibuje také několik zajímavých setkání. Zástupci společnosti Vítkovice Group hned ráno oznámili nový kontrakt a ihned se také pochlubili vítězstvím Zlaté medaile MSV 2012. Podrobnosti už za chvilku od Honzy Strouhala.

ON-LINE reportáž z prvního dne veletrhu (a úvodního zahájení veletrhu Václavem Klausem) najdete - ZDE.

09:57
Začínají se podepisovat kontrakty: Vítkovice se dohodly s Rusy

Hned v úvodu druhého dne strojírenského veletrhu se Vítkovice Machinery Group Jana Světlíka pochlubily podepsáním nového kontraktu. Jde o smlouvu na zařízení pro Balakovskou jadernou elektrárnu v hodnotě 55 milionů korun.

Ke kontraktu mu pomohlo memorandum s ruskou skupinou Rosatom, které obě firmy podepsaly na konci loňského roku. Jde už o sedmou zaázku vyplývající z této spolupráce.

Vítkovice Machinery Group nejsou na ruskémtrhu aktivní jen v energetice, skupina tam dodává technologie pro hutě, válcovny, průmyslové pece atd...

09:58
Indie prudce navýší svůj strojírenský export, Česko z toho bude těžit

Obchodní výměna Indie a ČR vzroste do tří let na 2 miliardy korun. Podpořit ho má především výroba indických malých a středních strojírenských firem. Strojírenský export Indie by tak měl narůst do roku 2015 až na 90 miliard dolarů. Na tiskové konferenci to oznámil indický velvyslanec v ČR J.E. Venkatesan Ashok.

10:05
Letecké motory, nanotechnologie i osobní auta...

Česká ekonomika je v recesi. Když si ale začnou stěžovat šéfové tuzemských strojírenských firem, mluví spíš o byrokracii, korupci a špatném školství. Strojírenství totiž dál sílí a zůstává hlavním tahounem růstu exportu. A Česko chrání před ještě hlubším propadem HDP.

Data ukazují, že strojírenství, a zvláště výrobě osobních aut, se nejen daří držet silnou pozici na zavedených evropských trzích, ale stále razantněji také pronikat na trhy nové.

Celý článek Romana Šitnera - čtěte ZDE.

10:10
Nový kotel přinese Vítkovicím miliardy

Zástupci Vítkovice Machinery Group na veletrhu představili i nový energetický kotel, který sami vyvinuly, vyrobily a uvedly na trh. Po včerejším slavnostním zahájení tento kotel dokonce získal ocenění Zlatá medaile.

Že se jedná převratnou novinku naznačují i budoucí plány Vítkovic. ,,Jde o produkt s exportním potenciálem. Předpokládáme uzavření kontraktů na evropském i globálním trhu v řádech desítek až stovek miliard korun," řekl generální ředitel Vítkovice Power Engineering Martin Pecina.

Rozhovor s Martinem Pecinou o novém kotli a exportních příležitostech se dočtete už dnes na  IHNED.cz.

10:13
Špičková technologie je dostupná všem, říká manažerka firmy, která se podílela i na Curiosity

Americká společnost Siemens PLM Software pomáhá firmám navrhovat výrobky, testovat materiály nebo simuluje výrobu. Její software využívá ve svém vozítku Curiosity i NASA, zákazníky má ale i v Česku. Služeb Siemens PLM Software, která má pobočku i v Praze, využívá i řada českých firem. Mezi nimi například Vítkovické železárny nebo výrobce pneumatik, společnost Continental.

Softwary dokáží nasimulovat výrobu i s takovými detaily, jako je počet míst u výrobního pásu. Projekt, který využívá Škoda Auto, je pojmenován Digitální továrna. "Určitě tu máme konkurenci, je tady více firem s podobným zaměřením," hodnotí situaci v Česku marketingová ředitelka tuzemské pobočky Eva Urbánková.

Článek najdete - ZDE.

