Ředitel Budějovického Budvaru Jiří Boček údajně odmítl vydat kontrole z ministerstva zemědělství doklady, dokud mu ministr Petr Bendl (ODS) nevysvětlí její důvod. Ministr Bendl to uvedl na úterním jednání se Svazem měst a obcí.

Ministr minulý týden zahájil v Budvaru mimořádný audit, údajně proto, že zde od roku 2003 kontrola nebyla.

"Včera mi napsal pan ředitel (Boček). Co si to dovoluji, že vznáší námitky vůči kontrole, že jsem mu nesdělil důvod kontroly ani dobu, na kterou tam kontroloři budou," podotkl ministr, podle něhož do doby vysvětlení šéf Budvaru odmítá vydat kontrole požadované dokumenty.

"Je to fabrika s dvoumiliardovým rozpočtem, rozdávající za tři roky miliardu na marketing, více jak dvě miliardy do investic, aniž by je musel zajímat zákon o veřejných zakázkách, oni jsou stát ve státě," tvrdí Bendl o jihočeském Budvaru.

Spekulace kolem Budvaru minulý týden rozvířil článek v Hospodářských novinách o údajném Bendlově záměru Bočka, který pivovaru šéfuje 21 let, odvolat.

Trnem v oku veřejné zakázky?

Bendlovi se nelíbí, že Budvar coby státní podnik zadává mnohamilionové zakázky, aniž by se na něj vztahoval zákony o veřejných zakázkách a státní kontrole.

"Je to fabrika s dvoumiliardovým rozpočtem, rozdávající za tři roky miliardu na marketing, více jak dvě miliardy do investic, aniž by je musel zajímat zákon o veřejných zakázkách," řekl Bendl. "Oni jsou stát ve státě," dodal.

Bendl v uplynulých dnech několikrát zopakoval, že MZe coby zakladatel od roku 2003 hospodaření Budvaru nekontrolovalo, a nezávislý audit je tedy nezbytný. Výsledky kontroly mají být známy v březnu. Ministr vybídl ke spolupráci na kontrole protikorupční organizaci Transparency International (TIC), která prý spolupráci při kontrole zvažuje.

"Jsem připraven udělat maximum pro transparentnost toho procesu, pro posouzení toho, do jaké míry se tam nakládá s veřejnými prostředky, protože jestliže tam probíhají výběrová řízení za stovky milionů korun, aniž by se na to vztahoval zákon o veřejných zakázkách, to je něco, co si ministr zemědělství neumí do budoucna představit a chce, aby se na něj (státní podnik Budvar) vztahovaly všechny kontrolní mechanismy," řekl.

 

Nečas si Budvar ohlídá

Místopředseda ČSSD Michal Hašek poté zveřejnění úvah o odvolání i nástupu auditu do Budvaru vyzval k nezávislému auditu a vyslovil obavu z toho, že "kmotři ODS se snaží Budvar nejdříve ovládnout, potom možná podojit a následně také zprivatizovat".

Bendl podobná tvrzení odmítl."Od roku 2003 zakladatel nekontroloval hospodaření Budvaru," řekl a dodal, že úvahy o záměru pivovar zprivatizovat jsou nesmysl. "Chci zkontrolovat hospodaření v organizaci, kterou spravuje ministerstvo zemědělství."

Stejně tak v pondělí učinil premiér Petr Nečas (ODS), podle kterého na privatizaci státních podniků nyní ani není vhodná doba.

"Je to (spekulace o privatizaci Budvaru) naprosto umělý problém, který byl mediálně vytvořen. Nikdy jsme o tom nemluvili a neuvažovali a není to ani v žádných záměrech a plánech. Máme zájem na tom, aby Budvar byl prosperující firmou a měl velkou tržní hodnotu," uvedl Nečas.

O privatizaci Budvaru se podle premiéra nikdy nehovořilo ani na poradě ekonomických ministrů, toto téma nepadlo ani při jednáních s jednotlivými ministry.

Rekordní rok 2011

Budvar je národním podnikem, jako jediný velký pivovar zůstává ve vlastnictví státu. Ministerstvo zemědělství již několik let plánuje transformovat Budvar na akciovou společnost.

Pokud by byl Boček skutečně po 21 letech šéfování Budvaru odvolán, stalo by se tak navzdory tomu, že se podniku daří. Budvar loni prodal 1,32 milionu hektolitrů piva, což je meziročně o 5,5 procenta více. Pivovar tak zaznamenal druhý nejlepší výsledek ve své stošestnáctileté historii. Lepší měl pouze v roce 2000, tehdy prodal 1,35 milionu hektolitrů piva. Tržby loni podnik meziročně zvýšil o 1,9 procenta. Pro Budvar je důležitý export, loni vyvezl téměř polovinu své produkce.