reklama
reklama
23. 3. 2012 | poslední aktualizace: 23. 3. 2012  12:06

Odboráři odešli z jednání tripartity. Bylo to divadélko, popsal setkání Nečas

Zástupci odborových svazů dnes odešli z jednání tripartity. U kulatého stolu je neudrželi ani zaměstnavatelé, ani vláda. Odbory požadují pozastavení reforem, jinak hrozí stávkou. Tu předběžně plánují na 21. dubna na Václavském náměstí.
eko
eko
Předseda ODS a premiér ČR Petr Nečas.
Předseda ODS a premiér ČR Petr Nečas.
foto: HN - Libor Fojtík

Jednání zástupců české vlády, zaměstnavatelů a odborů skončilo neúspěchem. Zástupci odborů předčasně opustili jednání. Nepřesvědčili je ani zaměstnavatelé. Odbory požadují zastavení ekonomických reforem, jinak vyhlásí stávku.

Podle premiéra Petra Nečase přišly odbory na jednání s jasným záměrem – odejít. ,,Odbory naznačily, že pokud vláda neodvolá výsledek dvouleté činnosti, odejdou. Bylo to z jejich strany dvouhodinové divadélko."

Podle Nečase je postup odborářů součástí "širšího záměru", který má vyvrcholit dubnovou demonstrací. Tu odbory svolaly na 21. dubna na Václavské náměstí, chtějí se při ní spojit s dalšími nespokojenými iniciativami.

reklama
Anketa
Souhlasíte s odchodem odborářů z jednání tripartity?
37%
62%
Hlasovalo 476 čtenářů

Mimořádná tripartita

Zástupci vlády a zaměstnavatelů i bez přítomností odborů podle Nečase prodiskutovali prorůstovou agendu a stanovili 5 okruhů, které by měly vést ke stabilizaci veřejných rozpočtů.  Jde například o podporu exportu, inovací, zlepšení čerpání prostředků z fondů EU nebo odstraňování administrativní zátěže.

Na základě tohoto projednání by pak měla vzniknout tzv. bipartitní agenda, která se v zájmu České republiky i v zájmu zaměstnanců.

Podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka zaměstnavatelé obdrželi od vlády materiály ohledně chystaných reforem. Zároveň vyzvali vládu k uskutečnění mimořádné tripartity.

Odboráři si už dřív stěžovali na to, že s nimi kabinet na tripartitě projednává věci, které už předtím schválil. Předák Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil řekl, že jako podklady nyní odborová centrála dostala také materiály s původními návrhy ministerstva financí, které ale už neplatí. To vadí i zástupcům zaměstnavatelů. Jsou ale připraveni dál jednat, žádají o další mimořádné zasedání.

Vláda chce udržet plánované rozpočtové schodky i přes nepříznivý vývoj ekonomiky, a proto navrhuje škrty. Už ve středu ale schválila škrty pro letošní rok. Zmrazit chce výdaje ve výši 23,6 miliardy korun. Deficit by se tak měl udržet na hladině 105 miliard a neměl by překročit 3,5 procenta hrubého domácího produktu.

Autoři: eko
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Odbory zaspaly dobu. (No)
Politickou propagaci mezi svými členy měli dělat před volbama...
Zase exhiboval se síťovkou ??? (anonym)
Hurvínek Nečas Hurvínkovi je jen podobný, byť s brýlemi. Vtipný...
Odboráři odešli z jednání tripartity. Bylo to divadélko, popsal setkání Nečas (Schweik)
Komouši měli svoje odbory taky pouze pro formu, jako loajální...
problém (Jedoroční dobrovolník)
je v tom, že naše odbory se vlastně staly béčkem ČSSD, od které...
Re: Odboráři odešli z jednání tripartity. Bylo to divadélko, popsal setkání Nečas (anonym)
Ať si odbory řeší předpisy bezpečnosti na pracovištích, nebo odborovou...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Taxi, ilustrační foto
Největší pražská taxislužba AAA Radiotaxi Jiřího Kvasničky nakoupí od...
VIDEO
Pražská Náplavka
Ve světě existuje podle expertů už 700 měst, v nichž byl spuštěn tzv....
reklama
reklama
reklama