reklama
reklama
7. 2. 2012 | poslední aktualizace: 8. 2. 2012  12:12

Server Ulož.to vyjednává s IFPI. Místo žaloby se zřejmě dočká licence

Asi nejznámější český uploadovací server prochází procesem přeměny. Činnost, kterou mnozí označují za nelegální, se nyní snaží více dostat do mezí zákona. Bude vzorem pro další tuzemské servery, nebo ho potká stejný osud jako Megaupload, který americký soud zrušil?
Libor Akrman
Libor Akrman
šéfredaktor ProByznys.Info
Logo Uložto.cz
Logo Uložto.cz
foto: Ulozto.cz

Ještě před koncem roku hrozila serveru Ulož.to obří pokuta od Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI). V posledních dnech však místo právní bitvy probíhá vyjednávání o spolupráci.

Serveru IHNED.cz to potvrdili zástupci obou stran, kteří shodně dodávají, že jednání se opět posunula o kousek dál. Nicméně definitivní dohoda zatím stále není dotažena a vyjednávání bude probíhat v horizontu několika týdnů.

"Jednání skutečně probíhají, ale vzhledem k tomu, že nejsou u konce, nemůžu zatím žádné detaily prozradit," uvedla ředitelka české pobočky IFPI, tedy Mezinárodní federace hudebního průmyslu Petra Žikovská.

reklama

Jejím výsledkem by mohlo být přerod serveru Ulož.to, který nabízí přes 13 milionů souborů, kromě hudby i filmy či software a denně ho údajně navštíví až 300 tisíc lidí, na legální místo, odkud lze za poplatek stahovat hudbu.

Sdílení souborů, které server umožňuje totiž mnozí považují za nelegální. Jeden uživatel na server nahraje obsah a jiný uživatel či uživatelé si jej pak mohou stáhnout. Legálnost uložených souborů se víceméně neřeší.

"Provoz serveru Ulož.to je veden v ČR a podle českých zákonů," zdůrazňuje spolumajitel Ulož.to Jan Karabina.

Základní služby tohoto systému bývají bezplatné, poplatky servery vybírají za zvýšení objemu přenášených dat či zvětšení prostoru na serveru, ale i za reklamu. Přesné odkazy na nahrané soubory se pak většinou dají nalézt jinde, například na fórech o ilegálním softwaru.

Navíc Ulož.to není jediný server takového zaměření, podobně funguje český server Czshare.com a další. Žikovská dodává, že podobně jako nyní vyjednává Ulož.to se zachoval "nyní legální on-line server Deezer, který také začínal jako nelegální. Nyní mj. směřuje i do Česka."

První hudba a dál?

Legalizace, o které nyní IFPI s Ulož.to jedná, se však bude týkat jen hudebního obsahu, upozorňuje Žikovská. "Do budoucna uvažujeme i o legalizaci filmů, nyní se však soustředíme na dohodu s IFPI," doplňuje ji Karabina.

"Licence by se vztahovala k užití hudby, která se na jejich stránkách vyskytuje, a oni by nám za tu licenci platili nějaký poplatek. Tím pádem by se jednalo o zveřejnění se souhlasem majitelů práv a z Ulož.to by se z našeho hlediska stal další z legálních servisů na našem trhu," vysvětluje princip legalizace Žikovská.

Sám server však slibuje další změny, které by měly situaci všech držitelů práv zlepšit.

"Po definitivním spuštění všech komponent nové verze Ulož.to, během tohoto měsíce plánujeme zavést další opatření, která by měla efektivněji čelit zneužívání podmínek našeho serveru," řekl Karabina IHNED.cz minulý týden.

Autoři: Libor Akrman
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Rozloučení s iHned (iQ)
Tak bych se rád tímto rozloučil s serverem iHned, který byl pro...
Nevhodný příspěvek ()
Tento příspěvek byl redakcí označen jako nevhodný.
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Taxi, ilustrační foto
Největší pražská taxislužba AAA Radiotaxi Jiřího Kvasničky nakoupí od...
VIDEO
Pražská Náplavka
Ve světě existuje podle expertů už 700 měst, v nichž byl spuštěn tzv....
reklama
reklama
reklama