reklama
reklama
18. 12. 2011 | poslední aktualizace: 19. 12. 2011  08:05

Ministr průmyslu chce obnovit místa obchodních radů na ambasádách

Nový ministr průmyslu Kuba chce zrušit dohodu, kterou uzavřel s ministerstvem zahraničí jeho předchůdce Kocourek. Nechce se spoléhat na Czech Trade, ale mít opět "své lidi" přímo na ambasádách.
eko
eko
Čtěte více o: export | obchod a služby | vývoz | průmysl
Martin Kuba, ministr průmyslu a obchodu
Martin Kuba, ministr průmyslu a obchodu
foto: Jiří Koťátko

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) chce obnovit místa obchodních radů na českých ambasádách, která počátkem letošního roku zrušilo ministerstvo zahraničí.

Plánuje to navrhnout v rámci plánu na podporu tuzemských firem v zahraničí, který chce představit v lednu. Napsal to v neděli server Týden.cz.

"Chci přijít s konceptem, který by umožňoval, abychom mohli v zahraničí uplatnit práci ekonomicky vzdělaných lidí, kteří vědí, co obchod potřebuje. Aby dokázali rychle dostávat obchodní informace pro české firmy a ty je mohly rychle využívat," řekl serveru Kuba.

reklama

Takzvaní obchodní radové měli jako zástupci resortu průmyslu a obchodu na českých ambasádách za úkol pomáhat tuzemským podnikatelům s obchodováním v dané lokalitě. Letos v únoru se ale ministerstvo zahraničí rozhodlo tehdy ještě resortu Martina Kocourka vypovědět smlouvu a agendu takzvaných obchodně-ekonomických úseků zajišťovat samo. Jako důvod uvádělo úspory, zefektivnění práce a odstranění "dvojího řízení".

Zahraničí: Dvojkolejnost se neosvědčila

"Nezrušili jsme je. Jen se jinak jmenují a dostávají jinak pokyny. Dvojkolejnost, kdy přijel na ambasádu člověk z ministerstva průmyslu a obchodu a začal se samostatně věnovat jen byznysu, se neosvědčila," vysvětlil krok mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Kocourek nejprve protestoval, že lidé z úřadu ministra Karla Schwarzenberga (TOP 09) průmyslu nerozumějí, zhruba před půl rokem s nimi však podepsal novou dohodu. Ministerstvo zahraničí se bude starat o velké zakázky a "otevírat českým firmám za hranicemi dveře". A s konkrétními kroky tuzemským podnikatelům pomůže agentura Czech Trade. "Aby už dva nedělali totéž," obhajuje Kolář.

Konec radů vyvolal kritiku

Kubovi, který Kocourka ve vládě nahradil v polovině října 2011, se ale takový model nelíbí. Nechce se spoléhat na Czech Trade, ale mít "své lidi" přímo na ambasádách. "Má to mnohem větší váhu, když někam přijede vyjednávat zástupce ministerstva průmyslu a obchodu," řekl Kuba serveru.

Do sporu se Schwarzenbergem jít nechce. Stejně tak ale Kuba nechce zachovat současný stav. "Budeme hledat maximální politickou shodu. Ale to, že musíme tuto složku posílit, je z mého pohledu jasné," uvedl ministr.

Únorový konec obchodních radů na českých ambasádách vyvolal rozsáhlou kritiku. Stínový ministr průmyslu za ČSSD Milan Urban tehdy krok resortu zahraničí označil za "vědomé poškozování českých exportérů". Šéf Hospodářské komory Petr Kužel zase mluvil o "výrazném narušení exportních možností celého českého hospodářství".

Autoři: eko, ČTK
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Jde o peníze - jak jinak (wert)
Jde o to, jestli dobře placená místa diplomatů budou zastávat...
Hmmm, (Ape)
a koho budou vlastně zastupovat ??? Asi Novoroční dárek kmotrům........
to je přeci kokot (George)
Chtěl by lítat s tim hovadem z Hluboký na kontroly po ambasádách?
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Zakladatel a technický ředitel společnosti Geewa Miloš Endrle.
Jan Strouhal
Rozhovor
Analýzy a komentáře
Firma Geewa z pražského Karlína se před měsícem díky hře Pool Live Tour...
VIDEO
Maďarsko - ilustrační foto
Firemní daně
Podnikání a daně
Na rozdíl od Kypru se o Maďarsku jako o daňovém ráji nemluví, ač podmínky...
reklama
reklama