10:15
Vítkovice postaví v Pakistánu ocelárnu za 6 miliard

Vítkovice Heavy Machinery mají stavět v Pákistánu ocelárnu za 6,1 miliardy korun (250 mil. eur). S investorem Santex Pakistan Limited podepsaly na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně dohodu o spolupráci. Řeší se financování akce přes Českou exportní banku (ČEB). Finální kontrakt by měl být hotový ještě letos. Řekl to generální ředitel Vítkovice Heavy Machinery Michal Pastušek.

10:40
Buďte na titulní stránce HN!

I dnes mohou návštěvníci veletrhu přijít na stánek IHNED.cz a zkusit si vyzkoušet práci redaktora.Vyfoťte se na titulní stranu HN a vytvořte si svůj vlastní titulek.

Třeba takto?

10:55
Ministr Kuba bude na stánku IHNED.cz ... on-line chat se čtenáři začíná ve 13:00

Tuzemská produkce obráběcích a tvářecích strojů v letošním roce překonává nejlepší předkrizové období. Loni vyvezly podniky všeobecného strojírenství produkty za 13 miliard korun.

Česko loni patřilo mezi 15 největších strojírenských vývozců. Jak lze podpořit české strojírenství a export? Ptejte se minsitra průmyslu a obchodu Martina Kuby (ODS), odpovídat bude od 13:00.

Ptejte se ministra Kuby už nyní - vstupte ZDE.

11:06
Pocity: Veletrh v Brně je v plné síle

Dnes se mezi jednotlivými pavilony veletrhu pohybuje o poznání více lidí, než tomu bylo včera. Je také patrné, že dnes se už nekoná tolik politických akcí a oficialit. Na brněnském výstavišti už se to nehemží jen obleky a kravatami, ale také běžnými návštěvníky, kteří se chtějí podívat na nejmodernější produkty českého i zahraničního strojírenství.

Za chvíli začíná česko-indické ekonomické fórum, na kterém by mělo být podepsáno další memorandum o obchodní spolupráci mezi oběma zeměmi.

11:20
Šéf Svazu průmyslu a dopravy Hanák: Musíme zvýšit obchodní výměnu s Indií

Česko-indické ekonomické fórum zahájil prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

,,Indie je pro nás velmi důležitým partnerem, i když vzájemná obchodní výměna v první polovině tohoto roku mírně klesla. Jeto pro nás ale výzva, abychom tento trend obrátili," řekl Hanák během proslovu.

,,Společně pracujme na lepší budoucnosti," uzavřel svůj projev Hanák.

11:35
Česko naváže užší obchodní vztahy s Indií

Ministr průmyslu a obchodu Indie Anand Sharma přišel na jednání se svým českým protějškem Martinem Kubou. Oba ministři se dohodli na prohloubení spolupráce mezi oběma zeměmi.

,,Vzniknou nové tři pracovní skupiny, které se budou zaměřovat na inovace, zpracovatelský průmysl a strojírenstvá a na těžbu," řekl Sharma.

Tato spolupráce by měla najít vhodné příležitosti pro české i indické firmy a rozvíjet tím vzájemnou obchodní výměnu.

Nyní se čeká na podpis nového memoranda.

 

11:45
Stvrzeno smlouvou

Oba ministři průmyslu a obchodu právě podepsali protokol o vytvoření společné obchodní komise, která v sobě bude zahrnovat už zmíněné tři pracovní skupiny.

Podpis, výměna protokolů, podání ruky, úsměvy do fotoaparátů a oba ministři odchází na další program.

Český ministr Martin Kuba bude už za zhruba hodinu hostem on-line rozhovoru na IHNED.cz. Otázky můžete pokládat ZDE.

12:08
Návštěva na stánku IHNED.cz ... Marek Bradáč, Letov

Marku, proč jste na veletrhu?

