reklama
reklama
28. 3. 2012 | poslední aktualizace: 28. 3. 2012  08:19

Nový Temelín? Jen když Evropa zachová emisní povolenky a cena elektřiny bude vysoká

Evropa se pokouší zachránit emisní povolenky, kterými od roku 2005 bojuje proti znečišťování ovzduší. Výsledek bude mít zásadní vliv na osud největší české investice - stavbu nových bloků Jaderné elektrárny Temelín. Pokud se totiž dosavadní systém povolenek zhroutí, půjde dostavba Temelína k ledu.
Zuzana Kubátová
Zuzana Kubátová
redaktorka
Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín
foto: Libor Fojtík

V dubnu bude Evropský parlament rozhodovat, zda a jak v příštích pěti letech resuscitovat kolabující trh s emisními povolenkami. Pokud se záchrana nepodaří a ojedinělý systém zkrachuje, půjde dál dolů cena elektřiny na burzách. Levnější uhelné elektrárny budou zvýhodněny oproti čistým, ale drahým zdrojům – včetně jádra.

Stavba nových bloků českého Temelína by se pak nevyplatila. „Kdyby povolenkový systém padl, spotřebitelé energie by aplaudovali, snížilo by to jejich výdaje. Ale byla by to rána pro byznys založený na čistých zdrojích včetně jádra,“ říká Vladimír Štěpán z poradenské firmy ENA.

reklama

„Investice do Temelína vyžaduje přesvědčení o vysoké ceně elektřiny. Ta je ale při nízké ceně povolenky málo pravděpodobná,“ dodává šéf holdingu EPH Daniel Křetínský.

Pokud povolenkový trh zkrachuje, stane se dostavba Temelína jen zbožným přáním,“ shrnuje analytik J&T Banky Michal Šnobr.

Bez záruk to půjde stěží

S tím, jak přibývá pochybností o návratnosti temelínské investice, začíná se mluvit o státní účasti na financování projektu, který přijde zhruba na 200 miliard korun.

Šéf ČEZ Daniel Beneš se snaží přesvědčit vládu, aby se do financování Temelína zapojil stát. Navrhuje garanci, spočívající ve státem pevně stanovené výkupní ceně jaderné elektřiny – podobně jako u elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Garanci ceny na 60 let dopředu podporuje ministr průmyslu Martin Kuba. „Je to model, používaný v Británii, jeví se mi jako nejpřijatelnější,“ říká Kuba. Návrh už má na stole i ministr financí Miroslav Kalousek.

Šéfové ČEZ probíhající jednání se státem o Temelínu nechtějí komentovat. Členové vlády i vlivní úředníci se k požadavkům garancí staví rezervovaně.

 

Jakékoliv státní garance za bankovní úvěry na Temelín vylučuji. Dokud budu ministrem financí, nepřicházejí v úvahu,“ říká Kalousek. O garantované výkupní ceně je ochoten jednat. „Ten model zkoumáme, poslední slovo ale bude mít nezávislý regulační úřad.“ U regulátora ale nápad nemá dobrou odezvu.


Více o emisních povolenkách a Temelínu čtěte ve středečních Hospodářských novinách.

Čtěte více v Hospodářských novinách
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Píčusoviny. (beng)
Bizarní kšeftíky s emisními odpustky s tím nemají co dělat. Elektřina...
Nevhodný příspěvek ()
Tento příspěvek byl redakcí označen jako nevhodný.
Temelín -na truc EU o peníze nejde (anonym)
Vůbec bych se nedivil, kdyby v tom měl prsty tunelděděk z hradu...
draze dotované jádro v ČR (anonym)
„Při ceně elektřiny 60 euro za megawatthodinu nemůžete stavět...
Není se čemu divit že ČEZ chce pevnou výkupní cenu po dobu 60 let (anonym)
Silová elektřina by musela zdražit o 67% aby se jaderka vyplatila....
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Taxi, ilustrační foto
Největší pražská taxislužba AAA Radiotaxi Jiřího Kvasničky nakoupí od...
VIDEO
Pražská Náplavka
Ve světě existuje podle expertů už 700 měst, v nichž byl spuštěn tzv....
reklama
reklama
reklama