Producent českého filmu Kozí příběh Jan Tománek si stěžuje na pomalý proces odstraňování nahlášených pirátských kopií. A to i přesto, že v pravidlech serveru Ulož.to provozovatel píše, že soubory smaže bezprostředně.

Se serverem Ulož.to nemá problémy jen producent filmu. "Já jsem vše nahlásil v pátek odpoledne a odpověď o tom, že to smažou, mi přišla až v pondělí ráno. Ta rychlost je velmi rozdílná podle toho, jak zrovna chtějí, ale rozhodně to není ihned," zlobil se Jan Bruthans, vydavatel papírových modelů RipperWorks (podobné papírové modely zná asi každý čtenář z časopisu ABC).

Jeho příběh se ale dostal do další roviny.

Vlk si kousne, koza roste

Pro Jana Bruthanse není výroba papírových modelů hlavním příjmem. Je doktorem na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. I tak ho ale nabídka pirátských kopií jeho papírových modelů na serveru Ulož.to nenechává klidným.

"Vydáme–li 1000 nebo 1500 kusů, tak každý neprodaný kus je pořádně znát. Není to jen otázka těch velkých nadnárodních firem," řekl IHNED.cz Bruthans, jehož modely se dají při běžném prodeji pořídit za zhruba 250 korun.

Ten má jednak podobně jako producent Kozího příběhu problém s tím, že musí vyhledat přesné odkazy (URL) na konkrétní nelegální kopie a zaslat je pracovníkům serveru, aby je smazali, a dále také s tím, že Ulož.to není schopno zabránit opakovanému nahrání de facto stejného souboru.

"Mám pocit, že to dělají metodou, aby měl vlk pocit, že si kousl, a koza jim utěšeně rostla," myslí si Bruthans.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Ulož.to, nebo Smaž.to?

Výrobci papírových modelů minulý týden přetekla trpělivost. Podle jeho slov se mu podařilo díky jeho asertivnímu jednání se přes technickou podporu serveru spojit s jedním ze spoluzakladatelů firmy Stanislavem Pacanem.

Ten Bruthansovi v diskusi nabídl přístup do databáze Ulož.to, aby si mohl sám mazat inkriminované soubory. "Tuto možnost v tuto chvíli skutečně mám, ale ten problém to neřeší," vysvětluje Bruthans.

Nabídku tohoto opatření potvrzuje i samotné Ulož.to.

"V souvislosti se změnami na našem webu prověřujeme další způsoby, jak se bránit pirátskému obsahu. Tohle je jedna z možností, tedy zpřístupnit autorům a společnostem nástroj pro mazání souborů, které porušují jejich autorská práva a který by mohli používat sami," napsal pro IHNED.cz další ze spolumajitelů serveru Jan Karabina.

Ulož.to chystá změny

Bruthansovi v tomto směru nejvíce vadí, že držitel autorských práv by si ve svém volném čase a za své peníze měl vyhledávat ilegální kopie jeho produktů, následně si je pak mazat. Podle něj by to měli dělat zaměstnanci Ulož.to.

"V tuto chvíli ale nemluvím jen za sebe, ale za dalších šest vydavatelů, s kterými se společně snažíme proti tomuto bojovat," říká Bruthans.

Ulož.to ale slibuje změny, které by měly situaci všech držitelů práv zlepšit. "Po definitivním spuštění všech komponent nové verze Ulož.to, během tohoto měsíce plánujeme zavést další opatření, která by měla efektivněji čelit zneužívání podmínek našeho serveru," uzavírá jeden ze spolumajitelů serveru Karabina.