Přivedli nás sem technické problémy v oblasti 3D tisku. Ve spolupráci s MCAE a Prototyping Solutions je vyřešíme. Setkání bylo úspěšné, ve vzájemné spolupráci vyvíjíme nové způsoby maskování v oblasti povrchových úprav. Veletrh je pro nás přínosem v udržování a navazování nových kontaktů a právě v řešení toho, co nás trápí.

Jak dlouho na veletrhu budete?

Jsme tu jen na jeden den. Přijel jsem kolem desáté, odpoledne odjíždím. To pro naše potřeby stačí.

Jste s organizací veletrhu spokojený? Chybí Vám tu něco?

Jsem spokojený. Nechybí mi tu nic. Všechny stánky, které jsem hledal jsem zatím našel bez jakýchkoliv problémů. Dokonce jsem se tu i dobře najedl, tady nedaleko od pavilonu Z.

12:45
Začátek on-line rozhovoru s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou se posouvá na 13:30
13:39
Ministr Kuba právě odpovídá na vaše dotazy ... on-line na IHNED.cz

Michal: Co by se měli učit strojaři a elektrotechnici na školách?

Martin Kuba: "Myslím si, že studenti by se měli učit především ve firmách, které musí svým vybavením reagovat na nejnovější trendy. Jen tak se setkají s tím, co se dnes ve výrobě skutečně používá. To je myšlenka, kterou formou daňových úlev pro firmy prosazuji."

Do rozhovoru vstupte - ZDE.

13:55
Kuba: O tom, jak bude vypadat české strojírenství, můžeme rozhodnout změnou systému technického vzdělávání

Neo: Stav strojirenstvi je - montovna pro automobilky za 4nasobne nizsi platy nez na Zapade.
Co mate v planu jineho nez navrhovat dostavbu Temelina a usty premiera obvinovat "diverzanty z Vychodu" ze narusuji cesky strojirensky export?

Martin Kuba: "Dobrý den, o tom, jak bude vypadat české strojírenství, můžeme nyní rozhodnout změnou systému technického vzdělávání. Chceme vytvořit prostředí, ve kterém bude stát firmám za to inovovat. Nyní neseme návrh daňových úlev pro firmy, které budou investovat do vzdělání studentů. Navrhujeme nový model financování technických VŠ, aby byly preferovány obory, které české strojírenství potřebuje. Ve vědě a výzkumu chceme podporovat výrobky, které uspějí na trhu, a ne projekty měřené počty citací v akademických titulech. A také samozřejmě podporujeme export."

14:02
Siemens zvýší výkonnost svých systémů a navýší podporu zákazníků, říká ředitel prodeje

Vyrábí řídící systémy pro stroje vyvážené do celého světa. Strojírenského veletrhu se účastní od úplného začátku a podporují spolupráci se středními školami. Teď chtějí navýšit výkonnost svých řídících systémů a zlepšit podporu zákazníků. Na brněnském strojírenském veletrhu zpovídal IHNED.cz ředitele prodeje Siemensu Jiřího Karase.

Pokolikáté už vystavujete na strojírenském veletrhu?

Tohle je 54. ročník a Siemens tu byl zatím pokaždé. Asi nejsme jediní s takovou účastí, ale určitě jedni z mála.

Tak to určitě za ta léta pozorujete nějaký trend. Jak se veletrh vyvíjel?

Trend jednoznačně kopíruje vývoj ekonomiky. Projevuje se to v účasti na veletrzích a struktuře vystavovatelů, které jsem na veletrhu viděl.

My, jako Siemens, se považujeme za firmu, která má na veletrhu své partnery, výrobce obráběcích strojů. Jsme zde pro naše zákazníky jakýmsi partnerem, zázemím, a chápeme to jako společnou aktivitu. Oni vystavují stroje osazené našimi řídicími systémy a my na veletrhu ukazujeme nové systémy, kterými pak v budoucnu vybavují své stroje.

