Vláda neplánuje privatizovat pivovar Budvar. Novinářům to dnes řekl premiér Per Nečas (ODS), podle kterého na privatizaci státních podniků není v současné době vhodná doba.

Nečas tak reagoval na slova jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD). Ten uvedl, že úvahy o odvolání dlouholetého ředitele Budvaru Jiřího Bočka směřují k prodeji státního podniku. Zimola proto požaduje od premiéra záruku, že se Budvar nezprivatizuje

"Je to (spekulace o privatizaci Budvaru) naprosto umělý problém, který byl mediálně vytvořen. Nikdy jsme o tom nemluvili a neuvažovali a není to ani v žádných záměrech a plánech. Máme zájem na tom, aby Budvar byl prosperující firmou a měl velkou tržní hodnotu," uvedl Nečas.

O privatizaci Budvaru se podle premiéra nikdy nehovořilo ani na poradě ekonomických ministrů, ani při jednáních s jednotlivými ministry. Situace na finančních trzích podle Nečase nyní navíc nepřeje velkým privatizačním projektům, protože stát by za své podíly ve firmách nedostal dobrou cenu.

"Jestliže ještě v minulém volebním období se diskutovala možnost prodeje nebo pronájmu Letiště Praha, tak v tomto volebním období je to něco, co je odsunuto mimo a není to na pořadu dne, protože ceny, které bychom obdrželi, by byly absolutně neatraktivní," uvedl Nečas.

Hraje se o šéfa Budvaru

HN v pátek přinesly informace o tom, že chystané odvolání šéfa Budvaru Jiřího Bočka je výsledkem zákulisní dohody mezi šedou eminencí jihočeské politické scény Pavlem Dlouhým a pražským podnikatelem Ivem Rittigem, který patří do okruhu přátel ministra zemědělství Petra Bendla. (Celý článek o dohodě kmotrů na výměně šéfa Budvaru si přečtěte ZDE)

To však Nečas striktně popírá. "Ministrovi zemědělství jsem řekl, že to budu já, kdo nakonec rozhodne, zda k nějakým personálním změnám ve vedení Budvaru dojde, nebo nedojde," řekl Nečas. Informace o Rittigově vlivu na ministerstvu zemědělství považuje za „pomluvy". "I když se někdo o něčem podobném někde dohadoval, tak mě taková dohoda nezajímá," řekl premiér.

Bendlův poradce Tomáš Jindra, který je Rittigovým obchodním partnerem, podle Nečase není důkazem, že by měl pražský lobbista na ministerstvu významný vliv. "To je, jako když se říká, že mě řídí Jana Nagyová. Jsou to nesmysly," uvedl premiér.

Hašek: Kmotři chtějí Budvar podojit

Místopředseda ČSSD Michal Hašek vyzval k nezávislému auditu a vyslovil obavu z toho, že "kmotři ODS se snaží Budvar nejdříve ovládnout, potom možná podojit a následně také zprivatizovat".

Bendl podobná tvrzení odmítl. "Od roku 2003 zakladatel nekontroloval hospodaření Budvaru," řekl a dodal, že úvahy o záměru pivovar zprivatizovat jsou nesmysl. "Chci zkontrolovat hospodaření v organizaci, kterou spravuje ministerstvo zemědělství," řekl minulý týden ČTK.

Za Bočkem stojí dobré výsledky

Ministerstvo nařídilo v Budvaru audit, jeho výsledky mají být v březnu.S hloubkovou kontrolou souhlasí i Nečas. "Nezdá se mi normální, že podnik devět let nikdo z ministerstva nekontroloval," uvedl premiér.

Pokud by byl Boček skutečně po 21 letech šéfování Budvaru odvolán, stalo by se tak navzdory tomu, že se podniku daří. Budvar loni prodal 1,32 milionu hektolitrů piva, což je meziročně o 5,5 procenta více.

Pivovar tak zaznamenal druhý nejlepší výsledek ve své stošestnáctileté historii. Lepší měl pouze v roce 2000, tehdy prodal 1,35 milionu hektolitrů piva. Tržby loni podnik meziročně zvýšil o 1,9 procenta. Pro Budvar je důležitý export, loni vyvezl téměř polovinu své produkce.