Letos je tady markantní taková živost. Projevuje se v už na první pohled větším počtu vystavovatelů a ve větším množství doprovodných aktivit. Přijeli i naši partneři, kteří třeba některé roky na veletrhu nebyli. Paradoxně se partneři přesunuli i k nám, do pavilonu výrobců obráběcích strojů. Takže současný trend je jednoznačně pozitivní a kopíruje vývoj naší branže jako takové.

Celý článek - ZDE.

14:40
Martin Pecina: Dluhová krize? Je to ideologický nesmysl, Vítkovice ji přežijí

Rozhovor s generálním ředitelem Vítkovice Power Engineering Martinem Pecinou nejen o novém kotli za miliardy korun.

Jak dlouho jste na novém parním kotli, který získal ocenění v soutěži Zlatá medaile, pracovali?

Vývoj trval od nějakého ideového návrhu asi osm let. První dva kotle už jedou třetím rokem. Vlastní vývoj, ten nápad, modulace i to je v letech. Na vývoj používání (nějakých) materiálů jsme museli získat kvalifikaci a bylo to mnohdy předmětem programů vědy a výzkumu. Než se to dohromady podařilo, určitě šlo o šest nebo sedm let.

Kotel bude exportně orientovaný. Jaké země pro vás budou perspektivní v tomto směru?

Perspektivní je pro nás za prvé zejména Polsko, to je kousek. Pochopitelně také Turecko, Rusko, na Ukrajině se bude rekonstruovat asi 40 kotlů a Indie je trh neomezených možností.

Na veletrhu jsou hojně zastoupeny indické firmy. Je z jejich strany zájem o vaše produkty?

Jsme tam dokonce rok v tendru. Uchazečů bylo málo, chtěli vybírat z větší nabídky, tendr je proto momentálně přerušen. Byli jsme dva uchazeči a indickým partnerům to připadalo málo. Bude vypsán znovu, ale tendr na elektrárnu Neyveli pokračuje. Je to větší kotel, ale konstrukce, kterou odhadujeme, bude stejná, zhruba 500 MW a máme ho vyvinutý. Jsme připraveni jej v Indii postavit, až doběhne tendr.

Když se podíváte na dění na veletrhu, je poznat nějaká krize v průmyslu?

Myslím, že je to standardní. Krize je v České republice zejména v malém podnikání. Exportně orientovaný průmysl na tom tak zle není. Společnosti, které jsou závislé na vnitřní poptávce, doplácejí na ideologii. Teď se tomu říká dluhová krize, před tím to byl skleníkový efekt a ptačí chřipka. Je to ideologický nesmysl. Drobní podnikatelé na to doplácejí, Vítkovice to zcela jistě přežijí.

 

15:20
Plzeňská ŠKODA POWER vstupuje novou smlouvou na trh indické energetiky

Dalším kontraktem, který posílí spolupráci mezi Českem a Indií, je dodávka plzeňské ŠKODA POWER pro indickou paroplynovou elektrárnu. Česká společnost vyrobí a dopraví turbosoustrojí o výkonu 127 MW pro významnou indickou firmu a rovněž hlavního dodavatele celého projektu- firmu Tata Projects Limited.

Indie představuje po Číně největší světový trh ve výstavbě nových elektráren, ŠKODA POWER tedy touto smlouvou vstupuje na perspektivní trh indické energetiky.

15:55
Buďte na titulní stránce HN!

Počet titulních stran s vámi se neustále zvyšuje, využijte jedinečnou možnost si zahrát na redaktora HN! Můžete tak tímto způsobem dát vědět, že jste i vy na veletrhu v Brně.

VŠECHNY TITULNÍ STRANY S VÁMI NAJDETE ZDE

Dnes jsme tu např. měli návštěvu z Ministerstva průmyslu a obchodu ČR...

16:11
Indická firma Ashok Leyland si slibuje od Avie širší zapojení na evropském trhu

Byznysmeni z Indie vstoupili do automobilového koncernu Avia před pěti lety. Výrobce středních a těžkých užitkových vozidel se podle vedoucího prodeje manipulační a dopravní techniky Jana Klimeše pomalu sžívá s evropským prostředím.

Ekonomická krize společnost nejvíce zasáhla v roce 2009. Nyní se ale situace zlepšuje a firma se pomalu rozvíjí.

„Díky tomu, že firma působí globálně, dochází k celkovému rozvoji. Týká se to hodně Afriky nebo zemí jako je Saudská Arábie,“ dodal Klimeš.

Na veletrzích se podle něj obchody neuzavírají, ale slouží spíše k propagaci. Maximálně se na něm domlouvají potenciální zákazníci do budoucna.

„Že by někdo přišel, podíval se na auto a chtěl ho na místě za milion koupit se v této branži moc neděje,“ vysvětlil Klimeš.

16:30
"Pavilon P" ovládly houslistky ... PS: Pavilon je věnovaný obráběcím strojům

16:52
Veletrh se vyprazdňuje

Druhý den veletrhu se pomalu blíží ke konci. Za chvíli začne z reproduktorů v areálu hrát hudba připomínající muziku z večerníčku Rákosníček, což signalizuje, že vystavovatelé mají pomalu sklidit své produkty a pomalu opustit pavilóny. A když je k tomu nedonutí hudba, udělají to poté uklízečky.

Dnes brněnské výstaviště pořádně rozpálilo Slunce. To jistě nevadilo hasičům, kteří v umělém bazénu předváděli nový typ obojživelníku. Ten vám ukážeme zítra. A s ním i jiné zajímavé produkty, které tu jsou k vidění. Už jste třeba hráli stolní fotbal proti robotovi? Ne? Zítra se o něm dozvíte více.

Večer se koná India Show, na které budou k vidění národní indické tance, k dispozici budou i jídla tamní kuchyně. Nic pro slabé povahy, můžeme potvrdit, že pekelně pálí. Snad na slavnostní show bude jídlo jemnější. Vše se dozvíte už brzy...

Ještě ale nekončíme...

17:55
Redaktoři HN na veletrhu v Brně: To co nezvládli jiní, my uřídíme

Když řídíte elektrobus přes celé brněnské výstaviště, musíte být zvláště opatrní. Motor je totiž tak tichý, že lidé vůbec netuší, jak velký stroj se v těsné blízkosti jejich zad pohybuje. Redaktoři IHNED.cz měli tu možnost si zařídit elektrobus od firmy SOR Libchavy.

Jak to dopadlo? Kliknutím na obrázek se dostanete na video

18:12
Aleš Michl: Je klišé říkat, že jsme šíleně závislí na Německu

Do stánku IHNED.cz dorazil i ekonom a portfóliový stratég Raiffeisenbank Aleš Michl. Co si o českém průmyslu myslí?

,,Co nejvíce vyvážíme do Německa? Data ČSÚ: Díly a příslušenství k motorovým vozidlům.

Až druhá v pořadí jsou auta. Třetí izolované dráty, kabely a další elektrické vodiče.Čtvrté počítače a vůbec zařízení pro zpracování dat, displeje, klávesnice. Páté televize.

Traduje se, jak jsme závislí na Německu. Na první pohled to vypadá jasně, do Německa míří tretina procent českého exportu. Vezměte si ale, že všechny díly, dráty, kabely, displeje a sedadla jsou hodnotově pro český vývoz do Německa dvakrát podstatnější než auta.

Náš hlavní vývozní artikl, to jsou vlastně jakési semifinální produkty, polotovary. Většina těch dílů se v Německu dá dohromady, přidá se k tomu výzkum, vyleští se to, zabalí a zamíří do USA nebo Číny.

Vůbec, pro Německo se blíží bod zlomu, brzo bude vyvážet do Číny více než do USA. Proto je klišé říkat, že jsme šíleně závislí na Německu, když vyvážíme díly, které jsou tam smontovány a exportovány dál.

Jsme závislí na Číně a USA víc, než si myslíme – tam se rodí poptávka po německých, potažmo českých exportech..."